Pod našima nohama se nachází dostatek energie, která by mohla lidstvo zásobovat po tisíce let – nejedná se však o ropu nebo zemní plyn. Nedávno zveřejněné výsledky výzkumu týmu vedeného geochemikem Geoffreym Ellisem naznačují, že v horninách a podzemních přírodních zásobnících Země se nachází přibližně 5,6 bilionu tun vodíku. Zatím však není jasné, kde se tyto zásoby vodíku nacházejí.
Zvláště zajímavé je, že k vyřešení energetických problémů lidstva v dohledné budoucnosti by nebylo nutné vytěžit zdaleka celé množství podzemního vodíku. Pouhá 2 procenta zásob vodíku předpokládaných v modelové studii, tj. asi 112 miliard tun tohoto plynu, "by poskytla veškerý vodík, který potřebujeme k dosažení nulových emisí [CO₂] na několik set let", říká Ellis podle zprávy na vědeckém portálu Live Science.
Zásoby vodíku by mohly poskytovat energii po stovky let
Ačkoli většina vodíku je pravděpodobně uložena příliš hluboko pod zemí nebo příliš daleko od pobřeží, než aby se dala vytěžit, vědci předpokládají, že některé zásoby jsou pravděpodobně příliš malé na to, aby se daly vytěžit ekonomicky. Výsledky však naznačují, že i přes tato omezení je vodíku k dispozici více než dost, říká Ellis.
Množství energie, které by se mohlo uvolnit z 2 % předpokládaného množství vodíku, je přibližně dvakrát větší než energie uložená ve všech známých zásobách zemního plynu na Zemi, vypočítává dále Ellis. K odhadu množství vodíku uloženého v podzemí použili vědci model, který zohlednil rychlost, s jakou se plyn v podzemí vytváří, množství, které je pravděpodobně zachyceno v zásobnících, a množství, které se ztrácí různými procesy, například únikem z hornin do atmosféry.
Energeticky bohatý plyn vzniká v podzemí chemickými reakcemi v hornině – nejjednodušší reakcí je štěpení vody na vodík a kyslík, říká Ellis. "Ve skutečnosti existují desítky přírodních procesů, které mohou produkovat vodík, ale většina z nich vytváří jen velmi malé množství," vysvětlil geochemik.
Vědci nyní chtějí místo výskytu ložisek vodíku zúžit
Až donedávna si vědci neuvědomovali, že se vodík hromadí pod povrchem Země. "Po celou dobu mé kariéry platilo paradigma, že vodík tam je a je přítomen, ale má velmi malé molekuly, a proto snadno uniká malými póry, trhlinami a horninami," vysvětluje Ellis. Když však vědci objevili obrovské ložisko vodíku v západní Africe a další v albánském chromovém dole, tento názor se změnil. Nyní je jasné, že vodík se skutečně může hromadit v zásobnících uvnitř Země, a nová studie naznačuje, že některé z těchto zásobníků mohou dosahovat značných rozměrů. "Překvapilo mě, že výsledky ukazují na větší množství, než jsem si myslel," pokračuje Ellis. "Závěr je, že je ho tam dole hodně."
Je však potřeba uvést, že výsledky výzkumu jsou zatíženy poměrně vysokou mírou nejistoty: Ellis vysvětluje, že podle modelových výpočtů by se „tam dole“ mohla nacházet jedna miliarda až 10 bilionů tun vodíku. Nejpravděpodobnější hodnota vycházející z předpokladů modelu je však 6,2 bilionu tun.
Další důležitou výhodou využití přírodního vodíku je, že k jeho výrobě není potřeba žádná ekologická elektřina a že podzemní zásobníky mohou plyn skladovat až do doby, kdy bude potřeba. "Nemusíme se starat o skladování, což je naopak případ modrého nebo zeleného vodíku – chcete ho vyrábět, když je elektřina levná, a pak ho musíte někde skladovat," upozorňuje Ellis. U přírodního vodíku "stačí otevřít ventil, když ho potřebujete, a zase ho zavřít".
Ellis a jeho kolegové tvrdí, že v současné době dělají pokrok při určování geologických kritérií potřebných pro vznik podzemních akumulací – to by mohlo pomoci přesněji určit, kde se ložiska vodíku nacházejí. Výsledky pro možná ložiska v USA by mohly být známy na začátku letošního roku, říká Ellis. Studie pro modelové výpočty byla zveřejněna v polovině loňského prosince v časopise Science Advances.
Zdroj: Live Science, Science Advances