Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Máte podezření, že váš účet Google byl hacknut? Jak v takovém případě postupovat

Jiří Palyza 13.12.2022

Mnoho lidí používá účet Google. A s ním i Gmail, úložiště Disk Google a celou řadu dalších služeb. Co ale dělat v případě, kdy se najednou nebudete moci přihlásit? 

Kapitoly článku

Většina uživatelů je registrována v různých online službách. Mnoho z nich nabízí spoustu užitečných možností, ale lidé si tam neukládají cenná data. V případě účtu Google jsou uživatelé, kteří na jeho cloudová úložiště nahráli už bezmála polovinu svých životů. Není se čemu divit. Často jsou totiž spojeny s e-mailovou adresou a službami, jako jsou Disk Google nebo Fotky Google.

O to nepříjemnější je situace, kdy uživatelé zjistí, že najednou ztratili ke svému účtu Google přístup. Co v takovém případě dělat? Jak se chránit před hackery? A co je třeba mít na paměti u využívání metody dvoufaktorového ověřování?

Účet Google: použití silného hesla ještě není dostatečnou ochranou

2fa

Bezpečnostní experti doporučují přihlašování pomocí dvoufaktorového ověřování. Zvlášť v případech, kdy přistupujeme k datům osobního charakteru. | Zdroj: Firmbee.com/Unsplash

Pro dobré zabezpečení účtu se vyplatí nastavit jedinečné a silné heslo. Rozhodně nepoužívat takové, kterým se přihlašujete také k Facebooku, Instagramu nebo jiným službám. V opačném případě pokud dojde k úniku univerzálního hesla, jsou v ohrožení všechny účty, ke kterým se jeho prostřednictvím přihlašujete.

Také se doporučuje si k účtu uložit telefonní číslo nebo alternativní e-mailovou adresu pro jeho případné obnovení. To ale samozřejmě znamená předání dalších osobních údajů Googlu.

Ti, kdo si nechají telefonní číslo a alternativní e-mail pro sebe, si ale musejí být vědomi toho, že by tím mohla utrpět jejich vlastní bezpečnost. Nicméně dobré heslo a informace pro obnovení účtu ještě ke spolehlivé ochraně účtu nestačí.

Doporučuje se aktivovat dvoufaktorové ověřování. To znamená chránit přihlášení k účtu ještě například kódem, zaslaným prostřednictvím SMS, nebo ověřovací aplikací. Přihlášení je sice složitější, zároveň ale znesnadňuje potenciálním narušitelům přístup.

Google účet je hacknutý: co v takovém případě dělat?

Pro takový případ se doporučuje preventivně nastavit několik alternativ. Například včas aktivovat pro případné obnovení přístupu zaslání SMS kódů nebo použití záložních kódů. Pokud uživatel nemá přístup ani ke smartphonu a kartě SIM v případě ztráty nebo odcizení, také existuje varianta přihlášení pomocí nouzových kódů. Účet se může i automaticky zamknout. Bez druhého faktoru ale zpravidla není cesta zpět.

Co když je už pozdě a hacker získal k vašemu účtu přístup? Každý, kdo se ještě může přihlásit, by si měl okamžitě změnit heslo. Poté je dobré zjistit rozsah způsobených škod.

V části "Zabezpečení" v nastavení účtu můžete zkontrolovat, zda byla registrována nová zařízení nebo zda došlo ke změně důležitých nastavení. Uživatelé zde mohou registraci neznámých zařízení zrušit. Dotčení uživatelé by si také měli zkontrolovat své e-maily. Hacker se mohl pokusit přes e-mail resetovat hesla k jiným účtům nebo se zcizenou identitou přihlásit na nové webové stránky.

Každý, kdo se stal obětí hackerského útoku a má na svém účtu Google uložená hesla, by si je měl neprodleně změnit.

Ztratili jste k účtu přístup? Jedna cesta přeci jen existuje

lostaccess

Spíš než hackerské útoky bývají příčinou ztrát přístupů k účtům zapomenutá hesla nebo ztracené mobily. | Zdroj: Nathana Rebouças/Unsplash

Pokud už útočník změnil přístupové heslo, situace se komplikuje. Nebude možné se znovu přihlásit. Přesto se nabízí řešení. Uživatelé se mohou pokusit své heslo obnovit. To lze provést kliknutím na odkaz "Zapomněli jste heslo?" v přihlašovacím formuláři.

Poté vám systém položí několik otázek. Odpovědět na ně může pouze vlastník účtu, který je zná. Je to například: "Jaké bylo poslední heslo, které si pamatujete? Kdy byl váš účet vytvořen?".

Každý uživatel, který si při nastavení účtu uložil i alternativní e-mailovou adresu nebo telefonní číslo, si na tyto kontakty může nechat zaslat potvrzovací kód. I když hacker už přihlašovací údaje změnil, jsou uživatelské alternativy ještě nějakou dobu platné.

Informace o tom, kolik je případů neoprávněných ovládnutí účtu Google, není známá. Bezpečnostní experti ale upozorňují na to, že uživatelé si docela často své účty zamykají nechtíc. Není to ale z důvodu hackerských útoků. Děje se tak proto, že například ztratí svůj telefon, nebo zapomenou heslo.

Zdroj: Nápověda Účet GoogleBusiness Insider


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme