Na položenou otázku není odpovědi jednoznačné; pouze můžeme říci: jak na kterém počítači, a jak pro který web. Závěr vyvozujeme z podrobnějších výsledků měřiče Peacekeeper; ten není spojen s žádným z tvůrců prohlížečů a snaží se postihnout všechny hlavní oblasti užití prohlížeče.
Peacekeeper sice vydá pro každý prohlížeč jedno výsledné ohodnocení, lze však na barevný pruh s nápisem Details kliknout, a tak se dostat k výsledkům dílčím. Ty se vzájemným poměrem překvapivě liší jak prohlížeč od prohlížeče, tak i poněkud podle výbavy počítače. Zjevně jde o to, jak který prohlížeč umí využít více jader procesoru, a nevylučujeme, že k urychlení některých úkonů možná už i procesoru grafického.
Při porovnání výsledků z několika počítačů jsme zjistili, že na vícejádrech vítězí celkovým skóre i téměř ve všem dílčím Opera, zatímco na počítačích jednojádrových má celkový výsledek zdaleka nejvyšší Google Chrome. Firefox zůstává na vícejádrech daleko vzadu, zatímco na jednojádrech se drží jakž takž v dohledu za Operou.
Uvažujeme současné hotové verze hlavních prohlížečů. Ty jsou nyní, v čase vydání článku, Google Chrome 8.0.552.224, Opera 11 a Firefox 3.6.13. Safari 5.0.3 jsme vyzkoušeli jen dílem a oproti ostatním ničím neohromilo. SeaMonkey 2.0.11 nestíhá krok ani s Firefoxem. Internet Explorer 8 je zastaralý hlemejžď. (Internet Explorer 9 je sice mnohem rychlejší, a až bude hotov, tak bude, ale ostatní na něj čekat nemíní…)
Čerstvě vydaná Opera 11 je sice rychlejší než Opera 10.63 — v něčem jen o trochu, v něčem o poznání — leč Opera 10.63 by z tohoto srovnání vyšla celkově stejně.
Celkový výsledek měření Peacekeeperem nevypovídá vždy spolehlivě o tom, jak prohlížeč zvládne weby skutečné. Proto musíme nahlédnout do výsledků dílčích. Seřadíme je jinak, než jak je vypisuje Peacekeeper — seřadíme je podle důležitosti, kterou si troufáme přisoudit jim my, a to podle toho, jak si představujeme všestranné a všeobecné využívání webu. Můžete nicméně usoudit, že pro vás jsou důležitější funkce jiné.
Rendering
Toto dílčí měření vystihuje, jak rychle prohlížeč vykresluje běžné webové stránky, a to i s trochou běžného javascriptu. Nejrychlejší je Opera.
DOM operations
Postihuje, jak rychle je prohlížeč schopen vykreslené stránky dynamicky měnit. Napodobuje funkce užívané na zásadněji dynamických stránkách blížících se webovým aplikacím. Vítězí s přehledem Opera. Firefox je v tom poměrně dost slabý.
Social networking
Toto měření vytvořili tvůrci Peacekeeperu podle funkcí, které shledali nejčastěji užívanými na webech, jako je Facebook. Na vícejádrech je zdaleka nejrychlejší Opera; na jednojádru nás nejvyšším výsledkem překvapil Firefox, po kterém jen s malým odstupem následuje Google Chrome, s Operou v těsném závěsu.
Text
Měří výkon prohlížeče v zacházení s textem; vystihuje weby dynamicky pracující s textem, jako jsou diskusní fóra a chaty. Na starším jednojádrovém počítači v tomto s velkým náskokem zvítězil Chrome, ale s více jádry je kupodivu lepší Opera.
Data
Postihuje, jak prohlížeč zvládne dynamickou stránku (webovou aplikaci) pracující s množstvím dat (s nimiž se zachází javascriptem). V tom je nepřekonatelným přeborníkem Google Chrome; na jakémkoli počítači překonává Operu několikanásobně.
Complex graphics
Týká se grafických funkcí v HTML5, a Peacekeeper výsledek nezapočítává do výsledku celkového. (Internet Explorer 8 získává nulu, neboť ty funkce prostě ani nezná.) Zdá se, že nejlépe vychází Google Chrome, ale o kolik před Operou, to se patrně počítač od počítače liší a bude více záviset na výkonu grafickém.
Pro běžné užívání webu tedy vychází jako nejrychlejší Opera, avšak v přípravě na pokročilé aplikace webové má přece jen náskok Google Chrome; je dál i v přímé podpoře HTML5. Operu však ve skutečném nasazení poškozuje hlavně to, že mnozí weboví vývojáři patrně necítí potřebu pořádně proti ní weby vyzkoušet, a tak tu a tam někde něco nechodí, jak má, zatímco v rozšířenějších prohlížečích to chodí.
Aplikace od Googlu, jako například Google Docs, jsou v Opeře katastrofou — ale nedokážeme říci, kdo za to může: zda Google, anebo Opera. S webovým Office od Microsoftu je tomu podobně. Pro obojí doporučujeme Google Chrome.
Musíte se rychlostí prohlížeče trápit? Při obyčejném brouzdání na rychlém počítači a jen v několika oknech nebo záložkách asi nemusíte. Pokud jste však už někdy nadávali na to, jak se ta nebo ona webová aplikace vleče, pak víte, proč článek vznikl.