Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft končí s prodejem Windows 10, koupíte už pouze jedenáctky

redakce 23.01.2023

I když jsou Windows 10 zdaleka nejpopulárnějším operačním systémem na českých počítačích, Microsoft už začal s jejich pohřbíváním

Windows 10 dnes pohánějí každý čtvrtý počítač připojený k českému internetu. Se svým 76% tržním podílem jsou daleko před novějšími Windows 11 (15 %) a Microsoft už více než před rokem oznámil že bude tento operační systém podporovat aktualizacemi až do 14. října 2025. V Redmondu jsou ale nejspíše s velmi pozvolným nárůstem popularity Windows 11, který ovšem může být způsoben až zbytečně vysokými požadavky na hardware, asi docela nespokojeni. I to může být jedním z důvodů, proč 31. lednu letošního roku ukončí Microsoft prodej nových licencí Windows 10.

Pravdou ale je, že zastavení prodeje licencí Windows 10 Microsoftem nemusí uživatele, alespoň zatím, tolik trápit. Nabídka Microsoftu totiž byla vždy suverénně nejdražší – konkrétně Windows 10 Home stojí přímo u Microsoftu 3 999 Kč a Windows 10 Pro plných 7 199 Kč (mimochodem tyto ceny jsou stejné i za Windows 11). U internetových obchodníků ale pořídíte Windows 10 Home za cenu kolem 3 500 Kč a verzi Pro za cca 3 800 Kč. Otázkou samozřejmě je, jak dlouho obchodníkům zásoby licencí vystačí.

Nejlevnější jsou tzv. OEM verze operačních systémů Windows, ke kterým dostanete produktový klíč, kterým můžete systém Windows 10 odemknout. Zkratka OEM znamená Original Equipment Manufacturer (výrobce originálního vybavení) a ve skutečnosti nejsou tyto licence určeny k samostatnému prodeji koncovým zákazníkům – obvykle jsou spojeny s hotovými počítači, na kterých je systém Windows předinstalován.

Již mnoho let se ale tyto verze OEM levně prodávají i bez hardwaru, což je zcela legální. Nicméně, za funkčnost OEM klíčů je pak odpovědný prodejce a nikoli Microsoft, který pro OEM verze Windows ani neposkytuje technickou podporu. Zásadní omezení verze OEM ale spočívá v tom, že je vázána na jeden konkrétní počítač, na kterém je poprvé aktivována. Naproti tomu licenci získanou přímo od Microsoftu je možné přenést i na jiný stroj (aktivována ale může být samozřejmě pouze na jednom počítači). V praxi se však ukazuje, že ve skutečnosti jsou stejně flexibilní jsou i verze OEM. A co je nejdůležitější – každou verzi Windows 10 lze kdykoli bezplatně upgradovat na Windows 11.

Chcete-li zjistit, jakou přesně verzi Windows máte ve svém počítači, zadejte do příkazového řádku příkaz „slmgr /dli“ odhalí, jaký typ licence je v počítači přítomen.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud