Přejít k hlavnímu obsahu

LimeWire je zpět — neoficiálně

redakce 10.11.2010

Zažalovat můžete osobu nebo společnost, ale zatkněte program...

LimeWire byl program na sdílení souborů v sítích P2P. Vytvořila a šířila ho společnost LimeWire LLC, dokud jí to nezakázalo soudní nařízení z 26. října. Již v roce 2006 zažalovala LimeWire RIAA (Americká asociace nahrávacího průmyslu) a LimeWire LLC byla již v květnu shledána vinnou podněcováním k porušování autorských práv. V lednu ji ještě čeká stání, které určí výši odpovědnosti za způsobené škody.

Jenže veškerá moc soudní a výkonná může zakročit jen proti dopadeným osobám — fyzickým nebo právním — ale jak zakážete program? Skupina, která si říká Secret Dev Team, si vzala za základ zdrojový kód LimeWire 5.6 beta, nakrátko uvolněný letos, než LimeWire LLC prohrála při, a vytvořila LimeWire Pirate Edition. Ta se nyní objevila v síti BitTorrent a v dalších sítích…

Je prý lepší než ta, kterou se podařilo zastavit soudně. Byla odstraněna závislost na serverech LimeWire LLC i možnost nastavovat klient vzdáleně. Pryč je lišta Ask a zpřístupněny jsou všechny funkce někdejší verze PRO. „Nejsou v tom reklamy, není v tom spyware,“ tvrdí „pirátivé opice“.

Porušování práv sice neschvalujeme, ale na případu je vidno, že nahrávací průmysl by se měl chtě nechtě zaměřit na nějaké způsoby pozitivní, jak lidi přimět za hudbu platit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud