Přejít k hlavnímu obsahu

Koronavirová krize: Snowden varuje před "architekturou útlaku"

Jiří Palyza 21.04.2020
info ikonka
Zdroj:

Informátor Edward Snowden varuje, že sledovací opatření, která byla v mnohých zemích zavedena za účelem potlačení pandemie, nemusí po odeznění nákazy zmizet a mohou být použita k jiným účelům.

V mnoha zemích se v současnosti vytvářejí struktury, které sledují pohyb a chování lidí za účelem snížení rizika přenosu a šíření koronavirové nákazy. V rozhovoru pro Vice TV informátor NSA, Edward Snowden, varuje, že sledovací metody budou vlády v mnoha státech nadále používat i dlouho po skončení pandemie.

V mnoha evropských i dalších zemích se používají některé sledovací metody, u nichž se ochrana dat a soukromí uživatelů nezdají být tou nejvyšší prioritou. Například v Rusku chce vláda vytvořit databázi fotografií pacientů pro lepší kontrolu zachycení viru.

mohlo by vás také zajímat: živá mapa výskytu koronaviru

V Číně vláda vsadila na aplikaci "Alipay Health Code", která občanům ukazuje, zda se mají zdržovat v karanténě či zda se mohou volně pohybovat. Co je problém, kromě jména, identifikačního čísla a domovské adresy musí být uvedeny také údaje o zdravotním stavu. Do aplikace také musí být zadány informace o tom, kde jste se pohybovali v posledních několika týdnech.

Snowden: "architektura útlaku" jako výsledek koronavirové krize

snowdencorona1

Snowden se obává, že vlády mohou udržovat struktury dozoru a sledování uživatelů i po skončení omezení pro potlačení pandemie.

V rozhovoru Snowden varuje, že vlády budou i nadále shromažďovat údaje a monitorovací struktury po ukončení pandemických omezení. "V souvislosti se šířením autoritářství vznikají nové nouzové zákony a my obětujeme svá práva. Zároveň obětujeme i vlastní schopnost zabránit tomu, abychom se dostali do méně liberálního a svobodného světa... Bez ohledu na to, jakým způsobem je a bude využita, buduje se zde architektura útlaku", sdělil k současným sledovacím trendům Snowden.

Zároveň informátor kritizuje vlády za špatnou přípravu na případy, jakými jsou například Covid-19. Většina zemí nebyla na pandemii připravena, nebo připravena jen slabě, ačkoliv "každý akademik, každý vědec" věděl, co může nastat. Systém nás "nechal napospas".

Kompletní interview je k vidění na YouTube.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme