Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konečně, Microsofte: uživatelé Windows brzy dostanou dlouho očekávanou funkci

Jiří Palyza 12.04.2022

Možnost práce na více kartách, jak ji známe z internetových prohlížečů: uživatelé Windows si ji přejí už delší dobu také pro Průzkumník souborů. Windows by tuto možnost měly nabídnout už brzy. Momentálně je k dispozici pouze ve verzi Insider. Uživatelé Windows 10 jsou na tom lépe. Ti si ji mohou dopřát hned.

V internetových prohlížečích se práce s více kartami stala už zažitým standardem. Pokud si chcete otevřít další stránku, jednoduše to uděláte na nové kartě a můžete pokračovat v práci přehledně ve stejném okně. Mezi kartami lze také rychle přepínat a nabízejí spoustu dalších funkcí pro podporu rychlé a efektivní činnosti.

A přesně totéž si uživatelé Windows přejí pro Průzkumníka souborů. Když byl na začátku roku 2021 představen nový Explorer, přišlo velké zklamání. Po podpoře záložek nebylo ani stopy.

Brzy se ale vše změní. Alespoň to Microsoft tvrdí na svém blogu. Průzkumník by se měl karet už konečně také dočkat. Prozatím má tuto funkci pouze ve verzi Windows 11, dostupné v programu Insider.

Pokud stále používáte Windows 10, můžete si karty v Průzkumníku pořídit i bez Microsoftu. Existují bezplatné nástroje, které to zvládnou.

QTTabBar: přizpůsobitelné karty

filemanagers2

Nástroj QTTabBar rozšíří známý Průzkumník souborů z Windows o možnost zobrazení obsahu na kartách.| Zdroj: QTTabBar

Naším prvním tipem je program QTTabBar, který umožňuje zobrazit karty pod částí, obsahující klasické uspořádání cesty soubory a složkami. Karty lze umístit i na jinou část okna, například na jeho spodní okraj.

Aktivace softwaru je trochu těžkopádná, dělá se to pomocí možností zobrazení, ale pokud se to povede, nabídne širokou paletu možností. K dispozici je nejen navigace pomocí karet, ale také různé nástrojové panely. Pokud se vám nelíbí základní vzhled, můžete si instalovat různé skiny.

Výhody:
Karty pod zobrazením adresářové navigace Průzkumníka souborů
Možné alternativní zobrazení karet na spodním okraji okna
Různé skupiny nástrojů
Změna vzhledu pomocí skinů
Nevýhody
Komplikovaná navigace prostřednictvím možností v Průzkumníku souborů
qttabbar-logo

QTTabBar v1043

CHIP hodnotí Dobrý

S QTTabBar vybavíte svůj Průzkumník ve Windows funkcí skvělých karet, tak jak je znáte z vašeho prohlížeče.

qttabbar.wikidot.com

 

Clover: Karty na horním okraji okna

clever

| Zdroj: Clover

Další alternativou je Clover, který nabízí jednoduchou navigaci pomocí karet, umístěných v horní části Průzkumníka souborů. Sdružuje otevřené služby systému Windows v jednom rozhraní Průzkumníka. Hned při prvním spuštění si všimnete, že vývojáři mysleli na co nejjednodušší používání programu. Je to ale na úkor jeho funkcí.

Kromě kombinací kláves zde není mnoho možností další konfigurace. Design také zrovna není z nejnovějších, to je ale otázka osobního vkusu. Pokud chcete zvolit nástroj, který nabízí jednoduché nastavení bez zbytečných okras, je Clover správná volba. Jinak QTTabBar nabízí více možností.

Výhody:
Integrace do kontextové nabídky pravého tlačítka
Volitelný panel záložek pro webové stránky a cesty ke složkám
Přepínání karet skrolováním myší
Nevýhody
Neměnitelné umístění karet
Není možnost zobrazení dvou karet vedle sebe
Nenabízí tmavý režim ani žádné jiné možnosti změny designu
Instalace a odstranění v současnosti pouze v čínštině
clover-logo

Clover 3.5.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Program umožňuje v Průzkumníku souborů Windows používat karty, tak jako jste zvyklí z oblasti internetových prohlížečů.

http://en.ejie.me/

 

Files UWP kompletně nahradí Průzkumník souborů

files1

Files je vybavený slušivou grafikou, padnoucí ke stylu Windows 10. | Zdroj: Microsoft Store/Files

Upřímně řečeno z pohledu aktuálnosti toho Průzkumník souborů nemá ani s instalovanými doplňky QTTabBar nebo Clover moc co říci. Jeho design je prostě zastaralý a Microsoft by také měl urychleně zlepšit jeho funkce.

Jednou z nejmodernějších možností náhrady je program Files UWP. Aplikace boduje líbivým uživatelským rozhraním s fluent grafikou, zobrazením karet a přehledným postranním panelem, který si uživatelé mohou nastavit podle svého vkusu.

Výhody:
Moderní prvky ve fluent designu
Integrovaný tmavý režim
Snadné kopírování cest
Jednoduchá instalace
Nevýhody
Vyhledávání je pomalé
Méně výkonný ve srovnání se specializovanými správci souborů
files-logo

Files (dříve Files UWP) 1.0.0.0 final, aplikace pro Windows 10

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak by mohl vypadat Průzkumník souborů pod Windows 10. Bezplatný nástroj byl redukován z pohledu funkčnosti, ale i tak je dobrou inspirací.

Ke stažení na Microsoft Store

 

Potřeba akce ze strany Microsoftu

Průzkumník souborů ve Windows by potřeboval přepracovat. Nejenže jeho funkce prakticky zamrzly na možnostech, které už známe od dob Windows 7, ale stejný zůstal i design. Je pochopitelné, že mnoho uživatelů by přivítalo koncept práce s náhledy ve více kartách, na které jsou už léta zvyklí z internetových prohlížečů. Ti si v současné chvíli mohou instalovat nástroje třetích stran. Je ale žádoucí, aby se v tomto případě Microsoft brzy zlepšil.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud