Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jde o geniální funkci nebo spíš zabiják baterií? Má rychlý displej u smartphonů vůbec nějaký smysl?

Jiří Palyza 17.10.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pro někoho jde o naprostou nutnost, jiní nepozorují žádný rozdíl: řeč je o režimu zobrazení s frekvencí 120 Hz u chytrých telefonů. Jaké jsou výhody a nevýhody vysoké zobrazovací frekvence a které modely s její podporou je možné doporučit?

Kapitoly článku

Obnovovací frekvence je klíčem k plynulosti: hráči vědí své

V digitálním světě má schopnost kvalitního zobrazení obsahu svůj velký význam. Svou roli sehrává i frekvence obrazu: čím je vyšší, tím plynulejší a hladší se nám zdá pohyb na displeji. Říká se, že lidský mozek vnímá sekvenci statických obrázků jako spojitý pohyb od rychlosti zobrazení přibližně 15 obrázků za sekundu.

Na druhou stranu například hra s takovou snímkovou frekvencí by byla klasifikována jako „nehratelná“. Hráči jsou spíše zvyklí na vyšší zobrazovací frekvenci, která bývá 30, 60 nebo dokonce více snímků/s. Filmy v kinech se obvykle promítají rychlostí 24 snímků za sekundu, což už je mírně trhané a rozmazané, a lze to pozorovat například při švenkování kamery.

Displeje smartphonů zpravidla také mají vyšší obnovovací frekvenci. Tento parametr se obvykle udává v Hz (Hertz), což je jednotka běžně používaná ve fyzice pro vyjádření frekvence periodických signálů.

Standardem u mobilů je zobrazovací frekvence 60 Hz, tj. 60 snímků za sekundu. Některé mobilní telefony, včetně nejnovějšího iPhonu 16, doposud ani nenabízejí vyšší hodnotu. Většina moderních smartphonů ale nabízí dvakrát vyšší obnovovací frekvenci 120 Hz, nebo dokonce i více.

Mohlo by vás zajímat

120 Hz na smartphonu: plynulé zobrazení při přesouvání obsahu

Pohyblivý obraz, který se na displeji zobrazuje s dvojnásobnou frekvencí, se také lidskému oku jeví výrazně plynulejší. Ačkoli při postupně rostoucí frekvenci obrazu rozdíl sotva poznáte, pokud porovnáte skrolování obsahu při frekvenci 60 a 120 Hz, je celkový dojem velmi odlišný. Dokonce už i 90 Hz je pro některé oči znatelným zlepšením.

Nejenže se obsah na displeji přesouvá viditelně plynuleji, ale je také při vyšší frekvenci zobrazení mnohem lépe rozpoznatelný. Díky tomu vás zajímavý řádek textu spíše zaujme při frekvenci 120 Hz než při frekvenci 60 Hz, kdy jsou písmena při posouvání obsahu rozmazanější.

Rozšířený mýtus, že vyšší obnovovací frekvence, jako je 120 Hz, je pro oči méně namáhavá než 60 Hz, vychází spíš ze subjektivních pocitů. Kromě vizuálních výhod vyšší snímková frekvence nemá pro uživatele žádné zdravotní benefity.

Neexistují o tom žádné podložené vědecké studie. Přinejmenším to platí pro zobrazovací technologie, které udržují jeden obraz, dokud se neobjeví další. Oproti tomu obrazovky, které používají technologii vkládání černých snímků v rychlém sledu za sebou, velmi těží z vysoké frekvence a snižují namáhání oka. Tuto metodu označovanou jako BFI, Black Frame Insertion, využívají například OLED panely.

Pozorujete nějaký rozdíl?

Asus ROG Phone 8 Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Asus ROG Phone 8 Pro nabízí nejplynulejší zobrazení s působivou frekvencí 165 Hz. Skutečného rozdílu oproti 120 Hz si však všimne jen málokdo.

Pokud už máte chytrý telefon, jehož displej zvládne obnovovací frekvencí vyšší než 60 Hz, nebo má takový model někdo ve vašem okolí, můžete si rozdíl vyzkoušet sami. Pokud je v nastavení aktivována vyšší frekvence, můžete jednoduše přepnout zpět na standard 60 Hz, a to například pomocí režimu úspory baterie (snímková frekvence 60 snímků za sekundu spotřebuje méně energie než 120). Mimochodem, o displeji jako největším žroutu kapacity baterie, jsme psali už dříve.

Zobrazte si na displeji svého mobilu nějakou webovou stránku a pak ji prstem přesouvejte shora dolů, a to jednou v režimu úspory baterie a podruhé bez. Všímáte si rozdílu? Pokud ano, pak je dobré při nákupu nového telefonu věnovat pozornost i zobrazovací frekvenci, pokud nikoliv, můžete klidně tuto funkci ignorovat.

Mohlo by vás zajímat

Vyšší obrazová frekvence rovná se rychlejší vybití baterie

Stejně jako i mnoho jiných věcí v životě, ani vysoká obnovovací frekvence není zadarmo: v tomto případě je to za cenu výdrže baterie. Ne nadarmo se frekvence v úsporném režimu automaticky přepíná na 60 Hz. Rozdíl je ve skutečnosti docela znatelný.

V testech chytrých telefonů se měří výdrž baterie při nepřetržitém používání při každodenních úkonech, jako je psaní zpráv, procházení a surfování na internetu. Porovnává se také doba provozu v režimu 60 Hz s dobou provozu při maximální snímkové frekvenci.

Rozdíl je obvykle v nízkých jednotkách hodin. Například Samsung Galaxy S24 Ultra vydržel v testu při zobrazovací frekvenci 60 Hz 16:40 hodin. Pokud přepnete na plných 120 Hz, doba provozu se zkrátí o 12 procent na 14:45 hodin.

Z rozsáhlé testovací databáze Chipu lze zjistit průměrný rozdíl v době provozu přibližně 2,5 hodiny, což představuje pokles doby provozu přibližně o 18 %. Prvenství z hlediska nejvyššího rozdílu zde drží Honor 70, jehož doba provozu při 120 Hz klesla o působivých 5:45 hodin, tedy o  40 %. Může se tedy vyplatit čas od času manuálně přepnout na standardní snímkovou frekvenci.

Je ale spravedlivé dodat, že toto měření je spíše porovnávacím ukazatelem než odrazem skutečného každodenního používání mobilu. Je to proto, že displej mnoha smartphonů, včetně Galaxy S24 Ultra, má adaptivní obnovovací frekvenci. To znamená, že pokud systém mobilního telefonu nepovažuje za nutné zobrazovat maximální snímkovou frekvenci, například proto, že na displeji nedochází k žádnému pohybu, automaticky ji sníží na 60 Hz nebo i méně.

A jakmile budete obraz znovu posouvat, bez povšimnutí se opět zvýší. To šetří baterii a prodlužuje dobu provozu. V praxi se tedy skutečná doba běhu na akumulátor pohybuje někde mezi oběma hraničními hodnotami pro snímkové frekvence 60 a 120 Hz.

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší smartphony se 120Hz displeji

Při nákupu smartphonu byste samozřejmě neměli věnovat pozornost pouze obnovovací frekvenci jeho displeje. I když je rychlost 90, 120 nebo dokonce 144 Hz příjemná a pro mnohé nepostradatelná, je třeba brát v úvahu i další aspekty moderního telefonu. Pokud jde například o displej, doporučujeme zvolit ostrost s hustotou pixelů nad 350 ppi a panel OLED se sytými barvami a vysokým maximálním jasem.

Nároky kladené na moderní smartphone zdaleka přesahují jeho displej. Měl by být chráněn proti prachu a vodě, nabízet rychlou mobilní komunikaci 5G, podporovat více SIM karet, případně eSIM, a být schopen bezdrátového napájení.

K našim doporučením nejlepších smartphonů s podporou frekvence obrazu alespoň 120 Hz patří následující modely:

Zdroj: zpracováno s použitím podkladů z Chip.de a Chip.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme