Přejít k hlavnímu obsahu

Konkurent pro Windows 11? Líbivá grafika linuxové distribuce dokáže přesvědčit

Jiří Palyza 20.04.2023
info ikonka
Zdroj:

Pro mnoho uživatelů se blíží rozhodnutí, s jakým systémem pokračovat do budoucna. Microsoft ukončí podporu nejrozšířenějších Windows 10 v roce 2025 a lidé často pracují s počítači, které Windows 11 nepodporují. 

Kapitoly článku

Systém Windows 11 má některé designové změny. Ty ale spoustu uživatelů nezajímají a raději by funkční systém bez vysokých hardwarových nároků. To může být pro mnoho lidí problém.

Windows 11 jsou sice zadarmo, resp. jejich upgrade ze starších verzí Windows, ale žádají své. Jistě je spousta uživatelů, kterým se s ukončením podpory stávajících desítek do utrácení za modernější počítač nechce. A je to pochopitelné.

Variant co dál je celá řada. Pomineme svět Apple, který by jistě byl dobrým řešením s velmi propracovaným ekosystémem, finančně ale žádá svoje.

Pak je zde svět Linuxu, který už dávno není vyhrazen jen technickým specialistům a práci s příkazovou řádkou. Ano, namítnete, že Linux se Windows nemůže v mnoha ohledech rovnat. Že budete bojovat s problémy v oblasti kompatibility, ovladači, že na něm nepoběží hry a práci s terminálem se tak jako tak nevyhnete. Že na profesionální práci to stále není. A jistě budete mít pravdu.

Na druhou stranu moderní linuxové distribuce jsou často vybaveny přehledným grafickým rozhraním, které se přibližuje světu Windows a pro domácího uživatele, běžnou práci s internetem a kancelářskými aplikacemi naprosto dostačující. Navíc se často spokojí i se slabším hardwarem, takže spolehlivě poběží i na starších počítačích.

Distribuce Linux Deepin je založena na Debianu a je vyvíjena v Číně. Na první pohled přesvědčí elegantním rozhraním a přizpůsobenými nástroji. Grafika prošla inovací už před nějakou dobou spolu s verzí 20. Týkalo se to i některých aplikací.

Nejnovější aktualizace 20.9 nabízí především vylepšení výkonu, díky kterému systém běží stabilněji:

– vylepšení se dočkalo fotoalbum, kalendář schůzek a program pro kreslení,
– updatován byl také instalační nástroj,
– vývojáři také opravili některé chyby.

Pokud by vás zajímal detailní popis všech změn, najdete jej na webových stránkách distribuce: deepin.org/en/deepin-20-9-is-officially-released

linux deepin 20: atraktivní nové uživatelské rozhraní

deepin20-11

Linux Deepin je vybaven elegantním a jednoduchým grafickým rozhraním. | Zdroj: Linux Deepin

Ne nadarmo mnoho uživatelů označuje Deepin jako "nejhezčí Linux na světě", uživatelské rozhraní je minimalistické, přehledné a vstřícné. Díky spouštěči, který obsahuje všechny aplikace, a hlavnímu panelu, který si bere to nejlepší z Windows a macOS, se dá v systému velmi rychle orientovat. Grafický dojem je ale velmi individuální a co se některým uživatelům může líbit, ostatní mohou zatracovat.

Hlavní panel už neparkuje u okraje okna, ale působí dojmem plovoucího objektu. Tento působivý efekt byl zkopírován z macOS11, podobně jako zaoblené rohy, na kterých Microsoft pracuje na mnoha místech systému Windows.

V Deepinu najdete mnoho transparentních prvků a obnovených animací. Integrováno je také multitaskingové zobrazení, které jedním kliknutím zobrazí všechna otevřená okna a virtuální plochy. Standardem je světlý i tmavý režim a uživatelé si mohou nastavit teplotu barev.

uživatelé dostávají nové aplikace

deepin20-12

Deepin 20 přichází s několika novými aplikacemi. | Zdroj: Linux Deepin

Linux Deepin je vybaven širokou škálou aplikací. Vývojový tým poskytuje spoustu vlastních aplikací, které dobře zapadají do nového uživatelského rozhraní.

Novinkou ve výbavě jsou aplikace pro poznámky, kalendář, ke kterému je možné přistupovat přímo z hlavního panelu, manažer fontů a skicář, který umožňuje zaznamenání rychlých poznámek přímo na PC. Také terminál, se kterým se uživatelé setkají dříve či později, je k dispozici v novém designu.

Deepin Linux: instalace a první seznámení

deepin20-13

S distribucí by si mohli dobře poradit i uživatelé, kteří v linuxovém světě začínají. | Zdroj: Linux Deepin

Linux není zrovna synonymem jednoduchosti, ale některé grafické přístupy se to snaží změnit. Instalaci systému lze provést v několika krocích, a poté je systém hned připraven k použití. Díky velkému výběru dodávaných programů se dá používat v podstatě okamžitě. Kromě vlastních aplikací, jako například Deepin prohlížeče a nástroje pro poštu, je k dispozici také Chromium jako standardní prohlížeč a oblíbený Thunderbird.

Uživatelé mohou při práci se systémem cítit jistou podobnost s macOS. Velkým přínosem je vlastní platforma pro stahování a instalaci aplikací, kde lze najít řadu kompatibilních programů. To šetří nutnost jít přes terminál nebo internet. K dispozici jsou známé tituly, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

vzhledná alternativa Linuxu

Potřeby uživatelů a celkové vnímání operačního systému jsou individuální a každému může sedět něco jiného. Asi se nedá očekávat, že by s končící podporou Windows 10 významná část uživatelů  přecházela na Linux.

Každopádně linuxový svět nabízí vhodné alternativy a Deepin ukazuje, že lze vytvořit vstřícné a inteligentní operační systémy. Přidává se tak k řadě distribucí, které se dodávají prakticky připravené k použití. K dispozici je také platforma s aplikacemi pro dodatečnou instalaci dalších nástrojů. Pokud hledáte Linux se stabilními základy, stojí Deepin za bližší prozkoumání.

Zdroj: Linux Deepin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme