Přejít k hlavnímu obsahu

To myslíte vážně? Umělá inteligence vytváří klony živých lidí – po jejich smrti s nimi můžete mluvit

Jiří Palyza 23.12.2024
info ikonka
Zdroj: Dall-e (vytvořeno pomocí umělé inteligence)

Nejnovější technologie už brzy dokáží zpodobnit věrnou kopii lidí. Imitují mimiku, napodobí hlas i způsob vyjadřování. Start-up, který je v této oblasti nejdál, chce umožnit vést rozhovor s digitálním avatarem člověka, který už není mezi živými. Psychologové si ťukají na čelo.

Kapitoly článku

Umělá inteligence udrží naživu vaši digitální kopii: psychologové varují před negativními dopady

Představte si rodinnou sešlost, na které se vzpomíná na někoho z blízkých, který už není mezi živými. Jeden z účastníků otevře laptop a na obrazovce se objeví avatar. Replika dávno zesnulého s vámi vede rozhovor, odpovídá na otázky a reaguje úplně stejně, jak si ještě pamatujete. Za vším je technologie umělé inteligence.

Zeptáte se na dětství, první zaměstnání nebo den svatby, a digitální klon vám odpoví správně, správným hlasem a přesně padnoucími slovy. Tuto vizi má firma Life's Echo. Nabízí sadu nástrojů umělé inteligence, které umožňují vytvořit digitální klon vašeho charakteru. Ten bude schopen komunikovat s pozůstalými i po vašem skonu.

Systém je navržen tak, aby zachytil vaši podstatu ještě v průběhu vašeho života. Cílem je, aby váš životní příběh, hlas a charakter osobnosti s vaším odchodem nezmizel. Bude uchován v digitálním formátu, se kterým poté bude moci komunikovat vaše rodina či blízcí přátelé. Je to způsob, jak udržet svého avatara "naživu" – jakkoliv podivně to zní.

Mohlo by vás zajímat

Truchlení v digitálním věku: využívání umělé inteligence může přinášet děsivé pocity

Jedna ze zakladatelek startupu její misi připodobňuje k vytváření digitálního dědictví. Cílem je budoucím generacím nabídnout důvěrný vhled do života předků a vést s nimi rozhovor.

Celé to funguje tak, že si sednete k hovoru s umělou inteligencí Sarah, která s vámi provede pět rozhovorů v délce 45 minut. Otázky se točí kolem vašeho dětství, rodiny, kariéry a dalších důležitých oblastí.

Pomocí více než tisícovky otázek jde poměrně do hloubky a vybízí vás, abyste se podělili o své nejvíce osobní příběhy a detaily. Rozhovory jsou neformální, vedené v konverzačním stylu, je to téměř jako terapie, nicméně s nádechem uchování pro váš posmrtný digitální život.

Poté, kdy jsou interview ukončena, se vše uloží, zpracuje a transformuje do podoby vašeho digitálního avatara, vykazujícího stejné vlastnosti, jaké jste měli i vy.

Mohlo by vás zajímat

Koncept se ovšem nesetkává pouze se souhlasným hodnocením. Někteří to považují za děsivé a psychologové varují před emocionálním dopadem. Pozůstalí by podle jejich názoru mohli zůstat uvězněni v minulosti, neschopni se vyrovnat s odchodem blízké osoby.

Kromě etických otázek jsou ale na stole i praktické problémy. Souvisejí především s ochranou osobních údajů a možností kontroly nad citlivými daty po smrti jedince.

Myšlenka pokračování života v digitální formě se podobá scénářům z filmů žánru sci-fi. A podobné myšlenky zkoumají i jiné služby, například Eternos a Project Lazarus. Služba Life's Echo je ovšem napodobováním hlasu a hloubkou rozhovoru překonává.

Zdroj: Tech Radar


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme