Přejít k hlavnímu obsahu

Kontrola chybovosti USB disků

redakce 31.03.2010

Po poslední dovolené jste zjistili, že ve fotoaparátu použitá SD karta byla vadná. Některé fotky se z ní nedaly načíst. To už by se příště nemělo opakovat!

Různá provedení flash pamětí můžete podrobit důkladnému testu ve freewarovém programu »Check Flash« z adresy http://mikelab.kiev.ua/index_en.php. Na webové stránce klikněte na »Programs« a na následující stránce pak na »Check Flash«. Teď si můžete soubor stáhnout.
INSTALACE A ZÁLOHA DAT: Po rozbalení ZIP archivu je nástroj bez další instalace připraven k použití. 


Upozornění: Před spuštěním testu si pořiďte zálohu dat ve flash paměti, neboť zápisové operace pochopitelně uložená data přepisují. Za tím účelem nejprve pro »Access type« zvolte »As logical drive«. Pak budete mít k dispozici akce »Save image« a »Load image«, které umožňují uložit a znovu načíst data jako obraz v IMG souboru. 


PROVEDENÍ TESTU: Flash paměť připojte k počítači a nástroj spusťte. V rozevíracím seznamu »Drive« vyberte příslušnou jednotku. Jako »Access type« ponechte standardní »Use temporary file«. Pro tento typ je teď k dispozici akce »Write and read test«. Také volbu »Small pattern set« ponechte beze změny. Tato konfigurace určuje kompletní zkušební cyklus dvou průchodů s různými daty. To pro běžnou zkoušku flash pamětí stačí. Chcete-li mít absolutní jistotu, zvolte »Full pattern set«. Pak nástroj v 18 průchodech přezkouší funkci každého jednotlivého bitu – na výsledek si ovšem počkáte mnohem déle. Zkoušku spusťte kliknutím na »Start« a počkejte na dokončení analýzy. 


Při testu si kromě toho uděláte dobrý názor na skutečné zápisové a čtecí rychlosti pamětí v praktickém nasazení. Rychle tak poznáte, zda údaje výrobců odpovídají realitě.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud