Vláda USA spolu s více než 40 státy federace obviňuje Facebook z nekalé soutěže a chce dosáhnout soudního příkazu k odštěpení Instagramu a WhatsAppu. V soudních žalobách, podaných minulý týden ve středu, argumentují tím, že Facebook koupil fotografickou platformu a chatovací službu za účelem posílení své dominance nad konkurenty. Facebook obvinění popřel.
Obchodní komise FTC, která je v USA odpovědná za ochranu spotřebitele, okamžitě soudní proces zahájila s tím, že Facebook je dominantní online sociální sítí a má monopolní postavení. Koncern chce tento lukrativní monopol chránit v "systematické strategii" protikonkurenčními prostředky.
Hlavní právnička Faceboku, Jennifer Newstead, ale namítla: "Protimonopolní zákony existují na ochranu spotřebitelů a podporu inovací, nikoliv na trestání úspěšných společností." Facebook investoval do úspěchu Insagramu a WhatsAppu miliardy dolarů. Právnička také poukázala na to, že samotná FTC převzetí povolila. Zahájený soudní proces je tak i signálem, "že žádný nákup nikdy není definitivní."
Facebok koupil Instagram za zhruba jednu miliardu USD v roce 2012 a WhatsApp za zhruba 22 miliard USD v roce 2014. Obě služby nyní mají více než miliardu uživatelů. Už v minulosti se objevovaly hlasy, volající po vyjmutí Instagramu a Facebooku ze skupiny Facebooku. V posledních letech koncern provázal infrastrukturu všech platforem mnohem těsněji. Po technické stránce to ještě mnohem více komplikuje jejich případné rozdělení.
Obvinění: využil Facebook svou tržní sílu k potlačení konkurence?
V souvislosti s obžalobou by mohly být ze skupiny Facebook odděleny značky WhatsApp a Instagram. | Zdroj: Foter.com
Generální prokurátorka 48 států USA nyní požaduje, aby je společnost Facebook informovala o všech akvizicích v hodnotě více než deseti milionů USD. "Facebook využil svou monopolní sílu ke zničení menších soupeřů a potlačení konkurence, a to vše na náklady běžných uživatelů", kritizovala newyorská prokurátorka Letitia James. Soudní proces by měl Facebooku a dalším společnostem dát jasnou zprávu: pokusy potlačit konkurenci, bránit inovacím nebo omezit ochranu soukromí byly prováděny se vší intenzitou.
Doposud byly těžké váhy v segmentu online služeb na domácím trhu v USA regulovány jen velmi volně. Nakonec se ale nálada ve společnosti změnila. Vláda a jedenáct států zaútočily v říjnu podáním soudní žaloby na internetového giganta Google. Jejím obsahem bylo tvrzení, že Google chrání svou dominanci v oblasti vyhledávání na internetu a související reklamě nezákonným způsobem. Společnost to odmítla. Právní experti ale pochybují, že bude soudní spor úspěšný. Mimo jiné musí prokázat, že monopolním chováním Googlu jsou poškozováni američtí spotřebitelé.
Ještě před soudním procesem zástupci Facebooku a Google tvrdili, že je třeba vzít v úvahu tvrdou konkurenci v boji o přízeň uživatelů na internetu. Zakladatel a šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, se také pokusil koupit fotografickou sociální službu Snapchat. Její zakladatelé ale nabídku odmítli.
Zuckerberg i další počítají se soudním řízením, které se potáhne roky
Evropská komise dala převzetí WhatsAppu Facebookem také zelenou. Facebook za to ale později musel zaplatit pokutu, protože společnost poskytla zavádějící informace. Když bylo převzetí oznámeno, Facebook dodal, že sloučení uživatelských dat není technicky možné. Později se přeci jen cesta našla.
Zuckerberg reagoval v interní zprávě pro zaměstnance, která byla k dispozici New York Times. "Celkově s tvrzeními vlády nesouhlasíme a plánujeme proti nim bojovat u soudu. Realita je taková, že ve všem, co děláme, ostatním službám konkurujeme spravedlivě." Konkurenti Facebooku mají stovky milionů nebo dokonce miliardy uživatelů, vysvětlil Zuckerberg, a jako příklad uvedl Google, Twitter, Snapchat, chatovací službu Apple iMessage a video platformu Google YouTube.
Několik hodin po soudním řízení zveřejnil Facebook celou webovou stránku, která měla podpořit pozici online sociální sítě. Na přípravu argumentů měl čas: už v květnu 2019 zveřejnil New York Times článek politického šéfa Nicka Clegga s nadpisem "Rozdělení Facebooku není řešením."
Ve svém poselství Zuckerberg ujistil své týmy zaměstnanců, že pro ně by se soudním procesem nemělo nic změnit. Zároveň může trvat roky, než bude soudní proces definitivně ukončen. "Do té doby byste ale měli o těchto otázkách komunikovat pouze s naším právním oddělením", upozornil všechny.