Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kdo ještě potřebuje Windows 11? Nová verze elementary OS toho dost zvládne lépe

Jiří Palyza 18.08.2021

Elementary OS je bezplatná linuxová distribuce, jejíž elegantní pracovní plocha připomíná macOS a nevyniká pouze grafikou. Kdo stále žije v přesvědčení, že Linux je složitý, mohl by elementary OS zkusit. Nová verze 6 s kódovým názvem Odin je největší aktualizací od vzniku projektu.

Už dávno neplatí, že Linux je složitý a staromódní. Většina linuxových distribucí už běžného uživatele neodradí. Softwarová výbava je skvělá, existuje mnoho automatizovaných pomocníků a pouze uživatelé, kteří vysloveně chtějí pracovat s příkazovým řádkem, mohou přepnout na Terminal.

Elementary OS je docela působivou ukázkou toho, že Linux dnes může mít velmi elegantní prostředí. Distribuce grafikou silně připomíná macOS a je určena především těm uživatelům, kteří chtějí pracovat s Linuxem, aniž by museli spoléhat na Terminál.

V současné verzi elementary OS 6, Odin, si vývojáři kladli následující cíle:

Ovládání a kontrola systému: tu by měl držet v rukou především uživatel. Svých cílů byste měli mít možnost dosáhnout pomocí výkonných nástrojů.

Nabídka novinek: elementary OS chce být inovativní linuxovou distribucí.

Jednoduchost: systém by měl být ještě snazší pro uživatele z hlediska ovládání.

elementary-logo

Elementary OS – Odin 6.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Tenká linuxová distribuce, která boduje líbivým uživatelským rozhraním ve stylu macOS.

elementary.io

 

Elementary OS "Odin": co je nového

elementaryos-1

V nové verzi linuxové distribuce byl přepracován i prohlížeč. | Zdroj: Elementary OS

Elementary OS je pravidelně aktualizován. Každý měsíc dostává nejnovější bezpečnostní záplaty a drobná vylepšení, někdy i nové funkce. Elementary OS 6 "Odin" je ale úplně jiný příběh. Podle jeho tvůrců jde o největší aktualizaci platformy v historii:

Barvy: Tmavý styl a tématické barvy jsou v základním operačním systému novinkou. Jejich kombinací lze pracovní plochu systému Linux nastavit do tmavého vzhledu. Kromě toho je k dispozici deset nových tématických barev, které si uživatelé mohou nechat automaticky nastavit v závislosti na použité tapetě.

Sandboxing a oprávnění: Elementary OS se při ochraně uživatelských dat spoléhá na sandboxing. Všechny programy, distribuované prostřednictvím aplikačního centra, používají formát Flatpak. Oprávnění lze nastavit speciálně pro jednotlivé programy.

Dotykové ovládání více prsty: co se týče dotykového ovládání více prsty, jsou rozmazleni zejména uživatelé Apple produktů. V omezené míře je zvládají i Windows. V aktualizaci elementary OS 6 jsou nyní k dispozici i gesta pro dotykové ovládání třemi prsty. Příjemným vedlejším efektem je, že vícedotyková gesta se používají nejen na ploše, ale také v programech.

Oznámení: ta už nějakou dobu existují, ale nová verze nabízí podstatně více možností. Kromě vizuálního vylepšení oznámení poskytují také více informací, například upřesnění, z jakých aplikací pocházejí. Je zde i možnost okamžitě nabídnout i odpovídající akce, které mohou uživatelé provést kliknutím myší.

Úkoly: nová aplikace Todo pomáhá uživatelům s plánováním pracovního režimu.

Aktualizace firmwaru: elementary OS umožňuje snadnou instalaci aktualizací firmwaru pro použitý hardware. Aktualizace od výrobců, jako jsou Star Labs, Dell, Lenovo, HP, Intel, Logitech, Wacom nebo 8bitdo, lze importovat prostřednictvím nastavení.

Prohlížeč: internetový browser se nyní v případě potřeby zobrazuje také v tmavém režimu a má jednoduchý název "Web". Integrována je ochrana proti sledování a blokování reklam. K dispozici je také režim čtení.

Vestavěné programy: aktualizovány byly také zabudované programy Pošta, Kalendář a Fotoaparát.

Instalace: elementary OS 6 přichází s kompletně přepracovaným instalačním programem.

Detailní popis všech novinek, které obsahuje elementary OS 6 "Odin", také najdete na blogu poskytovatele blog.elementary.io v příspěvku s názvem "elementary OS 6 Odin Available Now".

Elementary OS: desktop silně připomíná macOS

elementaryos-2

Linuxová distribuce vizuálně velmi připomíná macOS a je určena méně zkušeným uživatelům. | Zdroj: elementary OS

Prostředí desktopu bylo vyvinuto výhradně pro elementary OS a podobnost s operačním systémem Apple nelze popřít. V horní části obrazovky se nachází nenápadná lišta, kde najdete datum, čas, funkci vyhledávání aplikací a ikony pro ovládání systémových funkcí, jako je Wi-Fi, Bluetooth a tlačítko napájení. V dolní části obrazovky uprostřed je lišta s rychlými přístupy.

Také ikony předinstalovaných aplikací a složek svým designem připomínají macOS a dokonale zapadají do celkového konceptu. Aplikace můžete vyhledávat pomocí funkce, uspořádat pomocí mřížky nebo je seřadit podle kategorií. Praktický režim obraz v obrazu také umožňuje změnit libovolné okno na menší okno náhledu, což se může hodit, pokud chcete například sledovat video na okraji obrazovky. V nastavení můžete také zobrazit a přiřadit všechny klávesové zkratky.

Základem elementary OS je Ubuntu 20.04.2. Jako jádro Linuxu je použita verze 5.11.

Elementary OS: bezplatný software a open source

Součástí distribuce jsou předinstalované programy, které pokrývají všechny základní funkce potřebné v operačním systému. Přitom nijak nezatěžují kapacitu pevného disku. Přístup na internet je možný prostřednictvím webového prohlížeče a jsou zde k dispozici aplikace pro přehrávání videa, fotografií a hudby, a také pro vyhledávání e-mailů.

Elementary OS je k dispozici jako open source. To platí jak pro samotný operační systém, tak pro obchod s aplikacemi, kde můžete najít a nainstalovat software vyvinutý speciálně pro tento operační systém, ale také programy pro Ubuntu.

Každý program si můžete koupit za cenu navrženou vývojářem, nebo si můžete určit vlastní cenu, která může být samozřejmě nulová v souladu s zásadami open source.

Síla open source

To, co je v rámci open source možné, hezky ukazuje mimo jiné i projekt linuxové distribuce elementary OS. Linuxový operační systém vypadá dobře, snadno se používá a kontrolu nad systémem ponechává na uživateli. Přes všechny tyto výhody ale není moc pravděpodobné, že by na něj uživatelé z prostředí macOS a Windows houfně přecházeli. I když za vyzkoušení elementary OS rozhodně stojí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme