Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Malware, trackery a další: kde je surfování nejnebezpečnější

Josef Mika 02.02.2023

Bezpečnostní experti v současné době varují uživatele před některými webovými stránkami. Každý, kdo zde surfuje, riskuje instalaci malwaru, sledovacích programů a dalšího škodlivého softwaru.

Kapitoly článku

Na mnoha webových stránkách na uživatele čekají různá vyskakovací okna a malware. Podle studie společnosti NordVPN (poskytovatel zabezpečených VPN služeb) představují největší hrozby pro bezpečnost a soukromí weby s obsahem pro dospělé, stránky streamingu a video hostingu. Číhají tu nášlapné miny v podobě malwaru, vtíravé reklamy a trackerů.

Z výzkumu NordVPN vyplývá, že jeho ochrana před hrozbami zablokovala v prosinci 2022 více než 344 milionů trackerů, 341 milionů rušivých reklam a 506 000 malwarových infekcí.

Na těchto webových stránkách se s největší pravděpodobností šíří malware

pexels-markus-spiske-177598(1)

Nejčastějšími typy malwaru jsou viry, spyware, červy, trojské koně, adware, scareware a ransomware. Obr.: Pexels/Markus Spiske

Z průzkumu vyplývá, že největší množství malwaru obsahují stránky s obsahem pro dospělé (21 %), s nabídkami cloudových úložišť (13,9 %) a stránky se zábavným obsahem (10,8 %). V prosinci loňského roku služba NordVPN zablokovala 60 400, 40 100 a 30 900 domén těchto kategorií.

Mezi nejčastější typy malwaru patří viry, spyware, červy, trojské koně, adware, scareware a ransomware. Nejvíce rušivých reklam se objevilo na stránkách se streamováním (23 %), na stránkách s obsahem pro dospělé (16 %) a na stránkách s online nakupováním (9 %). Ochrana proti hrozbám NordVPN jich odhalila a zablokovala stovky milionů: 552 milionů, 389 milionů a 226 milionů.

Jak se chránit

Mnoho trackerů slouží k reklamě a zlepšení uživatelského komfortu, ale mohou být užitečné i pro online špiony. Poskytovatelé internetových služeb (ISP), marketingové agentury, společnosti provozující sociální média i vlády mohou získat přístup k internetovým aktivitám a porušovat soukromí.

Podle průzkumu NordVPN se nejvíce trackerů nachází na stránkách video hostingu (22 %), u poskytovatelů cloudových úložišť (16 %), webových e-mailů (16 %) a na stránkách informačních technologií (12 %). Jen na webech pro hosting videa bylo v prosinci 2022 zablokováno 239 miliard trackerů.

Uživatelé si mohou zajistit vyšší bezpečnost tím, že odmítnou soubory cookie třetích stran. Ochranu lze vylepšit také používáním prohlížeče s lepším zabezpečením soukromí, který dokáže skrýt váš datový otisk na internetu.

Vyznáte se v druzích hrozeb? Čtěte dál.


 

Adware, scareware, spyware a další: vyznáte se v tom?

Počítačový virus – obecný pojem, program nebo část kódu, která se spustí na PC bez vědomí uživatele. Některé viry pouze znepříjemňují uživateli život, většina jich ale je navržena tak, aby získala kontrolu nad napadeným systémem a prováděla nekontrolovatelné akce. Virus se může šířit z počítače na počítač prostřednictvím sítí nebo přenosných médií.

Malware – (zkratka anglického malicious software) je další obecný pojem zahrnující všechny typy obtěžujícího nebo škodlivého softwaru, který má za úkol zajistit útočníkovi tajný přístup do vašeho zařízení. Mezi malware pak zahrnujeme spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červy, rootkity, ransomware a změny nastavení prohlížeče.

Spyware –  typ škodlivého softwaru, který je velice obtížné odhalit. Skrytě sbírá informace o vašem chování na internetu, historii prohlížených stránek nebo jiné osobní údaje (například čísla kreditních karet). Často také posílá bez vašeho vědomí tyto informace přes internet třetím stranám.

Keylogger – je skrytý program, typ spywaru, který umožní odposlouchávat vše, co napíšete na klávesnici. Program pak odešle soubor se záznamy na určený server, kde mohou zloději procházet veškeré informace, které jste na svém počítači napsali, včetně hesel, čísel platebních karet, adres, osobních a emailových zpráv i zadaných webových stránek.

Trojský kůň – typ viru, který předstírá, že uživateli přináší přidanou hodnotu v podobě užitečné funkce, bezplatného programu nebo zábavy. Ve skutečnosti však způsobuje škody nebo krádeže dat.

Adware – označení pro softwarové produkty, které jsou sice většinou zdarma, ale pro svůj výdělek (nebo financování vývoje) využívají doplňky násilně zobrazující reklamy. Ty mohou mít různou úroveň agresivity - od běžných bannerů až po neustále vyskakující pop-up okna nebo ikony v oznamovací oblasti. Většina adware programů pouze obtěžuje, ale nepředstavuje významné riziko.

Počítačový červ – program, které se dokáže sám množit a šířit se prostřednictvím sítě nebo přenosných médií (většinou USB paměti).

Rootkit – program navržený hackery tak, aby mohl bez vědomí uživatele získat na daném počítači přístupová práva administrátora. Rootkity se samy o sobě nedokáží šířit, jejich odhalení je ale velmi obtížné.

Zdroj: NordVPN.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme