V testlabu Chipu jsme prověřili tři OLED a jeden LCD televizor se speciálně vybraným nepřetržitým programem a test trval po dobu téměř 19 měsíců. Cílem bylo zjistit, do jaké míry jsou současné OLED obrazovky ohroženy intenzivním zobrazováním statických obrazových prvků.
Co způsobuje vypalování
Podle jevu běžně označovaného jako OLED vypalování ztrácejí OLED pixely svoji svítivost, pokud musí po delší dobu svítit zvlášť jasně - například při zobrazování loga televizní stanice nebo textů a rámečků ve zpravodajství a hrách. Stejně jako u obrazovek CRT nebo plazmových displejů se takové statické struktury časem projeví jako trvalé stíny na obrazovce.
V počátcích OLED technologie to byl skutečně obávaný efekt, proto se OLED displeje raději nepoužívaly jako počítačové a herní monitory ani pro zobrazování fotogalerií. Mezitím však výrobci televizorů vyvinuli řadu technických protiopatření.
Současné OLED televizory již dokážou dobře rozpoznat statické obrazové prvky a brání se vypalování mimo jiné lepším odvodem tepla, ztmavením, posunem pixelů a různými vyrovnávacími a obnovovacími programy během klidových období. Proto by měl OLED televizor mít dost prostotu zůstat v pohotovostním režimu.
Mohlo by vás zajímat
Jak fungují protiopatření v praxi
Zda a jak dobře tato opatření nyní fungují, ukázal náš dlouhodobý test, který proběhl v laboratoři Chipu. Tři 55palcové OLED televizory LG OLED55CX9LA, Panasonic TX-55HZW2004, Philips 55OLED935 a LCD televizor Samsung QE55Q95T jako jakýsi kontrolní vzorek TV, byly v provozu po dobu přibližně 6 700 hodin. Vycházíme-li ze čtyř hodin denního sledování televize v domácnostech, naši testovaní kandidáti by v reálném životě měli za sebou již 4,6 roku.
Během testovacího období získali naši testovaní kandidáti dostatek příležitostí provést automatické regenerační procesy doporučené výrobci. Během této doby LG OLED55CX9LA provedl 1 230 krátkých obnovovacích programů a šest větších údržeb. U Panasonic TX-55HZW2004 to bylo 2 022 krátkých obnovení a čtyři důkladné, Philips 55OLED935 dosáhl 1 096 krátkých a sedmi dlouhých údržeb. I když všechny panely pocházejí od LG Display, každý výrobce sleduje při obnovovacích programech svou vlastní filozofii.
Jak to všechno dopadlo
Podle očekávání LCD obrazovka Samsung GQ55Q95T přežila zátěžový test bez poškození. I na měřicích snímcích jasu jsou viditelné pouze clustery podsvícení, ale žádné trvalé struktury. I OLED displeje na první pohled zdánlivě přečkaly nepřetržité vysílání bez následků. Alespoň po ukončení testu nejsou při běžném sledování videa patrné žádné trvalé stíny. Nanejvýš na bílém testovacím obrazci může zkušené oko rozpoznat rozdíly v jasu na spodním okraji obrazovky jako pozůstatky informačního pruhu zpravodajství.
Efekty jsou zřetelné až na snímcích měření jasu našeho videofotometru, pokud omezíme měřicí rozsah na horních 20 procent. U všech tří OLED obrazovek se pak ve spodní části měřicích snímků jasu jasně rýsují informační pruh zpravodajství a stavová pole strategické hry StarCraft II. Nejedná se však o fotografické snímky příslušných obrazovek, ale o grafické zpracování mřížky 1 380 krát 1 030 měřicích bodů.
Mohlo by vás zajímat
Překvapivá zjištění
Překvapivé na tomto výsledku je, že jasné pixely neztratily svou svítivost. Očekávali jsme, že jasně zářící body se „unaví“ a časem zeslábnou. Místo toho se struktury objevily u pixelů zobrazujících tmavší pozadí. Nejzřetelnější jsou rozdíly v jasu u LG OLED55CX9LA: zde je pozadí informačního pruhu přibližně o šest cd/m² nebo téměř 3,8 procenta tmavší než v něm vložená textová plocha. Rozdíl v jasu je tak pouze o 0,7 procenta vyšší než odchylka, kterou jsme na začátku dlouhodobého testu zjistili jako rozložení jasu pro celou obrazovku. A jak již bylo zmíněno: To platí pro simulovanou provozní dobu téměř pěti let.
Také v měřicích snímcích televizorů Panasonic TX-55HZW2004 a Philips 55OLED935 se rýsují zmíněné prvky. U Panasonic TX-55HZW2004 činí rozdíl 2,3 procenta, u Philips 55OLED935 je to 3,3 procenta.
I když se časem v měřeních projevily trvalé struktury, náš dlouhodobý test ukazuje, že současné OLED obrazovky již docela dobře zvládají zbavit se nebezpečných obrazových prvků. Pokud se televizor používá v rozumné míře, nic nebrání použití OLED i pro hraní her nebo jako galerii obrázků. Pokud mu zbude dostatek času na regeneraci, během běžné životnosti šesti let vás těžko se na obraze setkáte s duchy.
Pokud má však obrazovka zobrazovat více než čtyři hodiny například pouze zprávy nebo sportovní přenosy, nebo sloužit převážně jako monitor pro server, kdy se obraz příliš nemění, použijte pro tyto účely raději LCD technologii.
Zdroj: Testovací centrum Chipu (Robert Kraft), Martin Jäger