I když je mnoho modelů už technicky zastaralých a pravděpodobně by si už dnes něco takového nikdo nekoupil, není dobré je jednoduše vyhodit. Uživatelé, kteří v minulosti odkládali své staré mobily do šuplíku, mohou nyní zjistit, že se jim to vyplatilo. Sběratelé jsou za zachovalé oblíbené modely ochotni zaplatit vysoké částky.
Nokia 3310: k neutahání
Dnešní špičkové smartphony by někdejším předchůdcům mohly výdrž na akumulátor jen závidět. | Zdroj: Shutterstock
Tento telefon Nokia, který si jistě pamatujete, je jedním ze zmíněných telefonů, které vám ještě mohou vydělat nějaké peníze, pokud jsou v dobrém stavu nebo dokonce v originálním balení. Tento model se poprvé prodával v roce 2000 a v té době byl velmi rozšířený.
Telefon Nokia 3310 má pověst nezničitelného telefonu s mimořádně dlouhou výdrží akumulátoru. Vzhledem k jeho popularitě byl v roce 2017 vydán retro model, který vychází z originálu.
Nokia 8810: manažerská ikona, poprvé se skrytou anténou
Mobilní telefon Nokia 8810, který se objevil v roce 1996, se tehdy prodával za cenu přes 20.000 Kč. Posuvný kryt byl revoluční. Nejenže chránil klávesnici, ale jeho vysunutím bylo možné přijímat i příchozí hovory. Tento model byl považován za manažerský telefon a byl velmi oblíbený díky svým malým rozměrům a nízké hmotnosti.
Mezitím se jeho hodnota znásobila, pokud jej máte ještě v originálním balení, můžete za něj dostat až trojnásobek. Za použitý kus výrazně méně.
Podivný Samsung Matrix SPH-N270: milovali ho především příznivci prvního dílu kultovního sci-fi filmu
Pro fanoušky Matrixu je model Samsungu, vydaný v roce 2003, skutečným sběratelským kouskem, protože se objevil i ve filmu. Zelené číslice a zvláštní tvar dodávají telefonu Samsung SPH-N270 zajímavý vzhled a navozují pocit sci-fi.
Mezitím se hodnota mobilního telefonu zvýšila na dvojnásobek jeho původní pořizovací ceny.
První iPhone od Apple: iPhone 2G
Apple změnil svět mobilních telefonů. Tlačítkové klávesnice nahradilo dotykové ovládání celoplošného displeje. | Zdroj: Mathieu Improvisato/Unsplash
S prvním iPhonem v roce 2007 Apple změnil nejen svět mobilních telefonů, ale i celé používání mobilních zařízení. To se v té době nedalo předvídat. Funkčně byl totiž iPhone stále velmi omezený. Z hlediska porovnání funkcí byl například Nokia Communicator E90, který se objevil ve stejném roce, výrazně lepší než iPhone.
Apple se ale zaměřil na dvě základní funkce, které konkurence podcenila: velký a dobře fungující dotykový displej bez tlačítek pro ovládání (s výjimkou tlačítka Domů, tlačítka hlasitosti a tlačítka napájení) a velmi jednoduše navržený systém, který je určen pro ovládání prsty. Apple se proto zaměřil spíš na emoce, které by měl přístroj vyvolat, než na funkce. Když se na to podíváme zpětně, byl to geniální tah.