Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Konec Crimemarketu: zátah na německý kyberzločinecký server se 180 000 uživateli

Pavel Trousil 04.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Policii v německém Düsseldorfu se podařilo zrušit nelegální server Crimemarket, což byla velice populární platforma pro nelegální obchodování s více než 180 000 především německy mluvícími uživateli. Police při razii zatkla šest osob, včetně jednoho z provozovatelů a půjde i po uživatelích.

Byl známý jako Crimemarket a šlo o největší trh s kybernetickou kriminalitou v sousedním Něměcku a o centrum pro obchodování s nelegálními drogami a službami v oblasti kybernetické kriminality, kde se daly najít návody a příručky pro páchání různých trestných činů.

Při akci orgánů činných v trestním řízení byl Crimemarket zrušen a šlo o výsledek několikaletého vyšetřování a četných prohlídek, které přinesly důkazy vedoucí k identifikaci provozovatelů platformy i mnoha uživatelů.
 

Crimemarket
Server ještě funguje, ale už je v rukou policie.
Zdroj: Screenshot serveru Crimemarket, redakce

"V rámci koordinované kampaně vyšetřovatelé v Německu i v zahraničí zakročili proti největší platformě pro německy mluvící uživatele pro obchodování se zločinem na internetu," uvádí se v oznámení. V rámci operace bylo během večera 29. února 2024 provedeno 102 domovních prohlídek po celé zemi.

Podle tiskové zprávy se pozornost soustředila především na Severní Porýní-Vestfálsko, kde byly zatčeny tři osoby, včetně 23letého muže považovaného za hlavního podezřelého. Další tři osoby byly zatčeny v jiných spolkových zemích.
 

Policie
Informace o odstavení serveru Crimemarket.
Zdroj: Screenshot stránky Crimemarket, redakce

"Policie zajistila řadu důkazů, zejména mobilní telefony, IT zařízení a datové nosiče. V 21 případech policisté v Severním Porýní-Vestfálsku zajistili drogy, včetně 1 kilogramu marihuany a různých tablet extáze. Celkem bylo zabaveno téměř 600 000 eur v hotovosti a movitých věcech," uvádí se v tiskové zprávě.

Německá policie uvádí, že operace je zaměřena nejen na provozovatele platformy Crimemarket, ale i na její uživatele, a vyšetřování pokračuje.
 

Mohlo by vás zajímat

Podle zpráv od uživatelů se na začátku tohoto týdne objevily problémy s dostupností tohoto „kybertržiště“, přičemž mnozí hlásili, že se nemohou přihlásit, ačkoli stránky zůstaly online a stále jsou.

Zajímavé je, že domovská stránka webu byla v době psaní tohoto článku stále dostupná, avšak při pokusu o návštěvu jakékoli jiné stránky na doméně se zobrazí oznámení o jejím zabavení. V oznámení se uvádí, že policie "tuto platformu a její obsah dlouhodobě monitorovala v rámci celoevropsky koordinované operace a data zabavila".

Zdroj: Policie, Policie, Bleedingcomputer, Crimemarket
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud