Vytápění obytných prostor bývá obvykle jednou z nejdražších položek na finální faktuře za energie. Pokud žijete v bytovém domě a jste obklopeni dalšími bytovými jednotkami, vaše situace je z hlediska topení trochu příjemnější – využíváte i teplo, které generují okolní byty. Pokud žijete v rodinném domě, musíte vytápět na vlastní pěst. A platí, že čím větší dům, tím dražší vytápění.
Díky moderním technologiím si ale můžete vytápění doma nebo v kanceláři jednak zoptimalizovat, a jednak díky tomu i ušetřit. Nevýhoda? Nutnost učinit jednorázovou investici do hardwaru a provést minimální úpravy v bytě.
Chytré hlavice na topení
Zdaleka nejjednodušší a také nejlevnější je chytrá termostatická hlavice na váš klasický radiátor. Tu nainstalujete jednoduše tak, že vyšroubujete starou a místo ní umístíte novou. Chytrými hlavicemi se neotáčí – dotykem či tlačítky se na nich mění teplota. Hlavice pak změří teplotu v místnosti a uzpůsobí tomu výkon topení, aby v pokoji dosáhla požadované teploty.
Výhodou je i možnost ovládání přes telefon. To je nejen výsostně pohodlné, ale zároveň praktické. Pokud nejste celý den doma, nemusíte topit. Pokud ale nechcete přijít do chladného domova, zapněte vytápění 30–60 minut před příchodem domů, například po cestě z práce a doma vás přivítá příjemné teplo.
Mohlo by vás zajímat
Chytrý termostat
Chytré hlavice na topení v klidu pořídíte i pod 1000 korun. Termostat s chytrým a vzdáleným ovládáním teploty už je trochu nákladnější, vyjde zhruba na 1000–2000 korun. Fungování v praxi je více-méně podobné jako u hlavice, je však vyžadováno vytápění na termostatu, nikoliv přes radiátory.
Chytrý radiátor
Asi nejnákladnější řešení je nákup rovnou chytrých radiátorů. Ty se prodávají většinou jako malé až střední přímotopy, cena může být od 2000 do 10 000 korun v závislosti na velikosti a výkonu. Je to ale spíše řešení „ad hoc“. Pokud stavíte dům nebo rekonstruujete byt, je lepší vsadit na chytré hlavice nebo chytrý termostat.