Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak váš počítač spotřebuje méně elektřiny: 5 tipů, které vám ušetří peníze

Josef Mika 07.11.2023
Zdroj: Freepik

Počítač se stal nedílnou součástí každodenního života, ať už jde o práci, studium nebo zábavu. Jeho Intenzivní používání však může spotřebovávat více elektřiny, než si myslíte, a zvyšovat náklady na energie. Přinášíme 5 jednoduchých tipů, které pomohou vašemu počítači spotřebovat méně.

Kapitoly článku

Steve Jobs, spoluzakladatel a dlouholetý šéf Applu, v roce 1990 řekl: "Počítač je nejpozoruhodnější nástroj, jaký jsme kdy měli. Je to něco jako bicykl pro naši mysl." Po více než 30 letech už si každodenní život bez počítačů nedokážeme představit. 

S rostoucím využíváním osobních počítačů však roste i jejich spotřeba energie a dopad na životní prostředí. I když se sami výrobci snaží při zvyšujícím se výpočetním výkonu snižovat spotřebu systémů, může být domácí počítač poměrně významným spotřebičem. 

Nečekejte žádné zázračné tipy na nulovou spotřebu, neexistují. Nicméně určitě neuškodí dodržovat následujících několik rad, které vám mohou pár korun ušetřit.

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit elektřinu v počítači

Zásuvková lišta
I s vypínatelnou zásuvkovou lištou můžete efektivně šetřit energii.
Zdroj: iStock.com
  1. Snižte jas obrazovky/displeje

Obrazovka s plným jasem nejen spotřebovává mnoho energie, ale může také rychleji unavit vaše oči. Proto se vyplatí jas snížit, abyste ušetřili energii i prospěli svému zdraví.

  1. Snižte pracovní zátěž

Na pozadí často běží programy, které ve skutečnosti nepotřebujete. Spuštěné programy pravidelně kontrolujte a v případě potřeby je ukončete. V počítačích se systémem Windows to provedete během pár sekund pomocí Správce úloh (vyvoláte ho kombinací kláves Ctrl-Alt-Del).

  1. Obejděte se bez spořiče obrazovky 

Spořič obrazovky spotřebovává zbytečně mnoho energie. Měli byste jej proto deaktivovat a místo toho nastavit automatický zámek obrazovky.

Mohlo by vás zajímat

  1. Odstraňte periferní zařízení 

Další zařízení připojená k počítači, jako jsou tiskárny, paměti USB, externí pevné disky, reproduktory atd., spotřebovávají energii prostřednictvím portů USB, ke kterým jsou připojeny, a to i když nejsou používány, a zvyšují tak spotřebu počítače. Měli byste je proto odpojit.

  1. Vyhněte se pohotovostnímu režimu.

Pohotovostní režim (standby) zbytečně spotřebovává energii v době, kdy je počítač nečinný, tj. kdy jej nepoužíváte. Nejlepším způsobem, jak ušetřit energii, je připojit počítač a další zařízení, například tiskárnu, k vypínatelné zásuvkové liště, abyste jednoduše mohli všechna vaše zařízení zcela odpojit od zdroje napájení. Zapojená zařízení totiž i po vypnutí často spotřebovávají energii v pohotovostním režimu.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud