Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jedna z funkcí WhatsAppu bude ještě lepší: uživatelé si mohou dopřát více soukromí

Jiří Palyza 26.04.2021

Uživatelé komunikátoru WhatsApp už mají nějaký čas možnost používat funkci automatického odstraňování zpráv. Pokud je aktivována, zprávy z chatu automaticky zmizí. Stejná funkce teď bude následovat pro videa, obrázky a další typy příloh.

Uživatelé WhatsAppu už mají nějaký čas možnost nastavit v komunikátoru časovač pro zprávy. Po uplynutí předem stanovené doby se texty z chatů odstraní automaticky, a to bez nutnosti dalšího zásahu ze strany uživatele. Funkce, která může být docela užitečná a už dávno známá ze Snapchatu, ale také může mít dopad na způsob, jakým uživatelé mezi sebou komunikují. Stačí chvíli vyhledávat podle klíčových slov »úlovky ze snapchatu«, případně »snapchat catches«, a hned je jasno.

Nastavení funkce automatického odstraňování zpráv najdete mezi detaily u nastavení kontaktu nebo v nastavení skupiny – v tomto případě to mohou udělat ale jen administrátoři. Uživatelé mají prozatím možnost nechat zprávy po sedmi dnech automaticky smazat.

wasafety

Funkce automaticky mizících příloh je určitě přínosem z hlediska bezpečnosti. Stoprocentní ochranou ale zdaleka ne. | Zdroj: Giulia Bertelli/Unsplash

Jak nyní informuje server WABetaInfo ve svém příspěvku s názvem "WhatsApp beta for Android 2.21.9.3: what’s new?", funkce bude pravděpodobně ještě rozšířena. WhatsApp zřejmě plánuje režim automatické destrukce obsahu rozšířit také na přiložená média, jakými mohou být fotografie, videa nebo animované obrázky GIF. Zásadní rozdíl ale má být v tom, že na rozdíl od nastavení časovače, po jehož vypršení se zprávy odstraní, fotografie a další soubory si příjemce otevře pouze jednou před jejich zmizením. Poté se ani neobjeví žádné oznámení typu "tato zpráva byla odstraněna". Zpráva jednoduše beze stopy zmizí.

Lze předpokládat, že obrázky a videa se ani nebudou automaticky ukládat do galerie. Také je možné si představit přidání oznámení v případě, kdy odesílatel v chatové komunikaci bude při nastaveném automatickém odstraňování příloh informován v případě, pokud si příjemce udělá screenshot obdrženého obrázku. To také ostatní komunikátory umí. Podle oznámení v beta verzi aplikace WhatsApp by měli být uživatelé dodatečně informováni, jakmile bude funkce samočinně mizících příloh zavedena.

O funkci automaticky mizících zpráv je ale dobré něco vědět

– Automatické mizení zpráv si může nastavit každý uživatel. U skupinových chatů to může udělat jen správce.
– Provedené nastavení v žádném případě nemá vliv na už poslané zprávy.
– Kdokoliv si může jakoukoliv ze zpráv uchovat pořízením snímku obrazovky, a to například i vyfocením jiným mobilem. Také si ji může přeposlat. Autodestrukce u zpráv tedy nezaručuje úplnou bezpečnost.
– Všechny zprávy, včetně automaticky mizících, jsou chráněny šifrováním end-to-end.

WhatsApp zřejmě v současnosti také pracuje na dalším rozšíření funkce automatického odstraňování obsahu. Podle náznaků si v budoucnu uživatelé mohou nechat smazat zprávy po 24 hodinách.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme