Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik nás stojí dobití smartphonu? A vyplatí se dobíjet telefon v práci?

Josef Mika 23.03.2023
info ikonka
Zdroj:

Většina z nás ví, jakou spotřebu má náš automobil a kolik nás zhruba vyjde jeden ujetý km. Tušíte ale, kolik vás stojí den provozu vašeho smartphonu a kolik kWh spotřebujete na jedno nabítí iPhonu 13 nebo Samsungu S23? A kolik tedy za jedno dobití vašeho smartphonu zaplatíte?

Kapitoly článku

Mobilní telefony většinou běží nepřetržitě, prostě je nevypínáme. A dobíjíme je (alespoň částečně) každý den. Kolik nás ale jejich provoz vlastně stojí (pokud odhlédneme od cen za mobilní volání a data a nebereme v úvahu samotnou pořizovací cenu telefonu)?

Některé náklady není tak jednoduché vyčíslit. Navíc se na internetu setkáváme s řadou zajímavých, ale nepřesných a zavádějících výpočtů. Pojďme se podívat, z čeho bychom při zjišťování ceny za dobití telefonu měli vycházet.

Trocha nutné teorie

Většina výrobců uvádí kapacitu baterie svých smartphonů v mAh (miliampérhodinách). U současných modelů jsou běžné hodnoty od 4 000 do 6 000 mAh. Toto číslo nám ale ještě samo o sobě neříká přesně, kolik využitelné energie nabitá baterie obsahuje. Energie se udává ve Wh (watt-hodinách) a její hodnota vlastně udává, jaký maximální výkon (ve watech) je baterie schopná dodávat po dobu jedné hodiny. Pro přepočet na energii platí vzoreček E = Q x U

E energie [Wh]
Q elekrický náboj (neboli udávaná "kapacita baterie" výrobci) [Ah]
U elektrické napětí [V - volty]

Z daného vzorečku tedy vyplývá, že pro přesné určení množství energie uložené v nabité baterii potřebujeme znát její napětí. Tuto hodnotu většina výrobců v běžných parametrech neuvádí.

Z dostupných údajů ale víme, že baterií v současných telefonech všech možných výrobců mají napětí zhruba 3,8 V (je to dané chemickým principem Lithium-iontových článku). Přesná teorie je o něco složitější, protože nezatížený, plně nabitý článek může mít 4,1 V, při 50% nabití má 3,7 V, atd. Pro naše účely jednoduchého výpočtu ale pojďme uvažovat průměrné napětí těch zmíněných 3,8 V.

Ztráty při nabíjení

To ale ještě není úplně všechno. Abychom byli blíže realitě, je potřeba uvažovat ještě účinnost procesu převodu síťového napětí ze zásuvky na energii v baterii, která se odhaduje celkem na zhruba 80 %.  Je do toho započítána účinnost samotné síťové nabíječky a také nabíjecího procesu (jak nabíječka, tak baterie mobilu se při nabíjení zahřívají)

A konečně: Cena dobití iPhonu nebo Samsungu Galaxy

Takový iPhone 13 Pro Max má udávanou kapacitu baterie 4352 mAh, takže zhruba 4,3 Ah. Do jeho baterie se tedy vejde 4,3 x 3,8 = 16,3 Wh energie.  Pokud k tomu připočítáme účinnost dobíjení, a tedy uvažujeme ještě zhruba o jednu čtvrtinu větší odběr, vychází nám, že na plné dobití tohoto iPhonu spotřebujeme 20,4 Wh.

Při dnešní (zastropované) ceně elektřiny cca 9 Kč/kWh (neboli 0,009 Kč/Wh) nám vychází cena za jedno dobití zmíněného modelu iPhonu na 0,184 Kč, tedy asi 18 haléřů. Zklamání, překvapení, úleva?

Takový nejnovější Samsung Galaxy S23 Ultra má výrobcem udávanou kapacitu baterie 5 000 mAh. Stejným výpočtem tedy zjistíme, že jeho baterie v nabitém stavu obsahuje 19 Wh energie, na jedno plné dobití spotřebujeme 23,8 Wh (opět započítáváme ztráty při nabíjení). A zaplatíme za to (zhruba) 21 haléřů.

 

Rychlé/pomalé nabíjení a vyměnitelné baterie

Výrobci se dnes předhánějí v rychlosti nabíjení a výkonech dobíječek, ale tyto hodnoty by na samotnou cenu dobití telefonu neměly mít příliš vliv. Ať už nabíjíme rychlonabíječkou nebo standardním několikawatovým nabíjením, cena by se neměla příliš měnit. Neuvažujeme dopady rychlého nabíjení na životnost baterií, které mohou být diskutabilní.

Mimochodem: EU chce u nových smartphonů prosadit snadnou uživatelskou vyměnitelnost baterií. Takové nařízení by mělo na výrobce poměrně zásadní dopad. Ti by měli na zpracování nových podmínek 3,5 roku. Uživatelé by si pak mohli sami snadno baterie vyměňovat ve všech přenositelných zařízeních, do kterých spadají vedle smartphonů i tablety a další spotřební elektronika. Každá baterie by pak musela rovněž obsahovat štítek a QR kód s dalšími dostupnými informacemi, její výdrží, chemickým složením a symbolem s upozorněním na způsob recyklace, respektive nutností je vracet na vybraná sběrná místa.

Cenu dobíjení si můžete změřit přesně

 

solight

Přesné náklady na elektřinu můžete zjistit pomocí jednoduchých měřicích přístrojů. Zdroj: Solight

K získání hrubé představy o nákladech na dobíjení telefonu v zásadě výše uvedený výpočet stačí. Není specifický a lze ho přenést obecně na většinu současných smartphonů. Pokud ale chcete mít naprosto přesné údaje, můžete si vše změřit.

K dostání je celá řada malých spotřeboměrů - proudových měřících zařízení ve formě adaptérové ​​zástrčky, kterou zapojíte do zásuvky a následně do ní připojíte nabíjecí kabel vašeho mobilního telefonu. Předtím zadáte do měřicího zařízení aktuální cenu elektřiny a spotřeba se následně automaticky změří a zobrazí se vám přímo cena.

Závěr: domácí dobíjení telefonů, sluchátek, hodinek a spol. nás nezruinuje

I když svůj telefon využíváte velmi intenzivně a musíte dobíjet každý den z nuly do 100 procent, zdá se, že vám elektřina do vašeho smarthonu peněženku příliš neprovětrá. Roční spotřeba elektřiny takto nabíjeného smartphonu by vycházela na necelých 9 kWh, při dnešních vysokých cenách tedy na 80 Kč. Kdo se snaží dobíjet mobil v práci, aby ušetřil, ten tedy moc neušetří :).

Dodatečné tipy pro úsporu baterie mobilního telefonu

Komu výše doložené ujištění o nízké ceně za dobíjení telefonu nestačí a chce ušetřit svou kapsu i životní prostředí, ten může využít tři základní tipy na úporu baterie.

jas

Vyšší jas obrazovky vybíjí baterii mobilního telefonu. Zdroj: Android/Google Pixel 5

  • Jas obrazovky: Jasné a velké obrazovky vybíjejí baterii mobilního telefonu rychleji. To ale také znamená, že můžete ušetřit energii baterie, pokud snížíte jas na úroveň, která je pro vás stále ještě pohodlná.
  • Zapnutá zámek obrazovky: Zámek obrazovky by se měl rychle aktivovat, když na telefonu nic neděláte. Zbytečně zářící displej baterii vybíjí.
  • Vypnutá rozhraní: Bezdrátová rozhraní, která nepoužíváte, můžete deaktivovat a zapnout je pouze v případě potřeby. Jedná se typicky o Bluetooth nebo Wi-Fi.

A pozor! Na spotřebu elektrické energie může mít vliv i „nevytahování“ nabíječky ze zásuvky. Nabíječky bez zátěže zapojené v síti totiž pořád trochu „žerou“, může to být třeba i 1 watt. Opět jednoduchý výpočet: 1 x 24 hodin x 365 dní = 8,76 kWh. Takže nabíječka strčená po celý rok v zásuvce může cenu dobíjení telefonu až zdvojnásobit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme