Politici ≠ odborníci
Předem je nutné zmínit, že někteří představitelé naší země v médiích často prohlašují a uvádějí naprosté hlouposti. Za všechny bychom jmenovali ministra průmyslu a obchodu Síkelu, který na tiskové konferenci zasvěceně hovořil o „závětrných elektrárnách“. Nic takového energetika nezná, existují jenom tzv. závěrné elektrárny. Tolik k tomu, jak moc lze věřit erudovanosti státních úředníků.
Zavěrné elektrárny a fungující trh
Když už jsme závěrné elektrárny zmínili, bylo by dobré vysvětlit, jak to souvisí s cenami energií. Ty totiž určuje ten nejdražší zdroj v celé soustavě, což jsou teď elektrárny využívající k výrobě elektrické energie plyn. Jak je to možné? Trh s energiemi je tržní prostředí a jako trh se chová. Když budou ve městě dva pekaři, přičemž jeden z nich vyrobí rohlík s náklady 10 haléřů a ten druhý s náklady 1,5 koruny, budou ho oba prodávat za cenu přes korunu padesát, tedy třeba za dvě koruny. Je to zcela logické – ten s levnějšími náklady ale bude mít vyšší marži.
S plynem je to v současné době stejné. Levná energie z jádra (cca 3 koruny za kWh) je nám aktuálně k ničemu, protože cenu určují elektrárny plynové, které jsou nejdražší. Což, pokud nad tím chvíli popřemýšlíte, nám dává i odpověď na to, proč ČEZ letos bude v rekordním zisku. Podle nejdražšího zdroje zkrátka určují cenu i všichni ostatní. Není to, jak někteří tvrdí, důkaz o tom, že trh nefunguje. Naopak! Je to důkaz, že funguje skvěle, jakkoliv se nám to jako spotřebitelům nemusí líbit.
Ruský plyn je drahý plyn
V celém současném nešvaru a obřích cenách hraje hlavní roli Německo. S nimi máme do značné míry propojené přenosové soustavy a obchodujeme energii přes lipskou burzu. Na tom není nic špatného, ostatně dlouhá léta to generovalo velmi solidní zisky. Jenže aktuálně se trh obrací proti nám, protože ceny na burze vystoupaly do extrémní výše. Může za to plyn, který Němci potřebují pro výrobu elektřiny v plynových elektrárnách. Dal by se říci, že to od nich bylo krátkozraké a mohlo jim už po obsazení Krymu v roce 2014 leccos dojít. Třeba to, že Rusko je dost nevypočitatelný partner. Bohužel.
Co s tím?
Jestli se dá něco se současnou situací dělat, je velká otázka. Pokud bychom zastropovali ceny na evropské úrovni (na jiné úrovni to ani není možné) musel by někdo výrobcům a distributorům energií někdo kompenzovat nižší nebo dokonce záporné marže. Patrně by na to byl vytvořen nějaký evropský fond s pěkným vzletným názvem, třeba Fond energetické pomoci nebo Evropská energetická solidarita. Protože ale peníze nerostou na stromech, jistojistě by to dopadlo jako facka z druhé strany na tváře daňových poplatníků. Takže ne, tímto si moc nepomůžeme.
Jako rozumný způsob se nabízí vyjmutí plynových elektráren z burzy. Tady lze očekávat, že budou proti zejména Němci, kterým by to pravděpodobně zvedlo ceny energií na vyšší hladiny, než jaké aktuálně máme u nás. A jelikož EU jede aktuálně hlavně podle německého diktátu, není to příliš pravděpodobný scénář. Jako nejrychlejší řešení se jeví co nejrychlejší ukončení konfliktu na Ukrajině. Podle vývoje v posledních týdnech to ale vypadá, že ten se může vléct ještě několik let. Obáváme se tedy, že zlevnění energií je skutečně v nedohlednu.
Zdroj: sciencedirect