Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konvertibilní ultrablety Lenovo Yoga a Twist

redakce 16.10.2012

Lenovo začne příští měsíc prodávat dvě verze nových ultrabooků Ideapad Yoga a od prosince k nim přibude i ThinkPad Twist. Mají otočné dotykové displeje a Windows 8, takže je lze použít jak jako běžný notebook, tak jako tablet.

 

 

 

Uvidíme, jak se tato kategorie zařízení ujme na trhu, protože poté, co jsme je dnes viděli na živo, dovolíme si tvrdit, že samostatný tablet je levnější a praktičtější, samostatný ultrabook zase menší. Dobrá zpráva ale je, že přes vyšší složitost spojenou s otočným displejem nasadilo Lenovo zajímavou cenu. 11palcová Yoga se bude prodávat od 19 000 Kč, její 13palcová verze začíná na 27 480 Kč a ThinkPad Twist bude v nejlevnější konfiguraci k dostání za 23 880 Kč.

11,6palcový ultrabook na našem trhu prodával pouze Asus, a to jen v rámci dnes už starších zařízení první ultrabookové vlny. Zenbook UX21 byl vybaven procesory Intel Sandy Bridge, ale jeho Ivy Bridge se u nás oficiálně už neprodávala. Teď s touto úhlopříčkou přichází Lenovo v podobě hodně zajímavého modelu, ale neradujme se předčasně. IdeaPad Yoga 11 je totiž osazen procesorem nVidia Tegra 3, který se běžně používá ve tabletech a není zdaleka tak výkonný jako plnohodnotné verze CPU Ivy Bridge. Vzhledem k použitému ARM procesoru pak Yoga 11 používá Windows RT, což znamená, že na něm nebude možné provozovat všechny aplikace, které by majitel ultrabooku chtěl. Jinými slovy, Yoga 11 je spíš tablet s integrovanou klávesnicí než plnohodnotný ultrabook. Když jsme jej navíc poprvé vzali do ruky, překvapil nás velmi široký rámeček okolo 11,6“ displeje a uvědomili jsme si, že tento ultrabook má vlastně šasi o rozměrech klasického 13,3“ ultrabooku. Na tiskové konferenci jsme sice měli k dispozici pouze předprodejní vzorky, ale nepředpokládáme, že by u finálních prodejních kusů výrobce použil jiné šasi.

Oproti modelu Yoga 11 bude Yoga 13 vybavena nejen větším displejem, ale bude obsahovat plnohodnotné procesory Intel Ivy Bridge a systém Windows 8. Okolo jejího 13,3“ IPS displeje je také poměrně hodně místa, takže nám i tento ultrabook připadal trochu zbytečně velký. Na druhou stranu musíme uznat, že přes systém otočné klávesnice jsou oba ultrabooky příjemně štíhlé. Lenovo dokonce tvrdí, že 11“ verze je s tloušťkou 15,6 mm nejtenčím ultrabookem na trhu. Větší 13,3“ verze má rovněž příjemně malou tloušťku 16,9 mm.

Povrch ultrabooku je vyroben z příjemného měkčího materiálu, který ale uživatel ocení pouze v klasickém rozložení. Pokud displej ultrabooku otočíme do podoby tabletu, jeho spodní stranu tvoří klávesnice (automaticky se vypne), která už tak příjemná na dotyk není. Navíc jsme zvědavi, jak se bude po několikaměsíčním rodinném používání čistit.

Na rozdíl od modelů Yoga se displej ThinkPadu Twist nepřetáčí dozadu pod klávesnici, ale otáčí se na středovém kloubu tak, jak jsme tomu byli svědky u většiny tzv. Tablet PC. Twist má 12,5“ displej s rozlišením 1366 x 768 bodů a bude se prodávat i v těch nejvýkonnějších konfiguracích s procesory Core i7, 128GB SSD diskem a 3G modemem. Použitá klávesnice je bohužel v souladu s novým rozhodnutím Lenova montovat i do nejvyšší modelové řady ThinkPad tzv. „chicklet“ klávesnice, které dříve Lenovo používalo pouze v levnějších řadách. Hodně jsme se tedy divili tiskové zprávě, ve které Lenovo uvádí, že Twist je vybaven „značkovou legendární klávesnicí ThinkPad“. Není, tedy alespoň pokud vybudování „legendarity“ u Lenova netrvá jen rok. Na boku Twistu najdeme dva porty USB 3.0, čtečku paměťových karet, plnohodnotný síťový LAN konektor, miniDisplayPort a miniHDMI. Rozměry šasi činí 313mm x 236mm x 20mm a hmotnost ultrabooku 1,58 kg.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud