Přejít k hlavnímu obsahu

Luxusní reproduktor za 49 Kč? Nový podvod na Facebooku vám okamžitě zablokuje kartu

Jakub Fišer 12.04.2024
info ikonka
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Na sociálních sítích se poslední dobou objevuje stále častěji sponzorovaná reklama, která se ale podvodným jednáním snaží z lidí vylákat peníze. Může jít o obchod s rybářskými potřebami, s elektronikou, anebo třeba falešnou stránku českého obchodu nabízejícího luxusní reproduktor značky Marshall.

Kapitoly článku

Levné zboží? Může jít o podvod

Podvodná reklama na Facebooku stojí takřka každý měsíc za tím, že někdo naletí, přijde o peníze, anebo se alespoň dostane do problémů kvůli blokaci karty. Na vině jsou internetoví šmejdi, kteří vytvoří věrohodný falzifikát (podvrženou webovou stránku či profil na síti) a nabízí produkty, většinou brutálně pod cenou.

Jedním takovým příkladem je falešná stránka vydávající se za obchod s elektronikou Electroworld. Podvodníci stojící za ní si objednali na Facebooku reklamu, která láká na „výhodnou nabídku“. Na obrázku je v nabídce reproduktor Marshall Stanmore 3 za 49 Kč. Zní to jako apríl, bohužel je to spíš hanebný podvod.

Podvodná stránka Marshall
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Podvodná stránka Marshall
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Šmejdi se pokusili podvod zkonstruovat velmi věrohodně. Pod facebookovým příspěvkem je 1,8 tisíc lajků a pár desítek komentářů, všechny odkazují na to, o jak výbornou akci se jedná. Doprovodná webová stránka má nejspíš připomínat web výrobce audiotechniky Marshall, i když o akci informoval falešný Electroworld.

Necvičené oko bohužel nemá šanci podvod rozeznat. Web netrpí žádnými špatnými překlady, snad jen mírně úsměvným překlepem v patičce: „2024 MARSHALL GROUP. VŠECHNA PRÁVA VYHLAZENA.“ Za povšimnutí však stojí URL adresa, která rozhodně nepůsobí jako oficiální web společnosti Marshall. Také oslava narozenin firmy nějak časově nesedí – Marshall letos oslavil 62 let své existence.

Podvodná stránka Marshall
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Laciné televize nebo rybářský obchod

Buďte velmi obezřetní, s těmito podobnými podvody se totiž nejen na Facebooku můžete setkat velmi často. Vloni v dubnu jsme varovali před podobnou falešnou reklamou, ta tehdy pro změnu lákala na ultralevné velkoplošné televizory.

Šmejdi ale cílí i na úzce specializované obchody. Zkraje tohoto měsíce například na svých webových stránkách před podvodným dvojníkem varoval britský e-shop s rybářskými potřebami Angling Direct.

Mohlo by vás zajímat

Postup podvodu je vždy stejný. Podvodníci po vás v určité fázi „nákupu“ budou požadovat kontaktní údaje a číslo platební karty, popřípadě přístup do internetového bankovnictví. Pak už může následovat jediné: útočníci se dostanou k vašemu bankovnímu kontu a mohou s ním libovolně nakládat. V tom lepším případě si podezřelých pohybů všimne vaše banka a kartu zablokuje. Na to ale rozhodně nespoléhejte!

Zdroj: Autorský text, Angling Direct


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme