Základem řešení Tracking Protection je možnost doplnit si do seznamu (Tracking Protection List) webové adresy, se kterými nechce uživatel sdílet svá data a osobní informace. Nastavením omezení požadavků na zobrazení, které z těchto webů automaticky přicházejí, uživatel zároveň redukuje množství osobních informací, které těmto serverům poskytují.
“Tracking Protection umožňuje získat větší přehled o tom, jak web funguje. Našim cílem je nabídnout všem uživatelům nástroj, který jim dá možnost se rozhodnout, komu a jaký typ informací chtějí poskytnout,“ vysvětluje Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ze společnosti Microsoft Česká republika.
Udržet si přehled o tom, jaké informace jsou odesílány a kam, je velmi obtížné, protože dnešní weby fungují tak, že prohlížeče při návštěvě jedné stránky stahují informace z mnoha externích serverů. Pokud potřebuje webový prohlížeč tyto informace získat a zobrazit (ať už je to obrázek, cookie či HTML kód), potom musí zase opačným směrem určité informace vyslat.
Uživatel si bude moci kdykoliv vytvořit vlastní Tracking Protection List, a tento seznam, případně seznamy, dále libovolně upravovat. Funkci bude rovněž možné nastavit tak, aby se seznam sám doplňoval o aktualizace a byl aktivní po celou dobu procházení webu až do doby, než je vypnut či jeho obsah vymazán.
O tom, že se jedná o velice citlivé a aktuální téma, svědčí také velká pozornost, které se tomuto oznámení dostalo. Komisařka Evropské komise paní Viviane Redingová, která je zodpovědná za problematiku ochrany osobních dat v rámci EU, se v průběhu své oficiální cesty do USA, kde se diskutovala vzájemná spolupráce mezi USA a EU ve vztahu k ochraně osobních dat, prohlásila: „Toto řešení považuji za správný směr a co je velice důležité, že IT průmysl porozuměl, že nelze nadále bez povšimnutí přecházet obavy spočívající v hrozbě ztráty osobního soukromí. Pokud chtějí být tyto firmy efektivní, musí mít odpovídající nástroje na ochranu soukromí již zabudované.“
Studie NSS Labs zhodnotila ochranu poskytovanou dostupnými internetovými prohlížeči
Uživatele internetu si často neuvědomují, že je ohrožují především jejich přirozené návyky, které velmi často nahrávají tvůrcům škodlivého softwaru. Většinu uživatelů totiž ani nenapadne, že kliknutí na vybraný link zaslaný známou osobou s sebou nese určitá rizika. Jde o takzvané útoky sociálního inženýrství, jejichž počet neustále roste. Jak snadno někteří uživatelé poskytli své důvěrné informace ukazuje například následující video (http://www.youtube.com/watch?v=PcdEojQrIpQ&feature=player_embedded).
Podle nedávno publikované studie společnosti NSS Labs (http://www.nsslabs.com/research/endpoint-security/browser-security/web-browser-group-test-socially-engineered-malware-q3-2010.html) nejlépe před útoky sociálního inženýrství chrání prohlížeče Internet Explorer. Poslední finální verze Internet Exploreru 8 dokáže zablokovat
90 % útoků sociálního inženýrství, současná beta verze Internet Exploreru 9 dokonce 99 % útoků. Obě poslední verze Internet Exploreru dosáhly výrazně lepších výsledků, než ostatní nejpoužívanější prohlížeče: například prohlížeč Firefox ve verzi 3.6 dokázal podle NSS Labs zablokovat pouze 19 % útoků sociálního inženýrství, prohlížeč Safari 5 zablokoval 11 % útoků, Chrome 6 ochránil uživatele před 3 % útoků a Opera 10 dokonce před žádným. Internet Explorer 9 tak zablokoval pětkrát více útoků než Firefox, devětkrát více než Safari a dokonce 33krát více než Chrome.
Sociální inženýrství je také hlavním důvodem, proč společnosti vyvíjející internetové prohlížeče investují stále více peněz do nástrojů, které mají tomuto typu útoků předcházet.
Kontrola sdílení osobních dat na internetu od Microsoftu
redakce
15.12.2010
Finální verze prohlížeče Internet Explorer 9 bude obsahovat nástroj Tracking Protection, který umožní všem jeho uživatelům aktivněji se podílet na zabezpečení vlastních osobních informací.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit
Sezóna už sice skončila, požáry baterií elektrokol ale hrozí i nadále: čeho byste se měli vyvarovat?
5 foto
Doporučujeme
Sezóna už sice skončila, požáry baterií elektrokol ale hrozí i nadále: čeho byste se měli vyvarovat?
doporučujeme
Novinky
- Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
- Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
- Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
- Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
- Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
- Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
- Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
- Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva