Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Miliony telefonů v nebezpečí: Android drancuje extrémně zákeřný MaliBot

Jakub Fišer 19.07.2022

Na upozornění ohledně bezpečnosti na vašem mobilním telefonu by měl být prostor vždy. Jak informuje několik kyberbezpečnostně zaměřených serverů, znovu se objevil zákeřný a ničivý malware jménem MaliBot.

Aktuální vlna útoků s MaliBotem v hlavní roli bohužel není první, ale navazuje na extrémně silnou vlnu z června tohoto roku. Také tentokrát není počet reálných obětí známý, může jich však být na několik milionů. MaliBot totiž využívá špatného zabezpečení systému Android proti podobným hrozbám.

Web Bleeping Computer informoval, že jeho původ je tentokrát v Rusku a útočí především na zájemce o nákup kryptoměn. Objevovat se může na nezabezpečených webových stránkách, které nabízí ke stažení aplikaci Mining X. Jakmile si jej tímto prostřednictvím stáhnete do mobilu, rozpoutá na pozadí čiré šílenství.

Ničivý malware MaliBot

V první řadě totiž umí krást hesla a přístupové údaje do mobilního bankovnictví a kryptoměnových peněženek. Protože umí do značné míry ovládnout chod telefonu na pozadí, jednoduše si poradí i s dvoufázovým zabezpečením například formou ověřovací SMS. Kromě toho ale umí též pořizovat snímky obrazovky anebo sbírat cookies z webového prohlížeče.

Jakmile má “u vás” hotovo, vydá se lovit další oběti a rozešle se vašim kontaktům formou (opět skryté) textové zprávy. Pokud si jej v nepozorovaný moment stáhnete do telefonu od někoho jiného, hrozí vám to stejné – buď krádež přístupových údajů, nebo rovnou uspořených peněz.

Nabízí se otázka, jak se před tímto neřádem ochránit? Jde vlastně o běžné (a stokrát opakované) poučky. Takže – vždy aktualizujte svůj systém, aktualizace totiž znamená lepší zabezpečení před těmito viry. Dále dávejte pozor, na jaké stránky vstupujete: vždy si zkontrolujte, jestli má webovka, na kterou se chystáte vstoupit, v adresním řádku “https”.

A nakonec to nejdůležitější – čtěte, co vám různě po internetu vyskakuje za upozornění a v žádném případě neklikejte na něco, u čeho neznáte význam. Pokud je sdělení v angličtině, vždy se raději zeptejte někoho se znalostí cizího jazyka.

Zdroj: The Sun, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme