Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Méně je někdy více: Microsoft v nové verzi prohlížeče Edge překvapivě spoustu funkcí omezil

Jiří Palyza 31.08.2023
Zdroj: Unsplash

Vývojáři poněkud pročistili Edge a v nadcházející verzi prohlížeče zřejmě nebudou některé funkce dostupné. Nikdo pravděpodobně litovat nebude. Šlo o okrajové věci a do budoucna je nahradí prvky umělé inteligence.

Kapitoly článku

Microsoft uvedl novou beta verzi svého prohlížeče Edge, která už má pořadové číslo 117. Jak je patrné z poznámek k vydání, browser přišel o některé funkce a zeštíhlel.

Edge 117 Beta: Microsoft se loučí s funkcemi, které beztak používala pouze hrstka uživatelů

V nejnovější beta verzi jsou odstraněny následující funkce:

  • Řešitel matematických úloh (Math Solver),
  • Obrázkový slovník,
  • Citáty, které jsou součástí funkce Kolekce,
  • Gramatické nástroje,
  • Dětský režim.

Microsoft tento krok zdůvodňuje tím, že chce zlepšit uživatelské prostředí a zjednodušit nabídku "Další nástroje". Uvedené funkce byly pouze okrajové a zaměřené na specifickou cílovou skupinu uživatelů. Není tedy překvapením, že se jich Microsoft vzdává.

Mohlo by vás zajímat

Vyřazení funkcí znamená, že je Microsoft už nebude nadále vyvíjet, takže uživatelé nemohou očekávat jejich další aktualizace nebo podstatné změny. Přesto může být zastaralá funkce i nadále přístupná, a to do okamžiku, než ji Microsoft trvale odstraní.

Microsoft Edge 117: jaké funkce budou přidány

Automatické rozpoznávání profilů: prohlížeč by měl rozpoznat, zda jej používáte soukromě nebo pracovně a automaticky přepínat mezi relacemi prohlížeče.

Funkce "Smart Find" slouží ke zlepšení vyhledávání na webových stránkách. I když budete mít v dotazu překlep anebo napíšete některé slovo špatně, nabídnou se související shody a slova, takže hledaný výraz bez námahy najdete. Bude stačit jen vybrat z navrhovaných odkazů a výsledky vyhledávání se rychle zobrazí. To vše bude možné implemenatací prvků umělé inteligence.

E-tree v Peněžence: uživatelé Edge, kteří budou přihlášeni svým osobním Microsoft účtem (MSA), budou moci vypěstovat digitální strom. Jakmile vyroste, bude zasazen skutečný mangrove.

Zeštíhlení Edge

Microsoft neustále rozšiřuje integraci umělé inteligence do svého browseru, takže některé stávající funkce se stávají zbytečné. Nástroje, které budou ve verzi 117 odstraněné, tak budou jen málokomu chybět.

Zdroj: Microsoft, XDA Developers


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud