Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Klasický pevný disk nebo SSD?

redakce 27.09.2017

Otázka, kterou v poslední době řeší spousta uživatelů, zní: HDD nebo SSD? Pokud někdo místo HDD do svého počítače nainstaloval disk SSD místo HDD, má možnost srovnání – a tady jsou výsledky překvapivě pozitivní, hlavně co se rychlosti týče. Má to svá ale.

Kterou variantu byste tedy měli zvolit pro svůj počítač, tradiční pevný disk nebo SSD? Obě technologie mají své výhody a nevýhody. Některé z nich jsou obecně známé, jiné jste možná zatím nezvažovali.

Rychlost – 1:0 pro SSD

Začněme obecnou pravdou, kterou jste slyšeli pravděpodobně už mnohokrát. SSD technologie nabízí mnohem vyšší přenosové rychlosti než tradiční pevné disky. Pokud máte v počítači plotnový pevný disk a chcete zrychlit odezvu operačního systému i programů, vyměňte jej za SSD a uvidíte okamžitý a jasně zřetelný rozdíl. Odměnou vám bude kromě výše uvedeného také rychlejší start počítače. Budete-li o výměně uvažovat, zkontrolujte si zároveň velikost operační paměti RAM, která hraje v reálné rychlosti počítače také významnou úlohu. Ve spojení s operačním systémem Windows je 2 GB RAM pro svižnou práci málo. Proto například do všech profesionálních notebooků implementuje Toshiba minimálně 4 GB operační paměti. 

Cena – pevný disk srovnává na 1:1

Pro mnoho uživatelů je rozhodujícím faktorem při nákupu cena, případně cena za gigabyte. Zde vede na plné čáře tradice v podobě plotnových pevných disků, a to jak v interní podobě, která je určena pro vestavění do počítače či notebooku, tak i v externím provedení. Pro demonstraci cenového rozdílu mezi oběma technologiemi v provedení pro notebooky porovnejme dva disky stejného výrobce – 1TB SSD disk Toshiba Q300 stojí 11 428 Kč a datově stejně velký klasický notebookový disk s označením L200 vyjde jen na 1590 Kč.  

Odolnost – 2:1 pro SSD

V odolnosti je na tom SSD technologie opět jednoznačně lépe, protože neobsahují žádné mechanické pohybující se části. Tradiční disky ukládají data na magnetické plotny a k zápisu a čtení využívají velmi jemné hlavičky, které se pohybují na jemném mechanismu v nepatrné vzdálenosti od plotny. Prudký pohyb či náraz v průběhu práce s daty proto může disku uškodit. Moderní pevné disky dokáží většině nehod předejít, protože jejich senzor bleskurychle zaznamená pohyb disku například při pádu a hlavičky bezpečně zaparkuje ještě před samotným nárazem. Nicméně ránu bez předchozího pohybu žádná technologie předvídat nedokáže.

Nebezpečí nečekaného selhání a rekonstrukce dat – 2:2

Každá, i sebelepší technologie může časem selhat. U tradičních pevných disků je riziko kolapsu předvídatelnější než u SSD. Pevný disk „odchází“ zpravidla postupně a pozorný uživatel je před touto situací většinou varován. Klasickým příznakem toho, že byste měli pečlivě zálohovat svá data, je například zvýšená hlučnost při zápisu či čtení, cvakání, které jste dříve neslyšeli, nebo znatelné zpomalení práce (to může mít samozřejmě i jiné příčiny). SSD je paměťový čip, který v případě selhání vypoví službu nárazově, tedy okamžitě a bez předchozího varování. Totéž platí při obnově dat z daného média, která však je vždy nákladnou záležitostí. Obnovení dat z magnetických ploten disku bývá většinou jednodušší a proveditelnější operací než obnova při selhání SSD.  

Optimální konfigurace počítače

Z hlediska optimální konfigurace počítače či notebooku se vzhledem k výše popsaným výhodám jednotlivých technologií ukazuje pro většinu uživatelů nejlepším řešením kombinace dvou disků v jednom počítači. Pro instalaci operačního systému a aplikací používejte kapacitně menší, zato velmi rychlý SSD disk. K tomuto účelu lze použít disk již od kapacity 128 GB. Pro ukládání všech uživatelských dat, jako jsou dokumenty, obrázky, prezentace, filmy a další soubory, lze pak doporučit druhý disk s tradiční technologií. Pokud budete chtít tímto způsobem osadit a urychlit například starší notebook, zjistěte si v servisu možnost výměny dnes již výjimečně používané DVD mechaniky za uzavřený slot s druhým pevným diskem.

Důležitost zálohování

Ať používáte technologii jakoukoli, nikdy nezapomínejte na to, že důležitá data uložená pouze na jednom paměťovém médiu jsou zranitelná a existuje vždy nebezpečí, že o ně přijdete. V domácích podmínkách proto buď využijte datové úložiště typu NAS s možností paralelního ukládání dat na dva disky současně nebo zálohujte na jeden externí pevný disk a současně na cloudové služby typu Disk Google, Dropbox apod.

Milovníci filmů a dalších objemných multimediálních dat ocení, že tradiční velký externí disk, například Toshiba Canvio for desktop s kapacitou 6 TB, lze dnes sehnat již za 6890 Kč, což představuje cenu 1148 Kč za jeden TB.

Pokud pohlédneme do nabídky společnosti WD, pak externí datové úložiště, připojitelné jako síťový disk NAS, WD MyCloud s kapacitou 6 TB, vyjde nyní na 5900 korun, jeden terabajt jistoty vás bude stát zhruba na 985 korun.

Pro představu, jeden TB pojme při běžné průměrné velikosti filmu 2 GB více než 500 videí. Ve firemním prostředí se vyvarujte toho, abyste měli důležitá data jen na svém pracovním počítači, ale ukládejte je pravidelně na firemní server či disk.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme