Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lepší v mnoha ohledech: perfektní alternativa pro Windows ze světa Linuxu

Jiří Palyza 24.07.2023

Na Windows je mnoho věcí, které uživatelům mohou už delší dobu vadit. Navíc v roce 2025 skončí podpora Windows 10 a spousta uživatelů, jejichž hardware nestačí pro Windows 11, bude řešit otázku, zda pokračovat na nepodporovaném systému nebo sáhnout po alternativě.

Kapitoly článku

Pro ty, kdo by chtěli platformu Microsoftu opustit a vydat se do světa Linuxu, může být vhodnou alternativou Linux Mint. Tento systém je stabilní a rychlý, jako vhodný kandidát pro odchod ze světa Windows určitě stojí za bližší prozkoumání.

Uživatelé mají na výběr ze tří různých desktopů, které jsou pojmenovány Cinnamon, MATE a Xfce. Nejnovější verze distribuce Mint 21.2, která byla uvolněna teprve nedávno pod kódovým označením "Victoria", obsahuje spoustu zajímavých novinek.

Linux Mint 21.2: dlouhodobá podpora a mnoho navíc

mintexplorer

Ve výchozím nastavení používá grafické rozhraní Linuxu Mint různé barvy. | Zdroj: Linux Mint

S aktualizací Mintu 21.2 získáte LTS (Long Term Support) verzi operačního systému s prodlouženou podporou až do roku 2007. Aktualizací prošla také celá řada programů, které distribuce Mint obsahuje ve výchozí instalaci.

Jako vždy vývojáři odstranili četné chyby, které se vyskytovali v předchozí verzi. Pokud by vás zajímal jejich detailní přehled, je zveřejněn na vývojářském blogu.

Nízké systémové nároky

mintblender

Softwarový manažer zjednodušuje instalaci dalších programů. | Zdroj: Linux Mint

Další velkou výhodou Linuxu Mint je jeho skromnost v oblasti hardwarových požadavků. Můžete tak prodloužit život mnoha starším systémům, které bezproblémově běží s Windows 10, ale s novou verzí Windows 11 nejsou kompatibilní. Systémové požadavky Mintu jsou následující:

– minimálně 2 GB RAM, doporučuje se 4 GB,
– minimálně 20 GB volného místa na paměťovém úložišti, doporučuje se 100 GB,
– podporované rozlišení 1024 x 768.

Zdroj: Linuxmint.comPoznámky k vydání


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud