Přejít k hlavnímu obsahu

Na Androidu, ale i iOS: tyto skupiny aplikací jsou zvlášť aktivními špióny uživatelů

Jiří Palyza 19.08.2022
info ikonka
Zdroj:

Některé aplikace, které na první pohled působí velmi užitečným dojmem, se při bližším pohledu mohou ukázat jako velmi aktivní sběrači dat o uživatelích. Ukážeme vám aplikace, u kterých byste měli být obzvlášť opatrní.

Některé aplikace pro chytré telefony se systémy Android a iOS shromažďují uživatelská data, která ve skutečnosti ke své funkci nepotřebují. Sledují zařízení a uživatele podrobněji, než je nutné. Abyste se nestali obětmi sledování svým mobilním telefonem, je dobré takové aplikace neinstalovat nebo je okamžitě odstranit.

Skryté špionské aplikace: u těchto skupin byste měli být obzvlášť opatrní

Existují tři typické skupiny aplikací, u kterých byste měli z hlediska sledování dat uživatele být zvlášť obezřetní. Jsou totiž potenciálně nebezpečné.

1. Svítilny a blesky

Mnoho aplikací z této skupiny, které jsou zpravidla bezplatné, vyžaduje při instalaci přístupová práva ke zvukovým záznamům a kontaktním informacím. Tyto údaje pak vývojáři shromažďují a prodávají je inzerentům. Aplikace pro blesk nebo svítilnu jsou ve většině případů zbytečné, protože tyto funkce jsou už zabudované v mobilním telefonu.

2. Předpovědi počasí

Aplikace o počasí také často vyžadují přístup k údajům, které pro svou skutečnou funkci nepotřebují. Jde například o e-mailovou nebo poštovní adresu. Pokud jsou taková přístupová práva při instalaci požadována, měli byste být obezřetní a aplikaci raději neinstalovat. Futurezone jmenuje například aplikaci "AccuWeather", která v disciplíně čtení soukromých údajů obzvlášť vyniká.

3. Oblíbené mobilní hry

Zábava bývá s rizikem. Oblíbená hra Angry Birds shromažďuje osobní údaje a následně je dává k dispozici. O ty se pak mohou zajímat i zpravodajské agentury, jako je například NSA. Údajně za účelem odčerpání rozsáhlého množství dat byla hra Angry Birds i hacknuta.

Jak se lze před špionskými aplikacemi chránit?

Experti, jako například bývalý viceprezident společnosti IBM, Caleb Barlow, doporučují při stahování aplikací používat pouze legitimní zdroje. Názor si také můžete udělat i pročtením hodnocení uživatelů a z celkového počtu stažení na platformách App Store a Obchod Google. Bude vás to sice stát čas, ale pro dobro věci se to určitě vyplatí.

Pokud máte pocit, že aplikace žádá přístupová práva, která ke své funkci nepotřebuje, raději ji nestahujte a neinstalujte. Kromě toho se také vyplatí čas od času kontrolovat přístupová práva aplikací, které už máte ve svém telefonu instalované a v případě pochybností je opět odstranit.

Zdroj: Futurezone


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme