Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mango: Aktualizace pro Windows Phone 7

redakce 24.05.2011

Nový update pro Windows Phone s kódovým označením Mango uživatelům nabídne přes 500 nových funkcí. Ty zajistí snadnější komunikaci, větší provázanost aplikací a rychlejší prohlížení webu prostřednictvím integrovaného internetového prohlížeče Internet Explorer 9. Windows Phone také přidá podporu dalších jazyků včetně češtiny a zpřístupní aplikace z Marketplace v dalších zemích včetně České republiky. Mango bude k dispozici pro stávající uživatele Windows Phone 7 zdarma formou softwarové aktualizace a na nových telefonech se objeví na podzim.

Díky potřebě být v neustálém kontaktu se svým okolím a mít zajištěný přístup k aktuálním informacím uživatelé smartphonů používají různé nástroje komunikace. Jde o běžné hovory, textové a e-mailové zprávy, rychlé zprávy, updaty stavu, tweety, check-iny, sdílení fotografií. Novinkou, kterou Mango přináší, je schopnost všechny tyto informace spojit s osobou či skupinou osob,  a nikoli s aplikací, kterou musí používat.

  • Konverzace ve vláknech. Možnost přepínání mezi textovými či MMS zprávami, chatem na Facebooku a Windows Live Messengerem v rámci jedné konverzace. 
  • Skupiny kontaktů. Seskupování kontaktů do přizpůsobitelných Live Tiles pro přehled o nejnovějších aktualizacích stavů, možnost rychlého posílání SMS, MMS, e-mailů nebo rychlých zpráv celé skupině přímo ze startovní obrazovky. 
  • Větší provázanost se sociálními sítěmi. Informace z Twitteru a LinkedIn integrované do kontaktů, vestavěné check-iny na Facebooku a nový software pro rozpoznávání obličeje usnadňuje sdílení a označování fotografií na webu.
  • Propojená doručená pošta. Více e-mailových účtů v jedné schránce. Konverzace v režimu vláken pro snadnější správu a odpovídání na elektronickou poštu.
  • Zprávy a chat bez použití rukou. Vestavěná podpora převaděčů řeči do textu a naopak (dostupné jen ve vybraných jazycích).

Vylepšené aplikace

Nástroj App Connect ve verzi Mango umožňuje pokročilé vyhledávání a stahování aplikací. Vylepšené Live Tiles pak o aplikacích poskytnou aktuální informace, a to bez nutnosti je otevírat, protože okénka mohou být větší a obsahovat více informací. Nová funkce multitaskingu pak uživatelům umožňuje rychle přepínat mezi aplikacemi jednoduchým podržením tlačítka Zpět. 

Chytřejší web

Plnohodnotný prohlížeč Internet Explorer 9 ve verzi Mango podporuje HTML5 a hardwarovou akceleraci grafiky pro výkonnější prohlížení webového obsahu ve vysokém rozlišení. Díky novým funkcím, které dokáží pracovat se zjišťováním polohy, fotoaparátem, mikrofonem a dalšími zařízeními, jsou novinkou i lokalizované informace v přímé souvislosti s místem, kde se uživatel nachází. Jednou z nich je funkce Local Scout. Poskytuje výsledky vyhledávání s vazbou na bezprostřední okolí uživatele a doporučuje restaurace, obchody a zajímavá místa v blízkosti. Vyhledávač Bing ve Windows Phone umožňuje vyhledávat obrázky, zvuky a hudbu za použití klávesnice, kamery a mikrofonu. Funkce Quick Cards pak poskytne k vyhledávaným produktům, filmům, událostem nebo místům krátký relevantní popis včetně souvisejících aplikací.

Posilování ekosystému

Ekosystém Windows Phone se od vydání mobilního operačního systému Windows Phone 7 trvale rozrůstá. Zatím je k dispozici kolem dvaceti zařízení s Windows Phone v pěti jazycích a v třiceti zemích, Marketplace dnes obsahuje více než 17 000 aplikací. Nedávno bylo oznámeno partnerství se společností Nokia a Mango ekosystém Windows Phone ještě posílí o partnerství se společnostmi Acer, Fujitsu a ZTE. 

Mango bude v době svého vydání podporovat další jazyky včetně češtiny, polštiny, maďarštiny, ruštiny, řečtiny, brazilské portugalštiny, zjednodušené a tradiční čínštiny, holandštiny, japonštiny, korejštiny, dánštiny, finštiny, švédštiny a norštiny. Betaverze vývojářských nástrojů Windows Phone Mango Developer tools pro vývoj nové generace aplikací a her bude pro veřejné stahování uvolněna do 24 hodin od dnešní tiskové konference.

Komentář redakce

Prodeje smartphonu se systémem WP7 jsou aspoň v České republice tristní, aktualizaci tento telefon potřebuje jako sůl. Vítáme podporu českého trhu – smartphony budou v češtině, bude možné kupovat aplikace na Marketu, telefon bude zvládat české znaky, zkrátka se dotáhne na úroveň, kterou má konkurence již řadu let. Problém je, že aktualizace bude až na podzim. Vzhledem k tomu, že je konec května, je to ještě dlouhá doba. 

Co se nám líbí: Windows Phone 7 je skutečně rychlý. Vše vypadá hezky a jednoduše, ovládání je intuitivní. Díky tomu, že zařízení nikdo nekupuje, jsou skutečně velmi levná, třeba HTC 7 Mozart se prodává za cenu lehce nad 6000 Kč, má ovšem výbavu jako o polovinu dražší telefony. Po aktualizaci bude možné plnohodnotně používat i Market a nejspíš bude možné aplikace platit jednoduše přes fakturu od operátora. Mango bude dostupné pro všechny modely s Windows Phone.

Co se nám nelíbí: Microsoft se chlubí moderním prohlížečem, ten ovšem neumí Flash, řadu stránek a funkcí tedy nebudete mít dostupné, stejně jako na iPhonu. Zde by se měl Microsoft od Google Androidu učit. Telefonu stále zůstanou restrikce – aplikace není možné instalovat odkudkoliv; jen a pouze z Marketu, pro synchronizaci hudby bude stále nutné instalovat další software (Zune), stále telefon nebude umět mass storage (připojení k PC pro přenos dat), stále nebude umět paměťové karty. 

Zda bude možné po aktualizaci konečně vybrat vlastní vyzvánění pro telefon (Microsoft ví, jaké vyzvánění je nejlepší, není třeba jej vybírat), na to nedokázal při prezentaci aktualizace nikdo z Microsoftu odpovědět.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud