Podle zprávy Norton Cybercrime Report 2012 je počítačový zločin na vzestupu. Každý den se obětí kyberzločinu stane více než 1,5 milionu lidí. A v bezpečí nebudete ani ve Windows 8.
„Lidé často v honbě za nejnovějšími technologickými hračkami zapomínají na bezpečnost. A přitom dvě třetiny dospělých s přístupem k internetu se někdy stalo obětí kyberzločinu. Počítačové útoky jsou stále rafinovanější a cílenější, takže podceňovat rizika se nevyplácí. Speciálně s rozvojem tabletů, chytrých telefonů a sociálních sítí,“ říká Patrick Müller ze společnosti Symantec.
Zde je šest jednoduchých tipů pro ochranu zařízení se systémem Windows 8. Ať už nové zařízení dostanete jako dárek nebo se jej chystáte někomu věnovat.
1. Věnujte se bezpečnosti hned od začátku. Chraňte své zařízení heslem a připojujte se k zabezpečeným Wi-Fi sítím. Důležité je nepodcenit bezpečnost a hned prvními kroky do nového zařízení nepustit vir nebo škodlivý kód.
2. Vybírejte aplikace pečlivě. Ne všechny aplikace jsou stejné. Každá aplikace může požadovat jinou úroveň přístupu k soukromým informacím, ale některé aplikace mohou informace a přístup k zařízení zneužívat. Než kliknete na „Přijmout“, pečlivě si přečtěte podmínky. Protože někteří výrobci aplikací mohou chtít práva, která byste jim nechtěli dát, jako je například přístup k seznamu přátel na sociálních sítích.Zároveň stahujte aplikace pouze z oficiální služby Windows Store. Falešné webové stránky mohou nabízet bezplatné verze populárních aplikací. V podobných případech si ale buďte jisti, že si místo hledané aplikace stáhnete nebezpečný soubor, škodlivý kód nebo falešný screenshot.
3. Chraňte se silným heslem. Vytvořte komplexní a jedinečná hesla pro aplikace, sociální sítě, přístup k e-mailům i pro bankovní účty a hesla nikdy s nikým nesdílejte. Tím zvýšíte bezpečnost citlivých údajů a důvěrných informací. Pokud je to možné, propojte účty s více než jednou e-mailovou adresou, takže budete mít více možností, jak obnovit informace o účtu v případě ztráty nebo krádeže zařízení nebo pokud se vám někdo nabourá do účtu.
4. Dejte si pozor na neznámé odkazy. Počítačoví zločinci stále častěji využívají ke svým útokům phishing a zejména uživatelé na sociálních sítích jsou v ohrožení. Často také používají techniky, které vybízí ke kliknutí na zdánlivě neškodný obrázek, video nebo odkaz a následně umožňuje hackerům převzít kontrolu nad zařízením nebo ukrást citlivé osobní informace. Často se podobné hrozby šíří lavinově. Z nakaženého účtu se automaticky odesílají přátelům odkazy na nebezpečné webové stránky s názvy jako například „Nejzábavnější videa!“. Dávejte si proto pozor i na podezřelé odkazy od přátel a bezhlavě na ně neklikejte.
5. Dávejte si pozor na nezabezpečené nebo neznámé webové stránky. Zločinci často vytvoří podvodné webové stránky, které nabízí úžasné produkty za jedinečné ceny, ale ve skutečnosti se jedná jen o past, jak nalákat důvěřivé spotřebitele a získat jejich osobní údaje a informace o bankovních účtech. Při nakupování na internetu používejte osvědčené prodejny a ujistěte se, že všechny transakce probíhají pouze přes zabezpečené stránky - obvykle se v takových případech zobrazí v prohlížeči v adresovém řádku ikonka zámku.
6. Vyberte si pečlivě bezpečnostní produkt. Windows Defender, bezplatné bezpečnostní řešení od Microsoftu, poskytuje základní ochranu, podobně jako tomu bylo ve Windows XP a Windows 7. Windows Defender je dobrý první krok, ale má i své nedostatky při komplexním zabezpečení dat a identity. Například funguje jen ve spojení s Internet Explorerem. Takže v jiných prohlížečích, jako jsou například Chrome nebo Firefox, nebudete chráněni. Dokonce i sám Microsoft doporučuje doplnit bezpečnostní řešení Windows 8 a zvýšit ochranu proti útokům a dalším hrozbám. Pokud se cehcete v množství bezpečnostních produktů zorientovat, je možné využít například hodnocení nezávislých organizací, jako je třeba AV-Test, a porovnat výsledky jednotlivých bezpečnostních řešení.