Patch day obsahuje nezvykle hodně oprav: důležitější je ale míra rizik, které řeší
Microsoft tento měsíc záplatuje celkem 159 chyb, což je neobvykle vysoký počet. Naposledy bylo tolik záplat uvolněno v roce 2017. Z druhé strany ale celkové číslo záplatovaných chyb není tak úplně rozhodující. Představují totiž různou úroveň rizik.
Záplaty řeší osm zranitelností nultého dne, kde ve třech případech už existují exploity, které na ně aktivně útočí.
Dále Microsoft opravuje 12 chyb, které byly klasifikovány úrovní "kritické". Mezi nimi jsou chyby umožňující únik citlivých informací, zvýšení práv přístupu a manipulace se systémem, a vzdálené spouštění kódu.
Naprostou většinu ale tvoří problémy, kterým bylo přiděleno hodnocení "důležité". Počet opravovaných chyb v jednotlivých kategoriích je následující:
- 40: neoprávněné zvýšení práv k systému,
- 14: obcházení bezpečnostních funkcí,
- 58: vzdálené spouštění kódu,
- 24: únik citlivých dat,
- 20: chyby typu DoS,
- 5: spoofing.
Pokud máte ve svém Windows nastavené, že se aktualizace mají stahovat automaticky ve chvíli, jsou-li k dispozici, nemusíte se vlastně o nic starat. Jen stačí nakonec restartovat počítač, aby se update aktivoval – případně si restart naplánovat třeba na noc nebo jinou dobu, kdy na počítači aktivně nepracujete.
Jak řešit problémy s aktualizacemi? Nejde to vždy úplně hladce
Aktualizace způsobují v některých systémech problémy. To je věc, se kterou se uživatelé setkávají poměrně často. Komplikace mohou mít velmi odlišnou povahu. Obecně ale platí, že pokud aktualizace váš systém výrazně zhorší, můžete ji znovu odebrat.
Aby nám to ale Microsoft moc neulehčil, vyřešil vše poměrně matoucím způsobem. V "Nastavení" je potřeba přejít do části "Aktualizace a zabezpečení" a zvolit ve spodní části "Zobrazit historii aktualizací". Nahoře najdete možnost "Odinstalovat aktualizace".
V seznamu, který se poté zobrazí, je potřeba vyhledat odpovídající číslo aktualizace, kterou chcete odebrat, a kliknout na ni pravým tlačítkem myši. Poté už jen potvrdíte volbou "Odinstalovat". Tím se zbavíte problémů, způsobených konkrétní aktualizací. Také to ale znamená, že opravy chyb a bezpečnostní záplaty, které řeší, nebudou fungovat.
Instalace aktualizací selže? Zkuste řešení
Patchday je sice velmi užitečný, aktualizace systému ale nemusí vždy běžet hladce. Některým uživatelům se nepodaří instalovat a místo toho se objeví pouze chybový kód.
U nejnovějších Patchdays se opakovaně stávalo, že aktualizace nebylo možné instalovat. Windows poté reagují pouze stručnou zprávou, že došlo k problémům a aktualizaci nejde nainstalovat. Objevují se také záhadné chybové zprávy s kódy chyb 0x80073701 nebo 0x800f0988. Pokud k tomuto problému dochází opakovaně, Microsoft na svých stránkách podpory nabízí postup, který by to měl řešit.
Pokud to chcete provést, je potřeba otevřít Příkazový řádek s právy správce a spustit příkaz: dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup. Poté necháte Windows chvíli běžet a až se příkaz úspěšně provede, systém restartujte. Nyní je možné zkusit aktualizace znovu instalovat.
Zdroj: Bleeping Computer