Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft se zbavuje hesel: co to znamená pro uživatele

Jiří Palyza 17.09.2021

Microsoft přináší uživatelům Windows, Outlooku a dalších aplikací velké vylepšení. V budoucnu se už soukromí uživatelé nebudou muset přihlašovat pomocí hesla. Jak to funguje a jaké to má výhody.

Redmondská společnost chce, aby se do budoucna způsob používání hesel stal zastaralý a překonaný. Na stránce podpory support.microsoft.com se v příspěvku "Going passwordless is the next generation of account security. Simple. Fast. Secure." zmiňuje o možnosti dalšího požadavku na přihlášení. Do budoucna by tak mělo jít odstranit své vlastní heslo z Windows, Outlooku nebo OneDrive a místo toho použít aplikaci autentizátoru, Windows Hello, bezpečnostní klíče, ale také ověření pomocí e-mailu anebo SMS.

Uživatelé si tak už nebudou muset pamatovat heslo, ale budou jednoduše vyzváni k zadání krátkého kódu, který se zobrazí prostřednictvím příslušné možnosti. Uživatelé produktů Microsoftu už tak nemohou své heslo zapomenout a řešit problém přihlášení do účtu. Pokud ovšem dojde ke ztrátě příslušného způsobu ověření, přístup také nebude možný.

Microsoft: jak heslo odstranit

authenticator

Uživatelé do budoucna nebudou muset k přihlášení do svého účtu používat hesla. | Zdroj: Microsoft Authenticator

Nová funkce bude postupně uvolňována všem zákazníkům od 5. října 2021. Pokud budete chtít novou možnost používat, je dobré si předem stáhnout aplikaci Authenticator. Ta je k dispozici pro smartphony na platformách Android i iOS, a pro internetový prohlížeč. Jakmile je funkce aktivována, můžete v účtu Microsoft v možnostech zabezpečení aktivovat »Účet bez hesla«. Nabídka vás poté provede procesem nastavení.

V jeho průběhu bude potřeba novou možnost ověřit a propojit. Poté už můžete zapomenout doposud používané heslo a nadále používat nově nastavenou možnost ověření při přihlášení. Používání hesla lze ale kdykoliv znovu aktivovat. Microsoft zdůrazňuje, že nové metody ověření jsou mnohem bezpečnější, než starý způsob používání hesel. Ty je možné ukrást a zneužít při některé z forem hackerských útoků.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme