Přestože elektronika e-biku nesmí přijít do styku s vodou, elektrokolům se v dešti obvykle nic nestane. Pokud dodržíte několik jednoduchých opatření, můžete elektrokolo používat (teoreticky) v podstatě za každého počasí.
Jízda na elektrokole v dešti není žádný problém
Především lidé, kteří používají elektrokolo nejen jako koníček, ale také jako profesionální a soukromý dopravní prostředek, musí používat kolo, které může zmoknout, aniž by se poškodilo.
- Elektrokola (nebo třeba také elektrokoloběžky) jsou voděodolná a lze je používat v dešti stejně jako běžná kola.
- Elektronika je pevně a bezpečně instalována uvnitř baterie a chráněna před deštěm a stříkající vodou. Pokud se zašpiní, můžete ji dokonce citlivě opláchnout vodou.
- Když zaparkujete kolo v cíli, můžete ho nechat na dešti, pokud neprší extrémně silně. V ideálním případě by mělo být odstaveno pod střechu nebo byste měli mít s sebou plachtu, kterou můžete přes zaparkované elektrokolo přehodit.
- Elektrokolo však není vodotěsné. I když se voda do elektroniky dostává jen velmi obtížně, neznamená to, že je to v zásadě nemožné.
- Vyhněte se proto kalužím, které jsou tak hluboké, že by se pohonná jednotka ponořila do vody. Po jízdě v dešti nebo po čištění vodou akumulátor pečlivě vysušte.
A co letní bouřky?
Pokud v létě cestujete na elektrokole, musíte být připraveni nejen na déšť, ale i na náhlou bouřku. Ty se při neopatrném chování mohou rychle změnit v nebezpečí. Na rozdíl od automobilů neposkytují jízdní kola žádnou spolehlivou ochranu před bleskem. Blesk může cyklistu zasáhnout přímo a hrozí vážná zranění a popáleniny.
Měli byste se tedy vyhnout pobytu na vyvýšených místech nebo vrcholcích kopců, protože blesky často udeří do nejvyšších bodů. Pokud se blíží bouřka, je vhodné sjet z kopce. Vyhledávat úkryt pod jednotlivými stromy také není dobrý nápad.
Nebezpečný je však i otevřený terén. Pokud není jiná možnost, měli byste si vyhledat terénní prohlubeň a skrčit se v ní. Ležení však nepřipadá v úvahu. Naopak je vhodná izolační vrstva pod nohama, jakou může poskytnout například batoh. Důležité je také držet se dál od kovových předmětů. Dodržujte tedy i vzdálenost alespoň deset metrů od vašeho kola.
Ještě lepší je, když se do bouřky vůbec nedostanete. Bouřky obvykle nepřicházejí náhle, ale jsou předvídatelné. Pokud se před odjezdem podíváte do aplikace o počasí, budete varováni, pokud se předpovídá bouřka nebo déšť. Informace o možných bouřkách poskytuje řada aplikací.
A koneckonců, zůstat občas doma namísto ždímat někde v dešti promočené oblečení, také není úplně na škodu. Hodně šťastných cyklo kilometrů!
Zdroj: EMTB-News