Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lunar Lake – Intel chce novým AI procesorem konkurovat AMD, Qualcommu i Applu

Pavel Trousil 04.06.2024

I přes určité problémy s výrobou Intel stále dominuje na trhu s procesory pro osobní počítače a notebooky. Dostal ale novou konkurenci v podobně ARM procesorů Qualcomm, které se dostaly do Copilot+ PC s umělou inteligencí. Mobilní procesor Lunar Lake má pozici Intelu vylepšit.

Kapitoly článku

Intel na Computexu objasnil, co všechno má zvládat jeho nový procesor s kódovým označením Lunar Lake. A technických inovací je v něm skutečně hodně. Jednou z nich je neuronová procesorová jednotka (NPU), která podle Intelu splňuje požadavky Microsoft Copilot+ PC, takže procesory Lunar Lake by se mohly objevit v počítačích této kategorie.

Intel začal integrovat NPU do svých mobilních procesorů s uvedením procesorů Meteor Lake v prosinci 2023. Intel označuje NPU v křemíku Meteor Lake jako "NPU 3" a byl schopen vyprodukovat zhruba 11,5 TOPS - což je výrazně méně, než je cíl společnosti Microsoft. TOPS (Tera Operations per Second) kvantifikuje výpočetní schopnosti NPU měřením počtu operací (sčítání, násobení atd.) v bilionech provedených během jedné sekundy. Intel tvrdí, že jeho NPU (označovaná jako "NPU 4") bude v Lunar Lake schopna pracovat s 48 TOPS, což už je dostatek do vstupu do Copilot+ PC společenství. 
 

Lunar Lake
Procesor Lunar Lake podle Intelu dosáhne na 48 TOPS (Tera Operations per Second) a bude se tak kvalifikovat do Copilot+ PC společenství.
Zdroj: Intel TZ, Intel.com

NPU je však pouze součástí rovnice. Intel také prozradil, že několik architektonických vylepšení provedených na CPU a GPU zvýší celkový výkon čipu s umělou inteligencí na 120 TOPS, alespoň u modelu s nejvyšší specifikací. Intel totiž také vylepšil architekturu jader P-cores a E-cores, nová je architektura GPU a změny proběhly i v balení.

Nejen NPU, ale i lepší grafika

Osm grafických jader v křemíku Lunar Lake je přibližně o 50 procent rychlejších než jednotky Meteor Lake a dosahuje 67 TOPS. Intel uvádí, že jde vlastně o jeho první GPU založené na nové generaci architektury "Battlemage", která se nakonec dostane i na trh v podobě dedikovaných grafických karet řady Arc B ("Xe2"). Nový grafický procesor je až 1,5krát rychlejší než ten v čipech Meteor Lake, který byl již výrazným vylepšením oproti grafickému procesoru Intel Iris Xe. Podle interních benchmarků Intelu je nové GPU až o 80 procent rychlejší při hraní her.
 

Lunar Lake
Lunar Lake podle Intelu přinese mnohem vyšší výkon a technologické inovace, bude mít lepší grafiku a integrovanou operační paměť.
Zdroj: Intel TZ, Intel.com

Mezi další vylepšení související s grafikou patří hardwarová akcelerace dekódování pro videokodek VVC, 8MB side cache pro mediální engine, která sníží spotřebu energie při kódovacích úlohách, a podpora eDisplayPort 1.5 pro interní displeje notebooků.

Lunar Lake používá chiplet-based design, který kombinuje více čipů do jednoho velkého pomocí technologie Foveros a je jednodušší a méně komplikovaný než jeho předchůdce Meteor Lake. Má méně čipletů a konvenčnější design. 
 

Mohlo by vás zajímat

Integrovaná operační paměť

Co je hodně zajímavé, je to, že Lunar Lake má přímo v balení integrovanou také operační paměť, což podle Intelu snižuje spotřebu energie (až o 40 procent) a šetří místo na základní desce. Procesory mohou obsahovat až 32 GB LPDDR5x paměti. Nevýhodou je, že tato paměť v balení vylučuje použití samostatných paměťových modulů.

Procesory Lunar Lake by měly být dostupné ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Po nich přijdou ve čtvrtém čtvrtletí procesory Arrow Lake pro desktopy. Mají novou architekturu velkých jader s názvem Lion Cove a malých jader s názvem Skymont. Tyto jádra jsou novou generací, nikoli pouze optimalizací předchozích verzí.

Zdroj: Intel
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud