Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lexmark S815 – chytrá multifunkce s rychlým skenerem

redakce 09.02.2011

Společnost Lexmark uvedla na trh novou multifunkční inkoustovou tiskárnu s webovým připojením a superrychlým skenerem, který digitalizuje předlohu pomocí 10megapixelového snímače. Stranu formátu A4 naskenuje podle výrobce za tři sekundy.

Stroj Lexmark S815 Genesis 4-v-1 se vyznačuje nevšedním vertikálním designem, a kromě rychlého skenování poslouží i jako digitální fotorámeček. Díky vertikálnímu designu tiskárna šetří místo na pracovním stole. Je osazena přehledným, 4,3" barevným dotykovým displejem s možností připojení na internet. Zobrazené volby lze navíc upravit dle požadavků uživatele.

Lexmark S815 Genesis je vybaven technologií Flash Scan, která uživateli dovoluje naskenovat dokumenty do osobního počítače za pouhé tři sekundy. Flash Scan také umožňuje okamžité zobrazení náhledu. Zařízení komunikuje bezdrátově technologií WiFi 802.11n, která poskytuje třikrát větší pokrytí a rychlejší přenos dat než předchozí technologie WiFi 802.11g.

Zařízení lze připojit přímo k internetu a uživatel může ze stránek Lexmark SmartSolutions stahovat řadu volně dostupných aplikací. V nabídce jsou mimo jiné automatické RSS zdroje pro klíčové oblasti zájmu, přímý přístup na stránky pro sdílení fotografií a zobrazení zpráv ze sítě Twitter na dotykové obrazovce v reálném čase.

Lexmark S815 4-v-1 používá tiskovou technologii Vizix, která spočívá v osazení polofixní tiskovou hlavu a samostatnými inkoustovými kazetami. Podle výrobce produkuje textové dokumenty v laserové kvalitě rychlostí až 33 stran za minutu v černobílém režimu a 30 stran za minutu v barvách. Doporučená koncová cena byla stanovena na 9 940 Kč vč. DPH.

 

Podrobnosti o technologii Flash Scan

U klasických skenerů od sebe skenovací mechanismus a originální dokument odděluje tenké skenovací sklo, čímž je dosaženo minimální tloušťky zařízení. Aby i systém Flash Scan byl dostatečně kompaktní pro domácí i malopodnikové prostředí, musel Lexmark vyřešit problematiku vzdálenosti potřebné k zachycení celé stránky naráz a zároveň se vyvarovat zkreslení, jež čočka typu rybího oka často způsobuje. Do úvahy bylo třeba vzít i potřebu vnitřního osvětlení.

Aby byla zachována věrnost obrazu, používá systém Flash Scan speciálně zkonstruovanou soustavu čoček sestávající ze šesti optických členů. Takováto skladba umožňuje technologii Flash Scan zcela eliminovat rozostření snímků a vyhotovit obrazy věrné originálu.

Ohnisková vzdálenost fotoaparátu je přibližně 289,5 mm (11,4"). Kompaktní základny systém dociluje pomocí velkého zrcadla, které je umístěno na zadní straně skeneru. Zrcadlo obraz odráží a zeštíhluje celkovou tloušťku tiskárny.

Stejně jako při fotografování s bleskem proti oknu musí i LED osvětlovací soustava systému Flash Scan vzít v úvahu odraz blesku. Dokument proto nezachycuje přímo. Aby se jasné světlo LED diod nezobrazilo na naskenovaném obrazu, každá osvětlovací jednotka osvětluje postupně pod úhlem vždy protilehlou polovinu dokumentu. Technologie zpracování obrazu pak oba obrazy spojí a vytvoří ucelený dokument bez patrných přechodů.

Rozlišení snímače určuje celkovou kvalitu a čistotu naskenovaného obrazu. Aby tento parametr byl co možná nejvyšší, využívá systém Flash Scan výhod jedinečné monochromatické technologie, která je schopna s 10megapixelovým obrazovým prvkem dosáhnout výsledku srovnatelného s 30megapixelovým fotoaparátem.

Klasický 10megapixelový fotoaparát vytváří barevný obraz tak, že 10 milionů zachycených pixelů rozdělí mezi červenou, zelenou a modrou barvu. Na zakázku vyhotovený zobrazovač vezme tři obrazy s 10 miliony pixelů, jednotlivě je převede na červenou, zelenou a modrou barvu a poté je složí na sebe. Výsledkem je 30 milionů pixelů a jemnější detail.

Když se takový obraz následně zformátuje ze skenovacího skla do výstupního souboru, má výsledný barevný sken rozlišení 300 ppi. Jiné skenery podporující vyšší rozlišení jej dosahují za cenu větší velikosti souboru a výrazně delšího času skenování. Přičemž z hlediska následného zpracování snímku je zvýšení kvality jen nepatrné. Například při skenování originálu velikosti Letter v rozlišení 4800 ppi je výsledkem soubor o velikosti 6 GB a jeho vyhotovení trvá několik minut. I při zkomprimování souboru do formátu JPEG musíme počítat s tím, že jeho objem dat bude 350 MB. Protože takové typy skenů s vysokým rozlišením nejsou z hlediska každodenního skenování, kopírování a faxování praktické ani potřebné, je většina skenerů všech výrobců implicitně nastavena na 300 ppi. Navíc i profesionální fotografie a obrázky v časopisech mají typicky rozlišení 300 ppi. Takové parametry snímku jsou ideální pro většinu uživatelů z řad domácností a malých podniků a dokonce i pro OCR zpracování (optické rozpoznání znaků), které umožňuje digitalizovat textové dokumentu za účelem jejich úpravy.

Jak její název napovídá, bylo hlavním úkolem technologie Flash Scan vytvořit sken rychlostí blesku bez újmy na kvalitě obrazu. Flash Scan sejme celkem šest snímků (červený, zelený a modrý obraz pro každou polovinu dokumentu), zkombinuje je a následně zpracuje pro skenování nebo kopírování. Společnost Lexmark musela přezkoumat každou součástku, systém uspořádat, redukovat a optimalizovat všechny procesy, než se celkový čas skenování zkrátil na pouhé tři sekundy. Výsledná technologie je výrazně rychlejší, než jakou nabízí konkurence – na její skeny ve skutečných barvách, velikosti a rozlišení musíte čekat až 15 sekund. A to nepočítáme dobu potřebnou pro zahřátí stroje a jeho kalibraci, což systém Flash Scan nevyžaduje.

Flash Scan kromě rychlého skenování provádí i okamžité zobrazení náhledu dokumentu na dotykové obrazovce tiskárny, prakticky současně se zavřením skenovacího krytu. Díky této funkci se uživatel může okamžitě přesvědčit o správnosti uložení originálu a vyhotovit vždy a hned napoprvé perfektní skeny, kopie nebo faxy.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud