Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak to vypadá, když připojíte počítač s Windows XP k internetu? Ať vás to ani nenapadne

Jakub Fišer 19.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Softwarová podpora operačních systémů na počítači bývá často podceňovaná. Proč bych si měl stahovat aktualizaci, řekne si možná celá řada uživatelů. Důvod je ale zřejmý – zabezpečení, bezpečnostní záplaty, které chrání váš počítač před hrozbou zvenčí. Jak to vypadá, když takto starý systém bez ochrany připojíte k internetu?

Kapitoly článku

Windows XP – brána pro malwary

Youtuber Eric Parker se rozhodl tento nebezpečný experiment vyzkoušet. Přes virtuální emulátor systému Windows XP se pokusil vstoupit na internet a zkoumat, jaké hrozby tam na něj čekají. Jde tak o simulaci toho, co by se stalo, kdybyste oprášili svůj starý počítač s Windows XP a rozhodli se navštívit webové stránky.

Problém je v tom, že Windows XP už přes 10 let nemá podporu žádných softwarových aktualizací, ani těch bezpečnostních. Představte si to jako heslo od vašeho bankovního konta, které je už 10 let veřejné a vy jste si ho ještě nezměnili. Ano, je to přímo enormní problém.

Zdroj: Eric Parker / YouTube

Aktualizujte, aktualizujte

Jak Parker vysvětluje, nemusíte ani procházet Internet, abyste v počítači se systémem Windows XP zachytili nějaké ty neřády. Hackeři mohou pomocí nástrojů na webu vyhledávat počítače se zranitelnými operačními systémy.

Jakmile nějaký najdou (například někoho, kdo se připojí na internet s desítky let starým operačním systémem), okamžitě ho začnou bombardovat viry. A výsledek? Za několik minut antivir zahlásil 8 malwarů snažících se nabourat se do systému. Jmenovitě třeba Adware Elex nebo Trojan.Agent.WmiBit.

Mohlo by vás zajímat

To jsou škodlivé kódy, které mohou v mžiku krást vaše soukromá data, instalovat do zařízení další malwary a nakonec převzít totální kontrolu nad vaším počítačem s 20 let starým operačním systémem. Jako demo toho, co rozhodně nedělat, jistý odstrašovací případ, to myslíme funguje naprosto ideálně.

Zdroj: XDA, Eric Parker


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud