Přejít k hlavnímu obsahu

Jedna chyba a o všechno přijdete: plno lidí si nezamyká telefon, možná ani vy

Jakub Fišer 14.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Podle studie Masarykovy univerzity z roku 2021 až 30 % dospělých uživatelů nemá nastavené heslo na svůj telefon. O něco novější data ukazují, že situace je lepší. Přesto platí, že ne všichni používají PIN kód, gesto, případně biometrii. Přitom se svým telefonem o sobě případným zlodějům předáváte naprosto vše.

Kapitoly článku

Zmíněný průzkum brněnské univerzity říká 30 %, studie společnosti Gordic z roku 2022 pak tvrdí, že zabezpečení přístupu do svého telefonu nijak neřeší už jen 15 % lidí. Pořád je to hodně, telefon se stal naším parťákem pro všechno možné a ukládáme do něj o sobě ta nejcitlivější data.

Jaká data můžete ztratit?

Pokud ztratíte – nebo vám někdo ukradne – nezabezpečený telefon, rázem má přístup k mnoha datům. Například:

  • Osobní data – fotky a videa z galerie, kontakty a zprávy (včetně WhatsAppu, Messengeru atd.), dokumenty, poznámky, soubory (někdo si do telefonu ukládá třeba smlouvy).
  • Účty – e-mail (díky němu lze resetovat hesla prakticky kdekoliv), sociální sítě.
  • Chytrá domácnost – nezabezpečené aplikace pro ovládání světla, odemykání dveří atd.

Samozřejmě, že všechny aplikace nabízí extra možnost uzamknutí. Je však pravděpodobné, že uživatel, který si neuzamkne samotný telefon, nebude ani spoléhat na zamykání jednotlivých aplikací.

Mohlo by vás zajímat

Stačí PIN kód nebo otisk prstu

Jedinou útěchou je, že případný zloděj by se neměl dostat k vašim platebním údajům ani mobilnímu bankovnictví. Aplikace bankovních společností, případně platební služby Apple Pay a Google Pay totiž vyžadují, aby byl na telefonu nastaven zámek, jinak nemohou fungovat.

Přesto riziko je skutečně obrovské, jak bylo popsáno výše. Za pohodlí toho, že můžete jen svajpnout nahoru, to v žádném případě nestojí. Naprosto všechny dnes dostupné telefony nabízí alespoň základní biometrickou ochranu – nastavíte si heslo či PIN a nad něj postavíte ověření pomocí obličeje nebo otisku prstu.

Zatímco iPhony dnes nabízí pouze pokročilou ochranu obličejovou čtečkou Face ID, androidová zařízení umí obojí. Důrazně však doporučujeme používat čtečku otisků prstů, protože u většiny Android telefonů skener obličeje není tak pokročilý (lze obelhat například fotkou na monitoru) jako v případě iPhonů.

Zdroj: MUNI, ČTK, Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme