Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kolik stojí vyrobit nový iPhone 14 Pro Max? Výsledek překvapí mnoho lidí

Jakub Fišer 14.02.2023

iPhony od Applu platí za každoročně nejdražší mobilní telefony na trhu. Tím spíš, když došlo vloni k velkému zdražení. Umíte si ale představit, jaká je skutečná výrobní cena iPhonu 14 Pro Max?

Kapitoly článku

iPhone 14 Pro Max je nejdražší aktuálně nabízený iPhone od Applu, jeho základní 128GB varianta stojí v obchodech 36 990 Kč včetně DPH. Jde samozřejmě o nejvýkonnější a nejlépe vybavený iPhone.

Má nejnovější čipovou sadu A16 Bionic, 48Mpx hlavní fotoaparát, velký 6,7″ LTPO Super Retina XDR OLED panel s vysokou obnovovací frekvencí, také bezdrátové nabíjení na zádech a sofistikovanou 3D čtečku obličeje Face ID. Tělo telefonu je z nerezové oceli, záda a přední strana jsou pokryty odolným keramickým sklem.

Kolik stojí vyrobit iPhone 14 Pro Max?

Samozřejmě nutno uznat, že iPhone 14 Pro Max patří k technologicky nejvyspělejším mobilním telefonům dneška. Nicméně společnost Counterpoint Research přišla s tím, že výrobní cena tohoto zařízení není vyšší než 500 dolarů. Konkrétně vyjde na 474 dolarů (varianta s mmWave 5G prodávaná v USA), respektive 454 dolarů (sub 6GHz varianta, kterou máme i v Evropě).

To znamená, že kdybychom obě ceny přepočetli, je výrobní cena iPhonu 14 Pro Max 12 700 Kč, respektive 12 100 Kč včetně DPH. To je méně než polovina, za co se iPhone prodává na pultech obchodů – 1199 dolarů v USA, respektive 36 990 Kč v Česku.

Bez zajímavosti není ani to, že iPhone 14 Pro Max je o 3,4 % dražší než jeho předchůdce iPhone 13 Pro Max. Na vině jsou podle zjištění Counterpoint Research zvýšené náklady na komponenty, hlavně pak čipovou sadu. Apple A16 Bionic je prý až o 11 dolarů (250 korun) dražší než loňský čipset A15 Bionic.

Letos nás čeká nová řada iPhone 15 a další zdražování se neočekává. iPhone nové generace by měl dorazit s vylepšeným výřezem Dynamic Island a také USB-C portem. Původně se zákazníci těšili také na vylepšený model Ultra, ten však podle dostupných spekulací dorazí asi až v roce 2024.

Zdroj: Wccftech, 9to5Mac


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud