Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Meta pod palbou kritiky: jeden ze států USA firmu žaluje kvůli tajnému rozpoznávání obličejů uživatelů Facebooku

Jiří Palyza 16.02.2022

Koncern Meta v současnosti čelí žalobě amerického státu Texas. Funkce, která byla v roce 2021 zrušena, sloužila k automatickému rozpoznávání obličejů uživatelů na fotografiích, což je v rozporu s texaským zákonem.

Další kauza sociálně-síťového koncernu: americký stát Texas žaluje firmu Meta za nakládání s biometrickými údaji. Případ se týká dřívější funkce, která automaticky rozpoznávala uživatele Facebooku na fotografiích. V žalobě, podané v pondělí tento týden, Texas obviňuje Metu z porušení dvou státních zákonů.

Texaský zákon o shromažďování biometrických údajů vyžaduje, aby byl od dotčených osob získán výslovný souhlas. Podle žaloby, podané texaským generálním prokurátorem, se tak nestalo, a to navzdory dlouholetému používání technologie rozpoznávání obličejů. Společnost Meta obvinění odmítla jako nepodložená a hodlá se proti nim bránit.

paxtontwitter

| Zdroj: Twitter/Texas Attorney General (@TXAG)

Rozpoznávání obličejů na Facebooku: funkce už byla zrušena na konci roku 2021

Funkce, která byla zrušena na konci roku 2021, automaticky označovala přátele uživatele Facebooku na zveřejněných fotografiích. Paxton tvrdí, že se to podařilo zachycením rysů obličeje jak členů online sítě, tak uživatelů, kteří jsou na fotkách zachyceni, ale nejsou uživateli Facebooku.

Podobný soudní spor už probíhal ve státě Illinois v roce 2020 a Facebook jej tehdy urovnal zaplacením částky 650 milionů USD. Finanční nároky Texasu by se oproti tomu mohly vyšplhat až do miliardových částek. Generální prokurátor požaduje 25 000 USD za každé jednotlivé porušení zákona o biometrických údajích a dalších 10 000 USD za každé porušení zákona o klamavých obchodních praktikách. Podle odhadů, uvedených v žalobě, měl Facebook v roce 2021 ve státě přibližně 20,5 milionů uživatelů.

Zdroj: DW.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud