Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Microsoft Word: Taje číslování stran

Josef Mika 16.08.2023

Dokument aplikace Word standardně začíná číslováním stránek od strany 1. Lze to ale snadno změnit. A to i v případě, kdy chcete, aby číslování stran od 1 začínalo třeba až na třetí straně dokumentu.

Kapitoly článku

Pokud pracujete na diplomové či bakalářské práci, připravujete pracovní dokumentaci nebo prostě jen vytváříte rozsáhlejší dokument, pak před vámi může vyvstat zajímavá výzva, se kterou má překvapivě hodně lidí problém: jak vložit čísla stránek, aby nebyla číslovaná první strana (či několik následujících).

Číslování stránek až od třetí strany: krok 1 - strukturování oddílů

Abyste mohli v aplikaci Microsoft Word začít číslovat stránky až od třetí stránky, musíte dokument nejprve rozdělit do oddílů.

  1. Klikněte na samém konci textu na druhé straně. Ve větších dokumentech se obvykle jedná o obsah.
  2. V nabídce vyberte kartu "Rozložení" a klikněte na "Konce" a poté na "Další stránka". Upozornění: Vložení konce stránek a oddílů nefunguje během editace poznámek pod čarou, ale musí být provedeno předem.
  3. Je možné, že nyní budete muset vrátit text na začátek následující stránky odstraněním ručně vložených odstavců. Tip: Na kartě "Domů" můžete zobrazit všechny odstavce a zlomy kliknutím na symbol odstavce.
  4. Nyní dvakrát klikněte do oblasti zápatí na třetí straně dokumentu a v nabídce "Navigace" v horní liště deaktivujte možnost "Propojit s předchozím". Nabídku najdete uprostřed, mírně vpravo nahoře na liště nabídek.
word1

Číslování až od třetí strany: Vložení konce stránky ve Wordu. Zdroj: Microsoft Word

Krok 2: vložení čísel stránek

  1. Znovu klikněte na zápatí na třetí straně a na kartě "Vložení" vyberte "Číslo stránky". Zde můžete rozhodnout o umístění a vzhledu čísel stránek.
  2. Word nyní ve výchozím nastavení vloží číslo stránky 3. Pokud chcete začít od čísla 1, postupujte podle následujících kroků.
  3. V části "Číslo stránky" klikněte na "Formát číslování stránek".
  4. V části "Číslování stránek" vyberte možnost "Začít od" a nakonec do textového pole zadejte číslo 1. Potvrďte tlačítkem "OK".
  5. Nyní v rozbalovací nabídce "Číslo stránky" jako obvykle vyberte, kde se má číslování zobrazovat.
  6. Nyní se ve vašem dokumentu aplikace Word začnou stránky číslovat postupně až od třetí strany, počínaje číslem 1.
word2

Word: Nastavení číslování na třetí straně dokumentu. Zdroj: Microsoft Word

Zdroj: Microsoft Word


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud