Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Na Černý pátek buďte ostražití!

redakce 23.11.2017

Dnes oficiálně začíná Černý pátek následovaný Kybernetickým pondělím. Vzhledem k tomu, že riziko phishingu během těchto dvou slevových akcí významně roste, přinášíme několik rad a tipů, jak se nestát obětí počítačových zločinců.

  • Vypadá nabídka na internetu nebo v elektronické poště příliš lákavě na to, aby to byla pravda? Pak jste pravděpodobně ve velkém nebezpečí. Nejlepší bude se takovou nabídkou nezabývat a zprávu ihned smazat. Je všeobecně známé, že ačkoli se můžete během Černého pátku setkat s opravdu skvělými příležitostmi, většinu produktů lze během roku pořídit za stejnou cenu nebo dokonce ještě levněji. A tedy šance, že půjde o obchod snů, je velmi malá. Nejlepší způsob, jak si pravost takové nabídky ověřit, je podívat se přímo na stránky prodejce a cenu zkontrolovat – a vyvarovat se kliknutí na odkaz v e-mailu, který může způsobit napadení počítače.
  • Nebojte se podívat na nabídky přímo v telefonu, ale dávejte si pozor, k jaké bezdrátové síti jste během on-line nakupovaní připojeni. Údaje o své kreditní kartě zadávejte pouze tehdy, pokud jste na bezpečné síti, které důvěřujete. A nezapomeňte, že nejlepší způsob pro ochranu vašich peněz je používat PayPal nebo kreditní kartu. Při nákupu dárků na internetu se vyhněte použití debetní platební karty.
  • Mějte se na pozoru před typosquattingem, tedy před hrozbou postavenou na překlepech v internetových adresách. Oblíbenou lstí kybernetických zločinců je zaměřit se na populární on-line značku a změnit v jejím názvu několik málo znaků. Důvod je prostý – chtějí zvýšit šanci, že kliknete na odkaz a poskytnete jim své citlivé údaje. Vždy pečlivě kontrolujte jednotlivá písmena a buďte opatrní, abyste nepodlehli chytrým nástrahám jako byl třeba slavný útok Tvvitter.
  • Volte různorodá a dostatečně dlouhá a složitá hesla. Pro jednotlivé účty používejte různá hesla, která lze navíc jen velmi obtížně odhadnout nebo odvodit. Ideální heslo se skládá z kombinace malých a velkých písmen, číslic a symbolů. Nejlepší tipy pro opravdu silná hesla schopná odolat hackerským útokům najdete na zpravodajském portálu Naked Security.
  • Zvažujete, že na odkaz kliknete? Tak se nejprve dobře podívejte na samotnou URL adresu. Ke zobrazení celé adresy by mělo v případě prohlížeče v počítači stačit najet nad odkaz kurzorem myši nebo na telefonu podržet odkaz stisknutý. Poté se na adresu pečlivě podívejte a zeptejte se sami sebe, zda vypadá věrohodně. Uvědomte si také, že zobrazení ikony visacího zámku nebo použití protokolu HTTPS o bezpečnosti dané stránky neříká vůbec nic. V případě jakýchkoli pochybností na odkaz raději neklikejte.

Je už příliš pozdě a udělali jste něco špatně? „Máte-li podezření, že jste se stali obětí phishingového útoku, ihned si změňte heslo k dané službě. A udělejte to pokaždé, když se do takové situace dostanete. Určitě se vyplatí okamžitě kontaktovat vaši banku a pokusit se zjistit, zda nedošlo v souvislosti s vaším účtem k nějakému podvodu,“ radí Patrick Müller, Channel Account Executive pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti Sophos.

-

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme