Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Kontroluje vám blízká osoba obsah mobilu? Kdo má k tomu sklony a jak se proti šmírování bránit?

Jiří Palyza 16.08.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Dovedete si představit, že by vám například manželka či družka tajně prohlížela obsah mobilu? Pro mnohé je to zásadní narušení vzájemné důvěry. Jsou ale páry, ve kterých je to realitou. Jací lidé k tomu mají tendenci a pokud jste v roli oběti, co se s tím dá dělat?

Kapitoly článku

Silnou touhu převzít ve vztahu kontrolu mají především narcistní jedinci. Jsou přesvědčeni, že mají právo kontrolovat mobilní telefon svého partnera. Chtějí tak upevňovat svou moc a sledovat každý krok blízké osoby.

Zpočátku je ve vztahu vše v pořádku a soužití působí ideálním dojmem. Po několika týdnech ovšem jeden z páru začne prvními pokusy projevovat svou potřebu kontroly. Může se to nejprve projevovat drobnějšími žádostmi typu: "Mohu si na chvíli půjčit tvůj telefon?" případně "Ukaž mi své zprávy".

Postupem času už dotazy zmizí a když například spolu sedíte na gauči, partner či partnerka jednoduše vezme do ruky váš mobil a začne jím procházet. A pokud zjistí, že je zamčený, nátlak a agresivita se stupňují.

Mohlo by vás zajímat

Pokud se zeptáte, co to jako má znamenat, dočkáte se odpovědi, že se například chce ujistit, že před sebou nic neskrýváte, či že má právo vědět, co se děje ve vašem životě.

Tato situace je typickým ukazatelem potřeby kontroly a dominance, která je vlastní pro mnoho jedinců se sklony k narcismu. Domnívají se, že jejich blízký si nezaslouží žádné soukromí, cítí potřebu sledovat každý pohyb a kontrolovat každou interakci.

Kontrola mobilního telefonu v partnerském vztahu: proč to někteří lidé dělají?

Domovská obrazovka mobilu s mnoha aplikacemi
Do vašeho soukromí nemá nikdo právo zasahovat. Pokud se samozřejmě nejedná o orgány činné v trestním řízení při podezření na páchání činnosti v rozporu s platnými zákony.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Ovládání mobilních telefonů slouží k posílení dominance jednoho z partnerů a zakrytí vlastní nejistoty. Tato kontrolní opatření jsou známkou hlubších emocionálních a psychologických problémů jedince, který je praktikuje.

Je důležité si uvědomit, že takové zásahy do soukromí jsou nepřijatelné a mohou vést až k soudnímu řízení.

Extrémní žárlivost: motor přehnané kontroly

Lidé se sklony k narcismu jsou často extrémně žárliví, mají silnou potřebu kontroly a exkluzivity ve svých vztazích. Tato žárlivost je obvykle přehnaná a neopodstatněná, což je vede k neustálému hledání důkazů, které by potvrdily jejich domněnky o podvádění nebo nevěře partnera. A je úplně jedno, jak často budete takovému jedinci ukazovat svůj mobil a dokazovat, že jste mu věrní: věřit vám nebude nikdy.
 

Mohlo by vás zajímat

Narcisté mají hlubokou nedůvěru ke svým partnerům, která často vychází z jejich vlastní nejistoty a zkresleného sebeobrazu. Tato nedůvěra je vede k přesvědčení, že jim někdo neustále lže nebo je podvádí. Kontrola mobilního telefonu partnera se stává prostředkem, jak tuto nedůvěru překonat a jak se uklidnit. To ale není účinné řešení, protože nedůvěra přetrvává.

Citové vydírání je metoda, kterou narcisté používají k partnerské manipulaci. Ovládáním mobilního telefonu se snaží vyvolat pocity viny a navodit atmosféru strachu, aby dále upevnili svou moc. Vznášejí obvinění, která jsou v mnoha případech až absurdní, ale narcisté jsou přesvědčeni o své pravdě.

Jak je to ale z opačného pohledu: proč si jedinec s těmito projevy nenechá sáhnout na vlastní mobil?

Žena drží v ruce mobil s odemčenou obrazovkou
Proti manipulacím a snahám kontrolovat váš mobil se včas vymezte: máte právo na soukromí.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud byste se ale pokusili kartu otočit, narcisté často reagují obranně a agresivně. Mohou také projevovat hněv či rozhořčení, používat manipulativní taktiky nebo dokonce odmítat vzdát se kontroly a situaci zvrátit.

Takový požadavek pro ně znamená ohrožení jejich moci a autority, a proto dělají vše pro to, aby si udrželi kontrolu a uhájili své postavení.

Příklad: jak může manipulativní jedinec reagovat?

Pokud narcistu požádáte o nahlédnutí do jeho mobilního telefonu, rozzlobí se a bude tvrdit, že mu nevěříte nebo ho chcete ovládat. Může být hlučný, nadávat nebo dokonce reagovat agresivně.

Případně může odpovědět, že nemůže uvěřit tomu, že mu jeho blízcí tak málo věří a neustále jej podezřívají. Pak by ale i nadále pečlivě hlídal svůj mobil.

Mohlo by vás zajímat

Mezi svými přáteli a rodinou se poté takový jedinec může vyjádřit o svých pochybách: neví, jak ve vztahu dále pokračovat, když je neustále podezírán. A dokonce může tvrdit, že mu chtěli zkontrolovat mobil, jakoby bylo co skrývat.

Jak stanovit hranice a vůči takovému chování se vymezit

Jednoduché to asi nebude, nicméně je důležité se vůči jedinci s takovými sklony jasně vymezit. A to zvlášť v případě, pokud se snaží kontrolovat váš mobil. Bude to ale vyžadovat pevné odhodlání, jasný názor, sebevědomí a asertivitu.

Zde je několik konkrétních kroků a tipů, jak toho můžete úspěšně dosáhnout:

  • Buďte si vědomi svých práv a potřeb. Pamatujte, že máte právo na soukromí a že je nepřípustné, aby někdo kontroloval váš mobilní telefon.
     
  • Komunikujte jasně a jednoznačně. Řekněte jedinci se sklonem vás ovládat přímo a na rovinu, že si nepřejete, aby prohlížel váš mobilní telefon. Buďte pevní a sebevědomí.
     

Mohlo by vás zajímat

  • Zachovejte klid a rozvahu. Je důležité, abyste udrželi své emoce pod kontrolou a nezapojovali se do hádky nebo sporu. V komunikaci zůstaňte objektivní a pevní.
     
  • Nastavte jasné hranice. Dejte blízké osobě jednoznačně najevo, že chcete, aby respektovala vaše soukromí a že nepřipustíte, aby ovládala váš mobilní telefon. Buďte důslední a vytrvalí.
     
  • Sdělení v první osobě mohou pomoci vyjadřovat vaše pocity a potřeby, aniž byste napadali druhou osobu. Snižují pravděpodobnost, že partner či partnerka budou reagovat obranně.
     
  • Nenechte sebou manipulovat. Jedinec s narcistními sklony se vás může pokusit zmanipulovat tvrzením, že mu nedůvěřujete nebo že ho chcete ovládat. Stůjte pevně na svém a nenechte se takovými obviněními ovlivnit.

Mohlo by vás zajímat

  • Pokud začne být partner či partnerka agresivní nebo dokonce ohrožující, mějte plán pro případ nouze. Může jím být odchod z místnosti, zavolání někomu, komu důvěřujete, nebo kontaktování poradenského centra.
     
  • Bude-li se situace vyhrocovat, nebojte se vyhledat podporu u ostatních. Může být užitečné promluvit si o všem s přáteli, rodinnými příslušníky nebo terapeutem a získat podporu. Tito lidé vám mohou pomoci udržet pozici a své hranice.
     
  • Držte se svého rozhodnutí. I když se manipulativní jedinec snaží změnit váš názor nebo ve vás vyvolat pocit viny, držte se svého rozhodnutí nedovolit druhému ovládat váš mobilní telefon. Důvěřujte sami sobě a svým potřebám.

Zdroj: Bonobology, RTE, Focus


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme