Přejít k hlavnímu obsahu

K čemu ve firmě slouží záložní internet a kdy se vyplatí?

redakce 04.09.2023
AD
info ikonka
Zdroj: Firemniajtaci.cz

Pořídili jste si do firmy moderní IT techniku a investovali spoustu peněz do kybernetické bezpečnosti? Ani to vám nemusí zajistit klid na duši, pokud nemáte vyřešený záložní internet. Bez něj hrozí výpadky, které vás dokážou připravit o výdělky nebo ohrozit zabezpečení firmy. Zjistěte, jestli se „náhradní připojení“ vyplatí i vaší společnosti a jak si ho zařídit.

Záložní internet ve firmě je téma, o kterém se ani zdaleka nemluví tolik jako o útocích hackerů či jiných bezpečnostních hrozbách. Následky výpadku připojení k síti ale mohou být stejné, někdy i větší než v případě promyšleného útoku.  Nevíte, jestli byste tuto problematiku měli začít aktivně řešit i vy? Čtěte pozorně dál.

Na co je firmám záložní internet

Představte si následující situaci. Jsou 2 hodiny ráno, u vás firmě není ani noha a najednou nastane desítky minut trvající výpadek internetu. Kdybyste provozovali samoobsluhu na kraji města, nejspíš nic nepoznáte. Jenže vy poskytujete online službu, kterou vaši zákazníci využívají 24 hodin denně, často právě v noci. Bez záložního internetu tak přijdete o desetitisíce až statisíce korun a zákazníci budou pořádně naštvaní.

Záložní internet by měly firmy používat právě proto, aby se zamezilo situacím, jako je ta výše popsaná. Vypadne-li primární připojení, okamžitě a automaticky se aktivuje záložní, takže všechny služby i servery poběží dál, aniž byste vy nebo vaši klienti cokoliv zaregistrovali.

Když je rezervní internet správně nastavený, přijde ve chvíli výpadku zpráva dohledovému centru, které tak může okamžitě začít řešit příčiny komplikací.

3 další důvody, proč si záložní internet pořídit

Ochrana před finančními škodami je ve skutečnosti jen jednou z mnoha potíží, kterou záložní internet řeší.

Bude se vám hodit také pro: 

  • Efektivnější práci zaměstnanců – výpadky internetu znamenají, že řada zaměstnanců nemůže pracovat. Při několikahodinové poruše internetu mohou promrhat i celý pracovní den.
  • Spolehlivé zálohování dat – pokud firemní data zálohujete na cloud, dojde během výpadku internetu k zastavení jejich přenosu. Se záložním internetem se vám nic takového nestane.
  • Zabezpečení firmy – jestliže jsou na internetovém připojení závislé bezpečnostní prvky vašeho podnikání (například moderní zabezpečovací systémy), i krátký výpadek by omezil jejich fungování.

Vyplatí se velkým i malým společnostem

Redundantní internet je naprostou nezbytností pro společnosti se stovkami zaměstnanců, ale to neznamená, že by ho ty malé neměly řešit. 

Naopak – pokud aspoň částečně podnikáte online nebo je vaše připojení v některých ohledech závislé na bezchybném připojení, věnujte záložnímu internetu pozornost bez ohledu na to, jak velké je vaše podnikání.

Abyste zjistili, kolik do rezervního připojení investovat peněz a do kterých částí firmy ho zavést, nechte si udělat tzv. analýzu rizik, případně i BCP/DRP plan. Tyto analýzy prozradí, jak moc je pro vaši firmu klíčová 100% dostupnost připojení. Na jejich základě pak vyberete konkrétní řešení zálohy. 

Odpověď na otázku z nadpisu tohoto článku tedy zní: existuje-li aspoň malé riziko, že by vaše firma vinou výpadku internetu mohla utrpět finanční nebo jiné ztráty, rezervní připojení se rozhodně vyplatí. I proto, že jeho zprovoznění často nevyžaduje velké náklady.

Pro záložní internet využijte jiného poskytovatele

Při zařizování záložního internetu ve firmě platí celá řada pravidel (podrobně vás s nimi seznámí odborníci z IT firmy, která pro vás rezervní připojení zajišťovat). Jedno si ale zaslouží pozornost už v tomto textu: pro záložní internet byste měli využít služeb jiného poskytovatele než toho, u něhož máte primární připojení.

Proč? Kdyby vám primární i záložní internet zajišťoval jeden poskytovatel, v případě výpadku na straně tohoto poskytovatele by vám nemuselo fungovat ani jedno z těchto připojení, takže by veškerá vaše snaha o vytvoření „zadních vrátek“ přišla vniveč. 

Samozřejmě je důležité, aby poskytovatelé primárního i záložního připojení garantovali maximální stabilitu a rychlost připojení.

Do zařizování zálohy se raději nepouštějte sami 

Zavedením záložního internetu ve firmě si ušetříte spoustu starostí a minimalizujete riziko výrazných finančních ztrát. Aby však rezervní připojení fungovalo správně, nepouštějte se do jejího vytvoření sami. Přenechte tuto práci raději odborníkům, například z externí firmy, která se specializuje na správu IT. 
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme