Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lepší vzhled nabídky Start ve Windows 10: není nutné čekat až na Windows 11

Jiří Palyza 20.07.2021

Nabídka tlačítka Start, pracovní plocha, Hlavní panel: tyto tři součásti operačního systému Windows 10 pravděpodobně patří k nejčastěji používaným prvkům systému od Microsoftu. Pomocí dodatečných nástrojů je možné vylepšit jejich možnosti a zvýšit tak jejich praktičnost a efektivitu při každodenním používání.

Přestože tlačítko Start zpřístupňuje mnoho důležitých funkcí operačního systému, je tak trochu zapomenutě skryté v rohu obrazovky Windows. Nejenže rozbaluje seznam dostupných aplikací a programů, ale pomocí tak trochu utajené další nabídky, skrývající se pod pravým tlačítkem myši, se zobrazí seznam důležitých systémových nástrojů. Hned vedle tlačítka Start se nachází vyhledávácí tlačítko, které ukáže další úvodní nabídku s bohatými možnostmi.

Nejhorší ale je, když se v pracně uklizené nabídce tlačítka Start, kterou si uživatelé vyčistí od reklamních bannerů, po aktualizaci Windows opět objeví Candy Crush a spol. Jinak patřila nabídka Start ke vcelku oblíbeným součástem Windows.

Kdo ale chce mít více kontroly nad možnostmi nabídky, případně by rád využíval i další funkce, musí sáhnout po alternativách. Praktické jsou například Open Shell Menu a Start Menu X. Pokud raději jiné uspořádání a trochu jiný trend, je dobré sáhnout po Ueli. Některé varianty, inspirované světem Apple, umístí ovládací centrum vašeho PC z rohu do středu Hlavního panelu.

Open Shell Menu (dříve CLassic Shell)

openshell

Aplikace vrací do Windows 10 zpět předchozí design nabídky Start. Zmizí tedy dlaždice. | Zdroj: Open Shell Menu

Bezplatný nástroj Open Shell Menu je nástupcem oblíbeného Classic Shellu. Tento program vrací zpět do Windows 10 klasickou nabídku, známou z předchozích verzí. Je tak vhodná pro všechny uživatele, kterým nevyhovuje současná dlaždicová verze nabídky Start, která může působit přeplněným dojmem.

Jakmile úspěšně dokončíte instalaci, nahradí Open Shell Menu klasickou současnou verzi Start menu. V nastavení můžete změnit vzhled nabídky a přizpůsobit si ji podle vlastních představ. To lze například výběrem položek, které se mají zobrazit a které mají zůstat skryté.

Tak lze získat zeštíhlenou a mnohem jasnější nabídku Start, než jakou nabízejí Windows 10 ve svém standardním nastavení.

openshell-logo

Open Shell Menu 4.4.160

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný nástroj pro Windows „Open Shell Menu“ je nástupcem populárního „Classic Shell“. Tento nástroj přináší do Windows 10 zpět klasickou nabídku Start.

Stáhněte si

 

Start Menu 10/X

startmenux

Start Menu X je náhradou standardní nabídky tlačítka Start pro náročnější uživatele.| Zdroj: Ordinarysoft/Start Menu X

Bezplatný nástroj Start Menu X je vylepšenou verzí standardní nabídky Start systému Windows, která nabízí všechny důležité funkce, a přitom zůstává přehledná. Tento program je také známý pod názvem Start Menu 10.

Po instalaci nástroje se při příštím stisknutí tlačítka Start nebo jeho kulaté verze u systému Vista, otevře poměrně velké okno, které zprostředkuje přístup ke všem důležitým funkcím nabídky Start. Programy a soubory můžete otevřít přímo, nebo je vyhledávat na internetu anebo v počítači pomocí klávesnice.

Pomocí klávesových zkratek lze rychle procházet nabídkami a okamžitě spustit konkrétní funkce. Počítač můžete vypnout například stiskem [F8]. Kromě freewarové verze, která podporuje i 64bitové systémy, si můžete během instalace vyzkoušet a později zakoupit verzi Pro. Ta umožňuje přizpůsobení vzhledu nabídky Start a využívání řady dalších funkcí.

startmenux-logo

Start Menu X 6.8

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj Start Menu X je vylepšenou verzí standardní nabídky Start systému Windows.

Stáhněte si

 

Ueli – Windows Launcher

ueli1

Ueli: alternativu nabídky Start lze použít také jako kalkulačku. | Zdroj: Ueli Launcher

Pokud si chcete urychlit typické procesy, ke kterým patří například psaní e-mailu nebo otevření webové stránky, zkuste sáhnout po bezplatném nástroji Ueli. Jak to funguje, lze pochopit velmi rychle. Pomocí kombinace kláves [Alt]+[Mezerník] se na obrazovce objeví vyhledávací lišta mini nástroje. Jejím prostřednictvím můžete nejen prohledávat složky, programy a cesty k souborům, ale program nabízí i několik zajímavých doplňkových funkcí.

Ueli funguje jako spouštěč. Pokud chcete například otevřít požadovanou webovou stránku, stačí zadat její URL adresu a stránka se vám zobrazí přímo ve standardně nastaveném prohlížeči. Spouštěč lze také využít k vyhledávání pomocí různých nástrojů, ke kterým patří například Google, Wikipedia nebo YouTube. Pokud do vyhledávacího pole zadáte e-mailovou adresu, spustí se váš e-mailový klient v režimu nové zprávy s doplněnou adresou. Kromě toho může spouštěč fungovat i jako kalkulačka.

ueli-logo

Ueli – Windows Launcher 8.13.0

CHIP hodnotí Dobrý

S bezplatným programem Ueli získáte silnou alternativu k nabídce Start systému Windows.

Stáhněte si

 

Nastavte si nabídku Start pomocí možností Windows

startmenusettings

Nabídka Start systému Windows umožňuje pouze několik základních variant přizpůsobení. | Zdroj: Windows 10

Pokud nehledáte žádnou z alternativních nabídek pro tlačítko Start, ale přesto byste si ji v rámci možností upravili podle svého, Windows k tomu nabízí několik přepínačů.

Základní možnosti nastavení nabídky Start lze najít v »Nastavení Windows«, položce »Přizpůsobení« v levé části seznamu pod heslem »Start«. Zde se dá nastavit, které složky se mají v nabídce Start zobrazovat. Případně lze také zapnout zobrazování více dlaždic v nabídce.

Každá Windows jsou jedinečná

Jedním z nejčastějších důvodů kritiky, která zaznívá směrem k Windows 10, je určitý chaos a nejednotnost. Oproti tomu jednou z jejich největších výhod je svoboda designu a velké množství bezplatného softwaru pro přizpůsobení. Kromě představených nástrojů pro nabídku Start existuje nespočet dalších, ze kterých si může každý uživatel vybrat podle svého vkusu. Ať už míříte směrem "profi" nabídky Start nebo jednoduchého spouštěče aplikací, každá Windows lze individuálně přizpůsobit a vyladit do perfektního systému.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud