Bezpečnostní experti z britské společnosti Sophos ve své zprávě identifikovali celkem patnáct aplikací pro Android, které bez upozornění uživatelů nahrávají na jejich mobily nevyžádané reklamy. Všechny aplikace byly přístupné v obchodě Google Play a podle odborníků byly instalovány na přibližně 1,3 milionu mobilních telefonů. Z tohoto počtu se zhruba jeden milion týkal jediné konkrétní aplikace.
Některé aplikace jsou obzvlášť drzé. U škodlivých aplikací je stále obtížnější se jich následně po instalaci a nějaké době používání zbavit. Zacházejí tak daleko, že se na smartphonu skrývají pod jinými jmény, takže je uživatel nemůže jen tak snadno vymazat.
Jak uvedl Sophos, některé z aplikací jsou v obchodě Play k dispozici už mnoho měsíců (některé od ledna 2019). Přestože jsou v komentářích u postižených aplikací stovky negativních příspěvků od rozzuřených uživatelů, je překvapivé, že Google zatím tyto aplikace evidentně nekontroloval a následně hned neodstranil.
Škodlivé aplikace pro Android: pro uživatele je komplikované je smazat
Těchto 15 aplikací je postiženo: pokud je máte nainstalované, měli byste se pokusit je odstranit co nejdříve.
Postup škodlivých aplikací je vždy podobný: ihned po instalaci se na smartphonu objeví upozornění "Tato aplikace není kompatibilní s vaším zařízením" načež dojde k jejímu kolapsu. Poté budete přesměrováni na mapovou službu Google Maps. To působí dojmem, že je problém se službami Google a nikoliv s aktuálně instalovanou aplikací.
Ikona aplikace je pak obvykle v přehledu aplikací rychle skryta, což uživateli komplikuje její nalezení při potřebě jejího odstranění. Některé aplikace dokonce zacházejí tak daleko, že ikony jsou v nastavení úplně skryté. Pokud si to uživatelé neuvědomí, aplikace tam zůstane "potmě" nepovšimnuta a bude reklamy přehrávat donekonečna.
Ještě rafinovanější je postup maskování pod jinými ikonami. Mnoho prověřovaných aplikací vytvořilo další ikony a názvy aplikací, které byly také skryté v systémovém nastavení. Bylo tak pro uživatele zcela nemožné odstranit ze smartphonu konkrétní aplikaci včetně všech odnoží.
Za zvlášť nebezpečnou považuje Sophos aplikaci "Flash On Call & Messages" především proto, že tvořila většinu z počtu stažení adware aplikací: přibližně jeden milion. I tato aplikace použila trik s přesměrováním na Google Maps a následnou bombardáží uživatele nepříjemnými reklamami.
Android: tyto aplikace byste měli okamžitě vymazat ze svých telefonů
- Flash On Calls & Messages
- Rent QR Code
- Image Magic
- Generate Elves
- SavExpense
- QR Artifact
- Find Your Phone
- Scavenger–speed
- Auto Cut Out Pro
- Background Cut Out
- Photo Background
- ImageProcessing
- Background Cut Out
- Auto Cut Out
- Auto Cut Out 2019
Bezpečnostní programy nabývají na důležitosti i ve smartphonech
V roce 2016 byl poprvé naměřen vyšší provoz mobilního internetu v porovnání s ostatním internetovým provozem. Tento vývoj pokračuje dodnes a s příchodem sítí 5G se rozdíl pravděpodobně ještě zvýší. Čím více ale budou mobilní zařízení v centru pozornosti uživatelů, tím více se o ně budou zajímat i kybernetičtí zločinci prostřednictvím podvodných programů. Množství potenciálního publika holt roste každým dnem.
O to důležitější bude chránit proti škodlivým infekcím i smartphony. Je dobré myslet na instalaci bezpečnostního programu, kterých je zdarma k dispozici celá řada. Můžeme zmínit např. Avast Mobile Security, Sophos Mobile Security nebo WeSecure Antivirus Free.
Avast Mobile Security | velmi dobrý |
---|---|
Bezpečnostní aplikace s komplexní ochranou před potenciálními hrozbami. Také blokuje nevyžádané a obtěžující hovory. | stáhněte si |
Sophos Mobile Security - Aplikace pro Android 9.0.2992 | dobrý |
Sophos Mobile Security chrání vaše zařízení Android před krádeží škodlivého softwaru a dat. | stáhněte si |