Přejít k hlavnímu obsahu

Má být Elon Musk nervózní? Bělorusko spouští vlastní verzi Starlinku nazvanou Kulisa

Pavel Trousil 15.12.2024

Bělorusko oznámilo, že jeho armáda začala používat vlastní systém satelitní komunikace nazvaný "Kulisa", který státní média prezentují jako alternativu ke Starlinku Elona Muska. Analýza odborníků však odhaluje značné rozdíly mezi oběma systémy.

Kapitoly článku

Běloruský náčelník vojenské komunikace Vadim Romaniv představil systém Kulisa v běloruské státní televizi. Zatímco státní média honosně oznamují, že tato technologie „znervózní Elona Muska“, realita je podle expertů mnohem střízlivější.

Tento komplex již vstoupil do provozu a je využíván v jednotkách a vojenských útvarech ozbrojených sil,“ odpovědělo ministerstvo korespondentovi agentury TASS na příslušnou otázku.
 

Kulisa
info ikonka
Zdroj: CTV Belarus
Na záběrech je vidět, že se Kulisa skládá z běžně dostupných komponent.
Kulisa
info ikonka
Zdroj: CTV Belarus
Satelitní anténa komunikačního systém Kulisa.

Jak funguje Kulisa

Detailní analýza dostupných záběrů ukazuje, že Kulisa je ve skutečnosti sestavena z běžně dostupných komerčních komponent. Jediným skutečně vojenským prvkem systému je šifrovací zařízení „Prytok-SH“. Systém využívá standardní satelitní anténu pro komunikaci přes komerční telekomunikační satelity, tedy technologii běžně používanou již dlouho.
 

Mohlo by vás zajímat

Zásadní rozdíl spočívá v infrastruktuře. Zatímco Starlink provozuje síť více než 7 000 satelitů na nízké oběžné dráze s pokročilou komunikací, Bělorusko, které nemá vlastní vesmírný program, se musí spoléhat na starší satelitní technologie. Běloruská vesmírná agentura, založená před 15 lety, pouze příležitostně spolupracuje s Ruskem a Čínou na různých projektech.

Jde spíše o propagandu

Je to spíše efektivní propaganda pro prezidenta Alexandra Lukašenka než skutečná technologická konkurence Starlinku,“ uvádějí analytici. Běloruští občané tak dostávají zprávu, že i oni mají přístup k podobné technologii, jakou používá ukrajinská armáda od ruské invaze v únoru 2022.

Starlink, který v Bělorusku není dostupný, se mezitím stal trnem v oku ruských představitelů, kteří dokonce označili jeho satelity za „legitimní“ vojenské cíle.
Zdroj: TASS, VK, united24media, OiNegro, Pravda, Ars Technica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme