Říká se, že nejekologičtější přístroj je takový, který se nikdy nevyrobil. To znamená, že ekologicky smýšlející uživatelé by si neměli každý rok nebo dva kupovat nový smartphone nebo notebook.
Ale dá se to dělat i jinak, například nákupem repasovaného zařízení. Na český trh vstupuje zásadní hráč v tomto oboru, platforma Refurbed.
Zatím hlavně počítačová technika
Refurbed se zaměřuje na prodej repasovaných smartphonů, notebooků, tabletů, chytrých hodinek a sluchátek, monitorů, herních konzolí, televizorů a tiskáren. Prodávané zboží pochází například z velkých firem, které pravidelně v ročních nebo dvouletých intervalech obnovují své vybavení, ovšem každý přístroj prochází odbornou kontrolou, vyčištěním a případně opravou vadných nebo poškozených součástek.
Tato renovace probíhá v odborných firmách, které jsou vybaveny stejnými přístroji a softwarem jako výrobci zařízení. Podle společnosti Refurbed se například u smartphonů kontroluje a případně vymění až 40 položek. Všichni partneři sídlí v Evropě a je jich momentálně více než 300. V Česku je zatím jediný, ale má jich přibývat. Přibývat bude i sortiment v podobě repasované domácí a kuchyňské elektroniky, velkých spotřebičů a časem prý hodlá Refurbed prodávat i sportovní náčiní.
Jak vypadá nabídka?
Na oficiální tiskovce ke vstupu Refurbed na náš trh jsme samozřejmě měli možnost prohlédnout si něco z nabídky tohoto prodejce. Prezentované kousky spadaly do všech tří kvalitativních kategorií (A, B, C) a například telefony kategorie A vypadaly opravdu jak nové. V rámci repasování totiž dojde i k výměně poškrábaných sklíček fotoaparátů a k vyleštění displeje i celého těla. Zkrátka pokud budou všechny nabízené produkty kategorie A vypadat jako na tiskovce, budou mít zákazníci pocit nového produktu.
Výhodou odborného repasování je i nabídka roční záruky (mimochodem i na baterii) a možnost bezplatně a bez jakýchkoliv otázek vrátit zakoupené zboží do 30 dnů. Zboží putuje k zákazníkům přímo od repasujících partnerů, takže záleží na vzdálenosti v rámci Evropy, ale bývá doručeno v rozmezí dvou až čtyř dnů.
Na výstavce jsme mohli vidět zástupce nejběžnějších luxusních telefonů se stářím jednoho až dvou let, v nabídce jsou ale i modely třeba čtyři roky staré. Ceny závisí na původní hodnotě telefonu a na jeho stavu, ale například Samsung Galaxy S22 Ultra vypadal jako nový a cena 11 400 Kč byla rozhodně lákavá.
Loňský iPhone 15 stojí cca 16 500 Kč a Google Pixel 7 Pro se dá koupit za 7 840 Kč. Mimochodem, oblíbený iPhone SE z roku 2016 stojí 1 800 Kč, iPhone 7 celkem 2 200 Kč a pokud někdo shání levný telefon se špičkovým černobílým fotoaparátem Leica, na stránkách Refurbed se dá ještě najít pár kusů legendárního modelu Huawei P9 za 2 380 Kč.
Z nabídky notebooků nás zaujal například ThinkPad T14 s tři roky starým procesorem Intel Core i5, 16 GB RAM a 512 GB SSD za 7 850 Kč nebo Microsoft Surface Pro 7 za 8 630 Kč.
Ekologický přínos
Výhodou cirkulární ekonomiky je kromě dostupnějších cen i fakt, že zboží z druhé ruky nemusí být znovu vyrobeno. Díky tomu, že po repasu dostane do vínku druhý život tak není potřeba získávat a čistit vzácné kovy potřebné pro výrobu nových zařízení. Refurbed tedy u svých nabízených produktů uvádí i hodnoty uspořeného CO2, vody nebo úsporu elektrického odpadu.
Česko je dvanáctá země, ve které Refurbed působí. Společnost byla založena v Rakousku v roce 2017 a od té doby rozšířila své služby do Německa, Švédska, Dánska, Finska, Itálie, Irska, Nizozemska, Belgie, Portugalska a Švýcarska.