Přejít k hlavnímu obsahu

Mars jako zkáza pro lidstvo? Rudá planeta umí brutálně zabíjet

Jakub Fišer 08.01.2025

Sousední planeta Mars je nejčastěji skloňována jako ideální adept na vesmírnou kolonizaci. Povrch rudé planety je sice v základu odlišný od toho našeho a nelze na něm dýchat (95 % atmosféry tvoří oxid uhličitý), nicméně obsahuje vodu, základní stavební kámen života na Zemi. Kromě toho ale může být Mars pro lidské osadníky velmi nepřátelský. Jak?

Kapitoly článku

Když se neudusíte, tak zmrznete

Jak už zaznělo, zásadním problémem je marťanská atmosféra. Ta obsahuje z 95 % oxid uhličitý, který není lidi dýchatelný. Pro srovnání s atmosférou Země, ta obsahuje 78 % dusíku a 21 % kyslíku. Stavby na povrchu Marsu by tak musely mít speciální přívod kyslíku, stejně jako lidé pohybující se jen tak po rudé planetě.

Zmínili jsme také vodu. To je pravda, ta na Marsu je, a to dokonce na povrchu. Bohužel je zmrzlá. Pro osadníky to není zase takový problém – vodu umíme rozmrazit, pročistit, vyfiltrovat. Problém je ale celkové klima na Marsu.

V nejteplejším období je na Marsu zhruba 21 °C, což je pro život naprosto ideální. Jenže v noci se teploty extrémně mění, a to na -40 až -60 °C. Takovou zimu nemají mnohdy ani na východním cípu Ruska, na Sibiři. Vystavení takovým podmínkám by vás mohlo v případě nedostatečného oblečení zabít v řádu několika hodin.

Planeta Mars
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)
Planeta Mars

Smrtelný prach

Mars je de facto písčitá planeta, jejíž povrch je složen zejména z jemného abrazivního prachu. Ten se skládá z oxidů železa, křemičitanů, síry a různých solí, například perchlorátů, které mohou být při styku s živým organismem toxické.

Marťanský prach je jemný jako pudr, proto se dostane všude a ulpívá na všech površích. To může představovat riziko pro stroje, ale také pro lidské osadníky. Planetární specialista NASA a SETI Pascal Lee se domnívá, že pokud by se abrazivní prach z Marsu dostal do lidského dýchacího ústrojí, způsobilo by to smrt z udušení a „roztrhání“ plic zevnitř za pár týdnů.

Mohlo by vás zajímat

Nemoc z radiace?

Neméně zákeřným zabijákem na Marsu může být radiace. Ta nevyvěrá z nitra planety, respektive ano, logicky, ale na podobné úrovni jako na Zemi. Vlivem řídké atmosféry je však povrch Marsu masivně vystaven radioaktivním paprskům z vesmíru.

To nevyvolá šokovou nemoc z radiace jako při extrémním vystavení paprskům gamma, nicméně může to postupně degradovat lidské zdraví, například zdevastovat imunitní systém a jakákoliv nemoc či zranění pak může být fatální.

Zdroj: Space, Popular Science


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme