Běloruský náčelník vojenské komunikace Vadim Romaniv představil systém Kulisa v běloruské státní televizi. Zatímco státní média honosně oznamují, že tato technologie „znervózní Elona Muska“, realita je podle expertů mnohem střízlivější.
„Tento komplex již vstoupil do provozu a je využíván v jednotkách a vojenských útvarech ozbrojených sil,“ odpovědělo ministerstvo korespondentovi agentury TASS na příslušnou otázku.
Jak funguje Kulisa
Detailní analýza dostupných záběrů ukazuje, že Kulisa je ve skutečnosti sestavena z běžně dostupných komerčních komponent. Jediným skutečně vojenským prvkem systému je šifrovací zařízení „Prytok-SH“. Systém využívá standardní satelitní anténu pro komunikaci přes komerční telekomunikační satelity, tedy technologii běžně používanou již dlouho.
Zásadní rozdíl spočívá v infrastruktuře. Zatímco Starlink provozuje síť více než 7 000 satelitů na nízké oběžné dráze s pokročilou komunikací, Bělorusko, které nemá vlastní vesmírný program, se musí spoléhat na starší satelitní technologie. Běloruská vesmírná agentura, založená před 15 lety, pouze příležitostně spolupracuje s Ruskem a Čínou na různých projektech.
Jde spíše o propagandu
„Je to spíše efektivní propaganda pro prezidenta Alexandra Lukašenka než skutečná technologická konkurence Starlinku,“ uvádějí analytici. Běloruští občané tak dostávají zprávu, že i oni mají přístup k podobné technologii, jakou používá ukrajinská armáda od ruské invaze v únoru 2022.
Starlink, který v Bělorusku není dostupný, se mezitím stal trnem v oku ruských představitelů, kteří dokonce označili jeho satelity za „legitimní“ vojenské cíle.
Zdroj: TASS, VK, united24media, OiNegro, Pravda, Ars Technica